Fridge magnet wooden gears

«Нічийна земля» або відумерла спадщина

  • Подобається0Не подобається
  • 30 Квітня 2015, 09:00

Одним з пріоритетних напрямків роботи прокуратури нашого району є дотримання фізичними, юридичними особами, органами державної влади та місцевого самоврядування законодавства у сфері земельних відносин.

Важливою проблемою, пов’я заною з нерухомим майном та землею, є так звана відумерла спадщина. Це нерухоме майно та земельні ділянки, які не мають спадкоємців, або ж останні вчасно не заявили про свої права на неї. І що найгірше, площа таких земельних ділянок з кожним роком збільшуватиметься, позаяк більшість власників земельних паїв досягли поважного віку – 70 і більше років.

Відтак «нічийна» земля не тільки спонукає до корупції, а й ускладнює земельні відносини на селі, незаконно використовується сільгосппідприємствами та породжує ряд проблем, які вирішити дуже важко.

Як показує практика, ці сільгоспугіддя не пустують, вони активно обробляються агропідприємствами, але незаконно. Найгірше у такій ситуації, що до бюджетів територіальних громад нема ніяких надходжень.

Незважаючи на те, що у 2011 році Верховна Рада України внесла зміни до ч. 1 ст.

1277 ЦК України та поклала обов’язок на органи місцевого самоврядування пред’являти до суду заяви про визнання спадщини відумерлою у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, сьогодні органи місцевого самоврядування не проводять роботи з визнання цієї спадщини відумерлою.

На підтвердження викладеного наведу дані судової статистики. Згідно з нею протягом 2012-2014 років Бершадсь ким районним судом розглянуто лише одну заяву про визнання спадщини відумерлою.

У своє виправдання представники органів місцевого самоврядування можуть говорити про відсутність коштів у бюджеті для сплати судового збору та про відсутність посади юриста у штаті. Вказані обставини не можуть бути прийняті до уваги, оскільки повноваження по представництву інтересів держави в суді покладено також на прокуратуру, яка звільнена від сплати судового збору, однак звернень від органів місцевого самоврядування щодо представництва їх інтересів та пред’явлення до суду заяв про визнання спадщини відумерлою до прокуратури протягом 2012-2014 років не надходило взагалі.

Разом з тим, прокуратура району проводить роботу з пред’явлення до суду заяв про визнання спадщини відумерлою – протягом поточного року до районного суду надійшло дві заяви цієї категорії. Вони розглянуті судом та задоволені, а земельні ділянки площею 2,10 га та 1,7 га передані територіальним громадам Бирлівки та Яланця відповідно. Нормативно грошова оцінка цих земельних ділянок складає близько 97 тис. грн.

Нині прокуратура району готує заяви про визнання спадщини відумерлою ще по трьох земельних ділянках загальною площею 6,1 га та нормативно грошовою оцінкою близько 247,8 тис. грн.

Таким чином, завдяки роботі прокуратури Бершадського району місцеві бюджети згаданих сіл почнуть отримувати кошти за оренду земельних ділянок.

Отже, нерухоме майно та земельні ділянки, які мають бути визнані відумерлою спадщиною, частково можуть вирішити питання з наповнення місцевих бюджетів.

З огляду на викладене, органам місцевого самоврядування необхідно активізувати роботу в цьому напрямку і з метою пред’явлення заяв про визнання спадщини відумерлою налагодити співпрацю з прокуратурою району.

В’ячеслав ЖАРУН, прокурор прокуратури Бершадського району юрист 2 класу.


Дивіться також в розділі  Людина і закон
» 25.05.2018 Конституцією України не лише визначене широке коло прав громадян, але й встановлені дієві гарантії їх реалізації. Однією з таких гарантій є право на захист суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Найбільш повному здійсненню права...
» 11.05.2018 Право на захист та законні інтереси громадян гарантоване Конституцією України. Ця форма захисту проявляється у наданні юридичної допомоги громадянам і юридичним особам, у тому числі у формі представництва. Під представництвом у виконавчому...
» 27.04.2018 1. Заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові...
» 01.04.2018 На жаль, незважаючи на свідоме та чесне виконання обов’язків військової служби більшістю військовослужбовців, у Збройних силах України є випадки самовільного залишення військових частин чи місць служби. Військове правопорушення – самовільне...
» 01.04.2018 Якщо сплатили надміру або помилково...
» 24.03.2018 Стан злочинності на території району у 2017 році
» 16.03.2018 Наші пріоритети – боротьба з корупцією
» 15.03.2018 Початок примусового виконання рішень
» 07.03.2018 Весняний призов
» 03.03.2018 Боржників аліментів – до «суспільно корисних робіт»
Всі статті розділу Людина і закон »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Шляхова віджнивувала першою. Інші – на завершенні. Результати – контрастні</b><br />Хоч під ранніми зерновими культурами у ТОВ «Світанок-Агросвіт» зайнято було в цьому році більше тисячі гектарів поля,...
3 фото   
<b>Як святкувала Бершадщина</b><br />Урочистості з нагоди 24-ої річниці Незалежності України відбулися 24 серпня біля районного будинку культури.
3 фото   
<b>Бершадська РДА пропагує здоровий спосіб життя</b><br />8 вересня 2012 року на Бершадщині, під патронатом голови райдержадміністрації Олександра Снігура, відбулась районна...
7 фото   
<b>Є така річка в Бершадському районі</b><br />Для тих, хто ще&nbsp;не знає, нам до Ялти рукою подати. В&nbsp;селі М'якохід тече на перший погляд непримітний...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Вовчок
Качанюк Карпо Сидорович (1901) 1901 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.11.44. Похов. с. Дьоршаг, Угорщина.

З історії Бершаді
У вересні відбулася ще одна подія — почала своє існування Бершадська комсомольська організація. Комсомольці були бойовими помічниками комуністів у соціалістичному будівництві. Вони зі зброєю в руках боролися проти бандитів, вели велику культосвітню роботу, організовували хати-читальні. Багато чого було зроблено тоді для налагодження контактів місцевої комсомольської організації з молоддю... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

«Нічийна земля» або відумерла спадщина - Тлумачення в чинному законодавстві - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники