Fridge magnet wooden gears

"Поташня - серцю рідний край"

  • Подобається0Не подобається
  • 24 Серпня 2014, 09:00

Автори книги, яка щойно побачила світ, – член Національних спілок журналістів та краєзнавців України, лауреат премії імені Василя Думанського, обласних журналістських премій «Золоте перо» та імені Костянтина Гришина, директор Бершадської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Григорій Погончик та учитель географії Поташнянської ЗОШ І-ІІ ступенів, багаторічний керівник краєзнавчого гуртка «Самара» Ніна Воробйова. Це солідне, чимале за обсягом (530 сторінок, понад тисячу світлин різних періодів), гарно оформлене видання в твердій кольоровій обкладинці, насичене цікавим фактичним матеріалом.

Авторам вдалося всебічно висвітлити історію Поташні, яка є типовою для сіл Бершадщини. Розповідь ведеться про різні періоди – з часу заснування поселення і до сьогодення. У книзі події тісно переплітаються із загальним історичним процесом та долею українського народу.

Дослідники стверджують: Поташня заснована у першій половині ХVІІІ століття. Назва села пов’язана з головним ремеслом тодішніх місцевих жителів – виробництвом поташу, речовини, яку використовували для виробництва скла, для обробки шкур та хутра. Станом на початок нинішнього року тут мешкало 1235 осіб. Поташня має свої герб, прапор і гімн.

– Це вже десята моя книга, написана у співавторстві, - розповідає Григорій Погончик. – У ній описано історію виникнення села, висвітлено події встановлення радянської влади, колективізації, Голодомору, Великої Вітчизняної війни.

До речі, на фронт, у партизанські загони і в підпілля пішли більше півтисячі поташнян, наводять дані автори. Поташня була окупованою 936 днів, перебувала під владою румунів. У роки війни село було однією із партизанських баз. У книзі опубліковано прізвища поташнян, які не повернулися з війни, вміщено розповіді про ветеранів.

Не оминули автори і питання Голокосту, оскільки на території Поташні встановлено п’ять могил масового поховання євреїв, депортованих у роки війни з Бессарабії та Буковини. Видання містить карту-схему цих поховань. За словами Григорія Олексійовича, це цінна інформація, якої немає в архівах.

У книзі в цікавій формі розповідається про повоєнний розвиток села, успіхи в соціально-економічному та культурному розвитку, згадуються голови колгоспів, трудові династії, передовики виробництва. Описано історію і діяльність усіх закладів на території громади. Гідне місце займають розповіді про відомих людей – вихідців із Поташні. До речі, у книзі вміщено фотографії випускників, які закінчували школу (з 1936 року і до сьогодні). Це дуже важливо, адже показано кожну людину, яка проживала або проживає у селі.

Значна увага приділена мистецтву, зокрема творчості Прокопа Колісника, який організував і провів десять пленерів у Поташні. Є розповіді й про народних майстрів, учасників художньої самодіяльності. Автори намагалися не пропустити жодної важливої події для села і жодної людини, яка зробила вагомий внесок у його розвиток, у розвиток держави.

Цікавий розділ і про звичаї та традиції Поташні.

Варто сказати, що при написанні книги було використано багато літератури, публікацій в газетах і журналах, матеріалів із архівів, народного музею культури села та галереї Прокопа Колісника.

Взагалі, у її підготовці брали участь сільський голова Данило Коцюба, керівники закладів і установ територіальної громади, жителі села та учні місцевої школи.

Книга, без сумніву, буде цікава не лише поташнянам, а й широкому колу читачів.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.


Дивіться також в розділі  Відгуки
» 15.06.2018 Станція екстреної медичної допомоги (СЕМД) – це не просто установа. Насамперед, це висококваліфіковані спеціалісти. Вирвати з міцних смертельних лещат людські життя – таке головне завдання ставлять лікарі екстреної.
» 24.03.2018 ПрАТ «Птахокомбінат «Бершадський» – це підприємство з цілорічним цілодобовим технологічним процесом вирощування птицібройлера, це живий організм, який щохвилини потребує корму, води, тепла, освітлення. В різні години доби до нас в господарство з...
» 03.03.2018 Сьогодні вуличне освітлення–це не розкіш, а звичайне благо цивілізації. Але яскраві ліхтарі не завжди світять на наших вулицях. І причини – різні. Найпоширеніша – недостатньо коштів у сільському бюджеті. Тому і доводиться ходити навпомацки,...
» 12.02.2018 Біда приходить у дім, коли на неї зовсім не чекаєш. Так сталося і зі мною, бо потрібно було тривале лікування.
» 19.01.2018 Збулася мрія учнів
» 13.01.2018 Якщо голова на своєму місці
» 12.01.2018 Спасибі за щедрість душі
» 05.01.2018 Щедрість сердець
» 18.11.2017 Віншують лауреати
» 18.11.2017 Вітають працівники культури
Всі статті розділу Відгуки »
Цікаві фото
13 фото   
<b>ФЛОРИНО</b><br />Засноване італійським інжинером Флорингом у&nbsp;XV столітті, від імені якого і походить назва села.
3 фото   
<b>З нагоди Дня культури та аматорів народного мистецтва</b><br />В районній музичній школі 24 березня відбулись урочистості з нагоди Всеукраїнського дня культури та аматорів...
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
5 фото   
<b>День Святого Валентина</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Кошаринці
Плаксій Степан Григорович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 09.08.44. Похов. с. Загорани, Молдова.

З історії Бершаді
Прикрасилась новими спорудами центральна площа, де височить будинок райкому КП України та районної Ради депутатів трудящих. Окрасою площі є чудовий пам'ятник вождеві трудящих В. І. Леніну. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

"Поташня - серцю рідний край" - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники