Fridge magnet wooden gears

СЕРЕД ВИЗВОЛИТЕЛІВ РАЙОНУ – ВІДОМИЙ ФУТБОЛІСТ

  • Подобається1Не подобається
  • 13 Березня 2009 р

Після нищівних поразок під Сталінградом та на Курській дузі німецькі стратеги вирішили створити так званий «східний вал» на Дніпрі, галасливо заявивши, що цей рубіж не здолає ніхто. Але коли радянські війська форсували Дніпро і визволили Київ, німці перекинули велику кількість військ, у тому числі й румунських, на правий берег Південного Бугу і почали будувати фортифікаційні споруди, зокрема, в районі села БерізкиБершадські неподалік від тодішнього райцентру – села Джулинки. Та в кінці лютого 1944 року Корсунь-Шевченківський «котел» вніс у цей задум суттєві корективи. І військові частини, які споруджували цю «неприступну фортецю», були негайно передислоковані до Корсуня в надії визволити своїх з оточення. Але не вдалося. Наші війська, розвиваючи наступ, підійшли до Умані.

Німецькі ж, які рухалися на виручку своїм, були розсіяні, і безпорадно відступали.
У цей час 60-тонний містпереправа через Південний Буг біля Джулинки, збудований німецькими саперами, мав для наших військ значне стратегічне значення (він був єдиним у цьому регіоні). Більшість німецьких військ застрягли біля Умані.
Правда, близько трьох десятків їхніх танків зуміли прорватися до Джулинки. Питання стояло так: хто швидше здолає 50-кілометрове весняне бездоріжжя, той і стане господарем переправи через Буг. … Це було 10 березня.
Старший лейтенант Володимир Несветайлов одержав завдання прорватися із підрозділом бронемашин у район Джулинки і з ходу заволодіти переправою. Цій танковій роті на допомогу була виділена ще група розвідників-автоматників. А серед них перебував і Володимир Григорович Савдунін.
Молодшому та навіть і середньому поколінню це прізвище нічого не говорить, а старші люди, особливо любителі спорту, знають, що він після війни став відомим радянським футболістом і хокеїстом, заслуженим майстром спорту, кількаразовим чемпіоном СРСР і володарем Кубка з цих видів. Грав у складі московського «Динамо».
А тоді, в 1944-му, йому ще не було й двадцяти років.
Але він вже встиг закінчити піхотне училище, на фронті був розвідником. Після війни брав участь у знаменитому футбольному матчі з англійцями, коли «Динамо» з Москви обіграло господарів з рахунком 10:1. Після завершення спортивної кар’єри перебував на дипломатичній службі.
Помер Володимир Григорович зовсім недавно – у жовтні 2008 року. А в травні цього ж року в московській газеті «Спорт-експрес» було надруковане інтерв’ю з ним, в якому він пригадує і події 1944 року біля Джулинки.
Про це також написано в книзі «Спортсмени Росії – солдати Перемоги».
Сподіваємося, що читачам газети буде цікаво дізнатися, як один з визволителів нашого краю згадував про ту пам’ятну подію. Тож звернемося до газетного матеріалу «Футбол не сниться – все більше війна»: «Група розвідників одержала завдання – пробратися в німецький тил і захопити міст через Південний Буг біля села Джулинки.
Ніч, іде густий сніг, дорогою бредуть німці, що відступають, а ми, обганяючи їх, їдемо на броні танка.
Німці йдуть, не дивлячись на нас і не сумніваючись, що цей танк, звичайно ж, свій… І ось так, без жодного пострілу, ми під’їхали до Південного Бугу. Дивимось – німецький танк – і ніякої охорони. Хтось із наших доторкнувся до нього – він ще теплий. Неважко було здогадатися, що танкісти пішли перепочити в село. Вирішили їх провідати. Нас було 15 чоловік. Увійшовши в село, пройшли вулицею в один бік, потім в інший. Дивимось – у будинках горять свічки і сидять німці. Відкрили по них вогонь, потім рвонули до мосту, зайняли оборону і пустили ракету, подавши сигнал своїм, що ми, мовляв, на місці.
Шансів уціліти у розвідників було мало: для німців, що відступали, цей міст був дорогою до порятунку. Але на допомогу несподівано при - йшли… румуни, які стояли по той бік Бугу. Коли німці ступили на міст, їхні румунські союзники зустріли їх вогнем, прийнявши за росіян. Намагаючись врятуватися, німці кидалися на лід, і він під ними проламувався… А нам по радіо дали наказ: перейти на інший берег. Ми сіли на броню і поїхали, але раптом пролунав вибух, і танк, проламавши лід, пішов на дно. Добре, що було неглибоко: башта всього на метр пішла під воду. Я скинув ватник і допоміг командиру вибратися. Більше нікого врятувати не вдалося.
Відстрілюючись, дотягнув танкіста (потім дізнався, що його звуть Микола Єгоров) у найближчу хату».
Ця історія мала цікаве продовження.
Пораненого Єгорова залишили в хаті, і дочка господарів доглядала за ним. А згодом вони одружились.
Через кілька років після війни, коли московське «Динамо» грало в Ленінграді, до футболістів у роздягальню зайшов офіцер. Це був той самий Єгоров… З ним Савдунін дружив до кінця життя.
… Війну Володимир Савдунін закінчив у Румунії, під Яссами. Був поранений, лікувався в госпіталі. До речі, на футбольний матч у Москві він вийшов ще з не вилікуваною, перев’язаною рукою, і забив тоді сім м’ячів… Усе життя він згадував обпалену війною юність, незабутні події під час визволення подільського села. І як сам признавався, ті пам’ятні дні не раз снилися колишньому воїнові і прославленому спортсменові.

Федір ШЕВЧУК, Олексій СТЕПОВИЙ (малюнок).
с. Джулинка.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
48 фото   
<b>ШЛЯХОВА</b><br />
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
3 фото   
<b>Проводи до лав Збройних Сил України</b><br />29 вересня в Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбулися урочисті проводи юнаків до лав Збройних...
20 фото   
<b>Струтинська Галина Юріївна (Galina Hayes)</b><br />Галина народилася й отримала освіту в колишньому Радянському Союзі. Коли їй було всього 16 років, її батько відіслав...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Серединка
Мельничук Хома Степанович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
Славною традицією став зв'язок з трудівниками соціалістичних ланів - вже багато років шефствує комбінат над колгоспом «Перемога» села Поташні. Серед інших бершадських підприємств, що нещодавно утворились, - райоб'єднання «Сільгосптехніки», якому на честь 50-річчя Комуністичної партії України було присвоєно звання колективу комуністичної праці. Самовіддана праця здруженого колективу об'єднання... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

СЕРЕД ВИЗВОЛИТЕЛІВ РАЙОНУ – ВІДОМИЙ ФУТБОЛІСТ - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники