Майже половину у нашій місцевості складають хвойні і переважно молоді ліси. Вони дуже небезпечні в пожежному відношенні. Крім того, не сприяють безпеці мала лісистість, велика щільність населення, сухість клімату та інші фактори. Наплив у ліси великої кількості людей ускладнює їхню охорону. Здається, що у деяких приміських лісах у вихідні і святкові дні людей більше, ніж дерев. Багато людей не вміють поводитись у лісі і завдають йому великої шкоди. Саме з їхньої вини через порушення елементарних правил поведінки, як свідчить статистика, виникає 99 відсотків усіх пожеж.
Нагадаємо елементарні вимоги поведінки в лісах.
Правилами пожежної безпеки в лісах України в теплий період року забороняється розкладати багаття в лісонасадженнях, де може виникнути пожежа, а також у будь-яку пору року під кронами дерев, біля пеньків. В інших місцях, при крайній необхідності, розведення вогнищ допускається на майданчиках, де спершу необхідно зняти дернину-траву разом із верхнім шаром грунту. Коли мине потреба в багатті, його необхідно засипати землею або залити водою і покласти на місце дернину. У лісі забороняється кидати незагашені сірники та недопалки, застосовувати під час полювання пижі з матеріалів, що легко займаються або тліють. Заборонено заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів. За порушення «Правил пожежної безпеки в лісах України» передбачений адміністративний штраф.
Відпочивальникам у лісі варто пам’ятати: з одного дерева можна зробити мільйон сірників, а одним сірником можна спалити мільйон дерев.
На місці, де розкладали вогнище, нічого не росте, як мінімум, протягом 2-3 років.
Вигорає не лише трава, а й гумус. Дехто вважає: відпочинок у лісі без багаття все одно, що борщ без солі. Але в більшості випадків у багатті немає ніякої потреби. Його розкладають для романтики або просто із пустощів. Тим часом, це посягання на життя лісу та його мешканців величезне зло, зокрема при необережному з ним поводженні.
Щовесни та щоосені бачимо на городах та в інших місцях вогняні фейерверки, чорні хмари диму. Дуже прикро, що й аграрії спалюють суху траву, стерню і залишки соломи. Вони думають, що роблять добре, але насправді знущаються над рідною землею.
Багато років у непростих умовах росте ліс. Проте ненажерливий вогонь за якусь годину може знищити десятки його гектарів. Прикро дивитися на обгорілі дерева – стільки часу і праці наших батьків затрачено!
Пам’ятаймо: пожежі легше запобігти, ніж її загасити.
Важливо, щоб усі, хто відвідують ліс, дотримувалися відповідних правил.
Іван КРАВЧУК, інженер охорони і захисту лісу ДП «Бершадський лісгосп».