Живляться кліщі кров’ю людей і тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру.
Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини, він відпадає самостійно для відкладання яєць у грунт. Кліщ, який напав на людину, разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності паразита з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
Якщо кліща помітити одразу, його буде легше видалити.
Чим більше часу пройшло від присмоктування, тим більша вірогідність зараження.
Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. На території України вони переносять кліщовий вірусний енцефаліт, іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма) та інші.
Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його необхідно зняти якомога швидше.
За медичною допомогою можна звернутися до закладів охорони здоров’я, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації.
При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку необхідно закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення місце присмоктування обробити тривідсотковим розчином йоду або спиртом.
Усім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується звернутися до лікаря.