В Усті, Осіївці активно діяли народні месники на чолі із Степаном Печеним. Підпільні антифашистські групи діяли також в Бершаді, Баланівці, Джулинці, Дяківці, Михайлівці, Поташні, П’ятківці, Романівці, Серединці, Тернівці, Флориному, Шляховій та Яланці.
Диверсійні акти, саботаж, знищення жандармів та поліцаїв, напади на румунські військові підрозділи не давали чужинцям спокою. Підпільна група працівників райвиконкому на чолі з К.О. Пустовойтовим спалила на залізничній станції майже тисячу тонн сіна, заготовленого для коней румунського війська.
Підпільна група В.М. Глущенка, створена із робітників і службовців Бершадської МТС, вивела з ладу 64 трактори, знищила понад 400 тонн пального, сховала 12 розібраних тракторів.
Бершадська підпільна друкарня випустила більше 150 листівок, брошур тиражем 100-1500 примірників, які інформували населення про події на фронті, боротьбу народних месників проти фашистів, вселяли віру людей в перемогу над ворогом.
Всього на території району в роки окупації діяло 22 підпільні антифашистські організації і 3 партизанські загони. Більше 200 партизанів і підпільників полягли в боях і були закатовані окупантами в таборах та тюрмах гестапо.
Нині на теренах району залишились живими всього 5 партизанів: Іван Закревський та Параска Печена (с. Джулинка), Ганна Усатюк (м. Бершадь), Зінаїда Щерба (с. Осіївка) та Микола Лановий (с. Тернівка).
Рада ветеранів щиро вітає з Днем партизанської слави всіх захисників Батьківщини в роки війни та в цей складний період і бажає міцного здоров’я, довголіття, шани та поваги від людей.
Володимир КРАМАР, голова районної організації ветеранів.