Fridge magnet wooden gears

В Україні знана «Війтівчанка»

  • Подобається0Не подобається
  • 13 Січня 2013, 21:58

Народний аматорський фольклорний ансамбль «Війтівчанка» (на знімку) Війтівського сільського будинку культури добре знають не лише на Бершадщині, в області, а й в Україні та за її межами. Самодіяльний колектив, який очолює заслужений працівник культури України В.Х. Багач, нещодавно відзначив своє 25-річчя.

– Директором Війтівського сільського будинку культури я з 1986 року, – розповідає Валентина Хомівна. – Дуже хотілося мати фольклорний колектив (тоді навіть в області їх було мало). На той час у нашому колгоспі було три бригади, багато ланок. Пішла до кожної ланкової, до людей на поле. А коли жінки закінчили збирати буряки, польові роботи, прийшли в будинок культури, і ми почали співати. Неможливо передати словами, як це було гарно і приємно, коли українська пісня полинула над селом. Так і організувався наш колектив. Перший його виступ у переповненому залі сільського будинку культури люди дуже добре сприйняли, і це надихнуло нас.

Потім почалися регулярні репетиції, жінки залюбки співали місцеві пісні, які виконували їхні бабки і діди й передавалися із покоління в покоління. Кожна учасниця ансамблю розпитувала своїх матерів і бабусь, записувала слова, приносила їх в колектив. Разом вони їх розучували, співали, пряли на кужелях, проводили вечорниці.

– У нас в селі люди завжди збиралися з усього кутка на посиденьки на лавочках під плотами, розповідали різні новини, небилиці і співали вечорами, – продовжує В.Х. Багач. – Ми відтворили такі посиденьки і на сцені. Було дуже і дуже зворушливо, глядачам сподобалося. Цей обряд і досі є в нашому репертуарі. Ми показували його в багатьох містах і селах, на міжнародних фестивалях.

Варто відзначити: учасники «Війтівчанки» відтворили не лише посиденьки, а й свято колодія, хрестини та інші обряди і сцени із сільського життя. Дуже подобається глядачам й стародавній обряд розплітання коси у їхньому виконанні – його теж показували по телебаченню.

Спочатку в ансамблі було 16 жінок, нині трохи менше.

Основа колективу – Катерина Андріївна Арсенюк, Варвара Никифорівна Трач, Марія Степанівна Лиса. Ансамбль постійно оновлюється, молодші учасники Наталія Щерба, Віра Каратнюк, Марія Верхолюк та інші навчаються у старших, охоче переймають їх досвід.

– Своїх жінок я називаю легендами, – щиро каже Валентина Хомівна. – Це берегині фольклорної спадщини, культури українського народу.

Вони ще й талановиті майстрині і гарно вишивають.

«Війтівчанка» вже 19 років носить почесне звання народного колективу. Ансамбль часто виступає на районній та обласних сценах, бере активну участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах, де отримує заслужене визнання.

«Війтівчанка» – неодноразовий лауреат всеукраїнських фестивалів імені Гната Танцюри, фестивалів-конкурсів фольклорних колективів «Сорочинський ярмарок», учасник міжнародних фестивалів «Поліське літо з фольклором», «Лесині джерела», «Берегиня», телевізійного фестивалю «Горицвіт» та інших. Війтівські аматори чотири рази виступали в Києві в палаці культури «Україна», презентували виставку мистецтва одного села в Українському Домі. Вдячні глядачі палко аплодували їм у Вінниці, Полтаві, Новограді-Волинському, Луцьку, Львові, Києві, в Молдові та Польщі.

До речі, колектив «Війтівчанка» записав два диски пісень, місцевих творів. Учасники ансамблю продовжують збирати колядки, щедрівки, обрядові, козацькі, жартівливі, народні пісні. В його репертуарі їх вже понад двісті, багато дотепних композицій, запальних танців.

Ансамбль має три комплекти самобутніх костюмів. Найдорожчий для них – місцевий, той, що із скринь матерів і бабусь. Учасники колективу щиро вдячні колишньому голові колгоспу Олексію Тимофійовичу Гончаруку, який дуже любив і всіляко підтримував культуру, придбав для «Війтівчанки» костюми, народні інструменти для троїстих музик. Тепер, за словами В.Х. Багач, колективу допомагають птахокомбінат «Бершадський» і ФГ «Новосулківське».

– Ми також вдячні районній і обласній владі за підтримку, глядачам, які нас сприймають, – говорить Валентина Хомівна. – Дякую також своєму колективу за самовіддану працю, за любов до української пісні, яку передаватимемо із покоління в покоління.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
10 фото   
<b>Сергій Іванченко - фіналіст конкурсу "Крок до зірок"</b><br />ІІ тур Всеукраїнського дитячого телевізійного вокально - хореографічного конкурсу "Крок до зірок" глядачі мали змогу...
75 фото   
<b>БИРЛІВКА</b><br />Бирлівка - одне з наймальовничіших сіл району. І приваблює воно не тільки краєвидами, голубими плесами ставків, а й...
8 фото   
<b>День захисника Вітчизни - свято поколінь</b><br />23 лютого 2011 року о 13 годині актовій залі Бершадської ЗОШ №1 відбулися урочистості з нагоди Дня захисника...
4 фото   
<b>Міжнародний турнір</b><br />Завдячуючи триразовому чемпіону світу, заслуженому майстру спорту А.В. Телятникову, який у Ставках створив чудову...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Микитюк Самуїл Зіновійович (1913) 1913 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.03.45.

З історії Бершаді
І в наступні роки не вщухала на цих землях боротьба проти поневолювачів. Жителі Бершаді були учасниками повстання під проводом С, Палія. Тут було сформовано сотню на чолі з сотником Лук'яном, яка у жовтні 1702 року визволяла від польських військ Немирів. 1734 року надвірні козаки Бершаді підтримали селянсько-гайдамацьке антифеодальне повстання. В 50-х роках, коли знову пожвавився гайдамацький... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

В Україні знана «Війтівчанка» - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники