Можливими факторами зростання недуги є домашній пил, деякі компоненти їжі, скорочення тривалості грудного вигодовування тощо.
Майже завжди у хворих на АД спостерігається гіперчутливість не до одного, а декількох харчових алергенів (коров’яче молоко, полуниця, яйця, цитрусові, риба, арахіс та інше). З часом реакція на ці продукти зменшується. Інколи виникають ускладнення з приєднанням респіраторної атопії (астми, полінозу).
Основні клінічні критерії АД: свербіж, типове розміщення, ліхеніфікація суглобних ділянок, вогнище патологічного процесу на обличчі, кінцівках у дітей, хронічний рицедивуючий перебіг тощо.
До загострень хвороби призводять: підвищена пітливість, контакт із хімічними речовинами, емоційні стреси, аеро - алергени навколишнього середовища.
Лікування АД включає дієту, усунення дії алергенів, застосування гіпосенсибілізуючих, антигістамінних і седативних препаратів, ГКС, обов’язкове використання зволожуючих засобів, фізіотерапевтичні процедури, лікування супутньої патології.
Щоб не провокувати посилення свербіжу у дітей молодшого віку, потрібно слідкувати за тим, щоб вони не перегрівались і надмірно не потіли. Ванна і душ не повинні бути гарячими, в приміщенні необхідно постійно проводити вологе прибирання, зволоження повітря в зимовий період.
Головне – хворим із атопічним дерматитом потрібно обов’язково спостерігатись у дерматолога.
Оксана КОЛІСНИК, лікар-дерматовенеролог Бершадської ОЛІЛ.