Fridge magnet wooden gears

Ректор, син військового льотчика

  • Подобається0Не подобається
  • 24 Серпня 2014, 09:00

На знімку: Ю.В. Думанський – ректор Донецького державного медичного університету ім. М.Горького

Готуючи до друку фотоальбом про Серединку, довелося вести пошуки імен відомих земляків із цього села по Україні та за кордоном.

Зовсім випадково дізнався від лікаря Олександра Васильовича Жука (почесного громадянина Серединки і міста Гайворона Кіровоградської області) про земляка, ректора Донецького державного медичного університету ім. М.Горького Юрія Васильовича Думанського, біографія якого пов’язана з нашим краєм.

Аби підготуватися до розмови, через Інтернет багато дізнався про його життєвий шлях. Спресувавши кілька сторінок тексту, вибрав (так мені здалося) найголовніше.

Юрій Думанський народився у сім’ї військового льотчика на Чернігівщині у 1953 році. Завдяки наполегливості, міцним знанням, зумів, як кажуть, зрости від випускника Донецького медуніверситету (закінчив з відзнакою) аж до його ректора! Трудився на багатьох відповідальних посадах, зокрема головним онкологом Донецької області.

Юрій Васильович – відомий в галузі охорони здоров’я нашої держави, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Його обрано членом-кореспондентом Академії медичних наук України за спеціальністю «Променева діагностика, онкологія». Академік Української екологічної академії наук. Автор більше 450 наукових робіт, 9 відкриттів, 11 наукових посібників і методичних рекомендацій для лікарів, студентів. Підготував 4 докторів, 12 кандидатів медичних наук.

Він з гордістю розповідає про свого батька – Василя Трохимовича, котрий народився 8 грудня 1922 року в селянській сім’ї у Серединці.

Пам’ятає і дідуся – Трохима Васильовича, бабусю Ганну Осонівну.

В.Т. Думанський закінчив сільську школу, а коли розпочалася Велика Вітчизняна, сім’ю евакуювали в Ташкент, куди до війни поїхав на заробітки і батько Василя.

Невдовзі юнак стає курсантом льотної школи у Куйбишеві, яку закінчив у 1943 році за прискореною програмою й одразу відправлений на фронт. Всі роки війни прослужив в авіації далекої дії.

Під час визволення Польщі був збитий фашистами, пораненим потрапив у полон. Та через три дні зумів утекти і перейти лінію фронту. Після лікування у госпіталі повернувся у рідну частину.

Про бойову звитягу нашого земляка засвідчують нагороди: ордени – Червоного Прапора, Червоної Зірки, 10 медалей, серед яких – «За бойові заслуги», «За взяття Кенігсберга».

У 1954 році В.Т. Думанському наказом Міністра оборони СРСР присвоїли класифікацію «Військовий льотчик» першого класу.

Після війни майор неодноразово брав участь у парадах на Красній площі у Москві в льотному строю, освоював перші реактивні військові літаки. Демобілізувавшись, Василь Трохимович працював начальником аеропортів міст Донецька і Тіксі, поєднав своє життя з полярною авіацією.

На жаль, 7 січня 1974 р. у розквіті сил В.Т. Думанський після чергового інфаркту відійшов у вічність. А йому було лише 52…

Ось так журналістський пошук допоміг відкрити для Серединки, Бершадщини нові імена славних земляків. До речі, в сусідньому Гайвороні працює ще один представник родини Думанських – Василь Іванович, хірург центральної районної лікарні.

Петро МАНІЛЕНКО.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Це свято не затьмариться в віках...</b><br />14 березня 1944 року на землю Бершадщини прийшло радісне свято - визволення рідної землі від поневолення військами...
8 фото   
<b>Свято Трійці в Березівці</b><br />Свято Трійці, яке цьогоріч відзначалося 12 червня, - одне із найбільших християнських свят. Його ще називають...
4 фото   
<b>День соборності - 2011</b><br />День соборності України - свято незвичне. Тому святкують його, як кожен розуміє.
3 фото   
<b>Бершадська РДА пропагує здоровий спосіб життя</b><br />8 вересня 2012 року на Бершадщині, під патронатом голови райдержадміністрації Олександра Снігура, відбулась районна...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Михайлівка
Драпак Семен Степанович (1918) 1918 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
Успішне завершення відбудови та дальшого розвитку народного господарства трудящі Бершаді відзначили новими трудовими досягненнями. Великий обсяг капітальних робіт здійснено на спиртовому заводі, внаслідок чого підприємство перетворилося на комбінат. Крім спирту, тут почали виробляти кормові дріжджі й пиво. Під час реконструкції багато творчої видумки виявили кваліфіковані робітники —... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Ректор, син військового льотчика - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники