В період татарських набігів варвари не наважувалися вбивати музикантів, вважаючи їх разом з ченцями і священиками служителями Бога. Їх осліплювали, калічили, сподіваючись таким чином позбавити зв'язку із зовнішнім світом. Але навіть незрячими вони залишалися борцями, співали про події, що відбувалися, про свій волелюбний народ.
Кобзарі були не тільки своєрідними літописцями, а й активними учасниками історичних подій. Вони закликали до боротьби з гнобителями, до подвигу, мужності і слави. Це були люди, яких чекали у кожній оселі як провидців.
У складних кобзарських думах, історичних піснях, у манері виконання, у їхньому способі життя формувалась тоді національна ідея України.
Тому і Т.Г. Шевченко, прагнучи об'єднати націю, назвав свою книгу "Кобзар".
Бершадщина багата на обдарованих дітей, які можуть зазирнути в минуле і прославити пісню на струнах бандури, адже сьогодні в
Бершаді є така можливість. У 2005 році за підтримки райдержадміністрації і відділу культури в Бершадській музичній школі було відкрито клас бандури. Викладачем тут талановита випускниця Тульчинського училища культури О.С. Кучанська (на знімку).
Оксану Сергіївну в дуеті з ученицею Айною дружніми оплесками зустрічають глядачі, неодноразово вони успішно виступали на різних концертах в районі та області.
Наш кор.