Fridge magnet wooden gears

Партизанські стежки Параски Печеної

  • Подобається0Не подобається
  • 30 Жовтня 2012, 20:18

На знімках: Параска Євлампіївна. Разом з Степаном Онуфрійовичем та сином Володимиром

Про роль партизанів і підпільників у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками написано багато. У Джулинці мешкає дружина командира партизанського загону С.О. Печеного Параска Євлампіївна, яка теж була учасником партизанського руху і підпільних організацій в період Великої Вітчизняної війни. Ось про неї і хочу розповісти читачам.

Родом Параска (дівоче прізвище Сиволап) з Чорної Греблі. До війни працювала в джулинському колгоспі, вийшла заміж за Степана Онуфрійовича. В молодої сім’ї народився син Володимир.

Мирне життя затьмарило грізне воєнне лихоліття – 22 червня 1941 року почалася Велика Вітчизняна війна. Керівництво країни майже в кожному населеному пункті залишило так звану «броню» – активістів, на яких покладалось завдання організувати підпільно-партизанську війну в тилу ворога.

– Мого чоловіка районне керівництво залишило для організації партизанського підпілля, яке діяло, в основному, в лісах Бершадського району, – розповідає П.Є. Печена.

Сама ж Параска Євлампіївна з серпня 1941-го до березня 1944-го була партизанським зв’язківцем, яка передавала таємні листи з одного загону в інший. Зв’язківцями були перевірені, надійні люди, це були «вуха і очі» партизанів. Цих мужніх людей не раз підстерігала небезпека, але вони сумлінно виконували поставлені завдання. Народні месники спільно з регулярними військами наближали, як могли, день Перемоги.

Після війни П.Є. Печена мешкала у Вінниці, працювала в лікарні, згодом переїхала в Джулинку. Нині вона інвалід першої групи, самостійно проживати їй важко, тож за нею доглядає невістка Ганна Василівна (син, на жаль, вже помер).

Параску Євлампіївну провідують учні та учителі місцевої школи, яким вона не раз розповідала про партизанську боротьбу, про події Великої Вітчизняної війни, свідком яких була, а також про патріотизм, любов до Батьківщини, рідного краю народних месників. Її добре знають і поважають односельчани.

Сьогодні П.Є. Печена відзначає своє 90-річчя з дня народження. Щиро бажаємо ювілярці енергії сонця, сили води і радості квітучої весни.

Іван ЗАКРЕВСЬКИЙ, голова осередку партизанів Бершадського району


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Працюють спільно на результат</b><br />Голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур продовжує виїзди в територіальні громади району. Цього разу він побував у...
3 фото   
<b>Відкрито оновлений дошкільний навчальний заклад у Війтівці</b><br />23 травня 2012 року ввійде в історію села Війтівка яскравою сторіночкою для її наймолодших жителів. В цей день в...
7 фото   
<b>Випуск медсестер Бершадського медколеджу</b><br />Здається, ще зовсім недавно, вони прийшли вперше до цього коледжу. Обравши саме його, для того, щоб відкрити для себе...
4 фото   
<b>На карті України з’явилася «Країна чеснот»</b><br />В українських школах завершився навчальний рік, пролунав останній дзвоник, і за вікном уже майже літо. Для дітей це –...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Мураховський Степан Герасимович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.04.45.

З історії Бершаді
Найбільше Бершадське підприємство — цукровий комбінат. Завдяки комплексній механізації та автоматизації технологічних процесів, широкому застосуванню електродвигунів, після спорудження в 1960 році електростанції цукрокомбінат виробляє щорічно понад 2 млн. цнт цукру. В 1971 році тут працювало понад 600 робітників. Колектив заводу славиться своїми трудовими успіхами, більшість бригад, змін,... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Партизанські стежки Параски Печеної - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники