Одним із перших первоцвітів у нас є підсніжник. Ці квіти – весняні усмішки рідної землі – користуються величезним попитом, їх безжалісно виривають. У зв'язку з цим уже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги. Вважають, що підсніжники – «квіти надії» – першими з’являються з-під снігу, засвідчують прихід весни. Згідно з однією старовинною легендою, коли перші люди були вигнані з раю, на землі йшов сніг і було холодно. Єва дуже змерзла.
Щоб її утішити, надати надії на кращі часи, декілька сніжинок перетворилися у ніжні квіти підсніжника – провісника весни. У підсніжників дуже коротке життя, яке легко може обірватися. Вони вже зникають і все рідше зустрічаються навколо великих міст, тому що підлягають масовому збору для букетів.
Щороку з березня до кінця травня в Україні відбувається торгівля рідкісними видами ранньоквітучих рослин, що перебувають під загрозою знищення, а також рослин, занесених до Червоної книги України, за що передбачена відповідальність за статтею 88-1 КУпАП у вигляді штрафу на суму від 153 грн. до 408 грн.
Крім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини, занесеної до Червоної книги України, передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: черемша – 62 грн., підсніжники – 49 грн.
Люди! Не знищуйте весняну красу!
Іван КРАВЧУК, інженер охорони і захисту лісу ДП «Бершадський лісгосп».