"Код Всесвіту в узорах загадкових"

 • Подобається0Не подобається
 • 5 Грудня 2015, 09:00

Днями відбулось відкриття виставки традиційної подільської вишивки Андрія та Інни Єрмакових під назвою «Код Всесвіту в узорах загадкових» у м. Вінниці за адресою: вул. Архітектора Артинова, 33, Світлиця ОЦНТ. Виставка діятиме до 20 грудня 2015 р.

Андрій та Інна – це талановита і творча сім’я, яку доля занесла до нас з Луганщини півтора року тому. Інна – фотохудожник і викладач фотосправи в Вінницькому центрі реабілітації інвалідів «Поділля» та в Донецькому університеті, член правління Національної спілки фотохудожників України. Андрій – інженер, майстер художньої вишивки.

Переїхавши до Вінниці після ганебного референдуму в Луганську, вони не впали духом, а почали активно боротися. За допомогою друзів і волонтерів облаштувалися, звикали до тихого, мирного життя. Тішилися, що чують рідну українську мову, що можуть вільно одягати вишиванки. Андрій організував студію «Своє рідне» в бібліотеці на Свердлова, де навчає усіх бажаючих вишивати не хрестиком, а традиційними українськими швами, такими як низь, мережки (їх побутує більше ста). Вишивка хрестиком з’явилась в Україні тільки в середині 19 століття і витіснила традиційну українську.

Через студію пройшли близько 100 людей. Щонеділі на заняття у Вінницю приїздять із Гнівані, Бершаді та навіть із Могилева-Подільського. Усі заняття дуже душевні і безплатні. «Задурно взяв від Бога – задурно й віддай.

Справжнє мистецтво української народної вишивки не має продаватися, воно – безцінне. Мистецтво вишивання має сіятись, поширюватись серед шанувальників, які збережуть його, примножать та пронесуть наступним поколінням», – каже Андрій.

Мета студії – відродити забуті шви, вишити справжню подільську сорочку.

– Ми цього не планували. У Вінниці майже не було знайомих. І через усі ці події, через війну Андрій кинув вишивати. Мені було дуже шкода і хотілось якось його підбадьорити. На виставці фотоклубу ми познайомились із працівниками бібліотеки, запропонували зустріч. Дівчата, які були на зустрічі, захотіли зустрітись ще раз. Так і виникла ідея студії, – каже дружина Андрія, фотограф Інна Єрмакова.

Ось так Єрмакови почали відроджувати традиційну подільську вишивку. Організовували експедиції по селах і містах Вінниччини, вивчали, фотографували, а потім відтворювали разом із учасницями студії. Цього літа студія приїжджала в Бершадь, у Війтівку, і ми разом вивчали узори, крій сорочок у краєзнавчому музеї, у музеї Війтівської школи, а також були у майстринь, які колись вишивали низзю. Ми були вражені побаченим! Скільки технік в одній сорочці, а як делікатно і мініатюрно вишито! Андрій за узорами на полотні відновив схеми війтівських сорочок і разом із вишивальницями студії відтворив відшивки поликів, які можна побачити на виставці. Ще там розміщені 20 фрагментів орнаментальних смуг із поликів сорочок, що, на жаль, не збереглись цілими.

Увесь процес досліджень подільської вишивки фотографувала Інна Єрмакова.

На виставці також представлені 40 фоторобіт майстрині, які демонструють найкращі зразки вишивки, виконані традиційними для Вінниччини техніками. Всі сюжети на фото – фрагменти сорочок другої половини ХІХ – початку та середини ХХ-го століть.

Експозицію виставки прикрашають 60 давніх сорочок, які демонструють найкращі традиції вишивки кількох відомих вишивальних осередків Вінниччини. Зокрема, колекція сорочок с. Війтівки Бершадського району, все світньо відомі клембівські сорочки (Ямпільский район), колекція сорочок села Стіна Томашпільського району, сорочки, вишиті майстринями Крижопільського району, зокрема сіл Жабокрича та Шарапанівки, а також Тиврівського, Шаргородського, Піщанського, Чечельницького, Оратівського районів. Основу експозиції складають сорочки з приватних колекцій, а також надані історико-культурним заповідником «Буша», працівниками закладів культури сіл Війтівки та Стіни.

Основна техніка виконання подільських сорочок – низь.

Достатньо широко зустрічається гладь, різні оздоблювальні шви та мережки, вирізування. Вражає висока майстерність у створенні та оздобленні комірців і манжетів. Основними мотивами орнаментів є ромб, хрест, сварга, «гесики» (S-мотиви або трипільські вужі). Орнаменти, окрім естетичної, виконують також символічну, оберегову функцію і дають нам уявлення про світогляд наших предків.

Поєднання високої майстерності, неперевершеного естетичного смаку та змістовного наповнення роблять вишивку Східного Поділля унікальним надбанням української та світової культури.

По можливості раджу всім подолянам відвідати виставку «Код Всесвіту в узорах загадкових».

Оксана ШУЛЯР.


Дивіться також в розділі  Заходи
» 16.06.2018 Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника краєзнавчої книги.
» 16.06.2018 Гарною традицією в нас стали свята-зустрічі однокласників, які ми проводимо через кожних п’ять років. Нещодавно зустрілися випускники двох класів, які закінчили школу в 1983-му, тобто тридцять п’ять років тому.
» 16.06.2018 На базі ДНЗ «Малятко» м. Бершаді відбувся районний фестиваль-конкурс «Колискова пісня». До участі у ньому були запрошені працівники дошкільної освіти, батьки, бабусі та дідусі, інші особи (старші 18 років), причетні до виховання дітей дошкільного...
» 16.06.2018 відбувся в останній день травня. Усім вихованцям, які закінчили цей заклад, вручено свідоцтва про одержання початкової спеціалізованої мистецької освіти. На урочистостях були присутні батьки, рідні випускників.
» 16.06.2018 Свято у «Барвінку»
» 15.06.2018 Із джерел рідної землі
» 15.06.2018 Мовний літній табір «щаслива англійська»
» 15.06.2018 Таланти бершадщини отримали грошові премії
» 15.06.2018 Підтримка і любов
» 15.06.2018 Країна починається з дитинства
Всі статті розділу Заходи »
Цікаві фото
3 фото   
<b>З Вінниці – по Європі</b><br />Переконався на собі, що подорож справді захоплює, бо побачене на власні очі не йде в ніяке порівняння з побаченим на...
5 фото   
<b>З надією на дощ</b><br />Людно було днями біля відомого на території Бирлівської територіальної громади Бурлакового джерела. З надією на...
4 фото   
<b>Засідання колегії райдержадміністрації</b><br />15 травня 2009 року о 10 год в актовій залі управління агропромислового розвитку відбулося розширене засідання...
2 фото   
<b>«Бершадський»: через терни до зірок</b><br />– Так, я розумію, що подібною поведінкою нажив чимало недоброзичливців, – резюмує співрозмовник. – Багато хто з них...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Шевчук Устим Іванович (1914) 1914 р., українець. Мобілізований в 1936 р. Матрос. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Важливим завданням, яке постало згодом перед трудівниками, була соціалістична перебудова сільського господарства. Взимку 1923 року в Бершаді створюється сільськогосподарська трудова артіль «Колос» а влітку - артіль «Серп» Це були невеличкі кооперативні об'єднання селян. 105 членів артілі «Серп» хазяйнували на 90 десятинах землі. Артіль з самого початку добилася добрих показників - урожай був... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

"Код Всесвіту в узорах загадкових" - Заходи культури на Бершадщині - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення