Fridge magnet wooden gears

Лікування опіоїдної залежності

  • Подобається0Не подобається
  • 30 Червня 2015, 09:00

Незважаючи на те, що останнім часом в Україні все частіше з’являються синтетичні стимулятори, понад 90% зареєстрованих наркозалежних страждають саме на опіоїдну залежність. Найбільш поширеними нелегальними опіатами в Україні є ацетильований екстракт макової соломки, який виготовляють кустарним способом і вживають виключно шляхом внутрішньовенних ін’єкцій, а також героїн та кристалічний метадон для внутрішньовенного вживання. Вітчизняний та світовий досвід лікування опіоїдної залежності свідчить, що тільки чверть хворих здатна утримуватися від вживання наркотиків тривалий час (1 рік чи більше). Решта або взагалі ухиляється від лікування, або невдовзі після нього повертається до зловживання наркотиками.

Вживання наркотичних речовин давно вже перетворилось із суто медичної на велику соціальну проблему, насамперед, через криміналізацію наркоспоживачів, а також через ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров.

Встановлено, що тривале вживання нелегальних опіоїдів істотно порушує роботу головного мозку, особливо структур, пов’язаних з опіатними рецепторами й обміном ендорфінів. Наслідком нестачі опіоїдів є потяг до наркотиків, що виникає час від часу та прояви синдрому відміни або «ломки». Усе це спричинює рецидиви, людина залишається споживачем наркотиків, її поведінка стає ще більш ризикованою в плані інфікування патогенами, які передаються через кров.

Оскільки не існує єдиного ефективного методу лікування хворих з опіоїдною залежністю, має бути доступним досить широкий спектр різноманітних методів. Одним із них є замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) – призначення опіатних агоністів – препаратів, які мають подібну до героїну та морфіну (та інших опіоїдів) дію на головний мозок людини. В Україні для ЗПТ використовуються метадон та бупренорфін. Контрольоване призначення відповідної дози препарату дає змогу нормалізувати роботу головного мозку, запобігти розвитку «ломки» і блокувати потяг до нелегальних опіоїдів.

Це дозволяє пацієнтам відмовитися від вживання нелегальних опіатів, значно зменшити ризик, пов’язаний з ін’єкціями (ВІЛ, гепатити тощо), стабілізувати здоров’я, стати соціально активними.

Окрім того, ЗПТ сприяє значному зниженню кримінальної активності споживачів наркотиків, що створює гарні передумови для подальших позитивних змін. За допомогою ЗПТ можна зменшити значні витрати, спричинені опіоїдною залежністю, для самих хворих, їхніх родин та для суспільства загалом. Однак замісна терапія має і свої обмеження: сьогодні вона є придатною тільки для споживачів опіатів і неефективна у випадку залежності від інших наркотиків. ЗПТ не рятує пацієнта від синдрому опіоїдної залежності, а лише видозмінює цей синдром таким чином, що більшість негативних наслідків вживання нелегальних наркотиків може бути зведена до мінімуму.

Отримувати замісну терапію може кожен пацієнт, якому встановлено діагноз залежності від опіоїдів, який добровільно усвідомлено погоджується на лікування та не має протипоказань до призначення замісних препаратів. Право на першочергове призначення ЗПТ мають наркозалежні ВІЛ-інфіковані пацієнти та вагітні жінки.

У Вінницькій області програма ЗПТ для споживачів ін’єкційних наркотиків була впроваджена у 2006 р. у Вінницькому обласному наркологічному диспансері «Соціотерапія». Пізніше програми ЗПТ почали працювати і в районних лікувальних закладах. У кабінеті ЗПТ Бершадської ОЛІЛ отримують замісну терапію троє пацієнтів.

Окрім того, згідно з наказами Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА, пацієнти мають змогу продовжувати замісну терапію під час лікування в інших закладах охорони здоров’я м. Вінниці та під час перебування в ізоляторі тимчасового утримання.

Тривалість лікування залежить від психосоматичного стану та бажання самого пацієнта, однак рекомендується отримувати замісний препарат не менше 6 місяців для стабілізації стану та закріплення безін’єкційної поведінки. По закінченню курсу лікування пацієнтам призначається детоксикація, тривалість якої встановлюється індивідуально для кожного пацієнта.

За більш детальною інформацією щодо замісної підтримувальної терапії можна звертатися до кабінету №316 поліклінічного відділення Бершадської ОЛІЛ.

Олена УЛІЧ, лікар-нарколог Бершадської ОЛІЛ


Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
2 фото   
<b>До Дня працівників торгівлі: «Покупці нам довіряють...»</b><br />Дефіциту в торговельних закладах у Бершаді, звичайно, немає. За останні роки побудувалося і відкрилося чимало...
15 фото   
<b>Фестиваль родинної пісні «Мамина піч» 2013</b><br />Цьогоріч як і щороку 2-го серпня на Іллі заслужений артист України, «народний кум України»&#160;Микола Янченко зібрав...
5 фото   
<b>День Святого Валентина</b><br />
3 фото   
<b>Лейтенант міліції вишиває ікони</b><br />В Бершадському райвідділі працює інспектором з міграційного контролю сектору у справах громадянства, імміграції та...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Кошаринці
Грицик Федір Карпович (1895) 1895 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
І знову трудящі бралися до мирної праці. В червні 1920 року в Бершаді був створений районний партійний комітет. Під керівництвом партійної організації налагоджувалося трудове творче життя. Приступили до відбудови цукрового заводу, ремонту школи. Селяни успішно провели осінню посівну кампанію, У вересні 1920 року в житті трудящих Бершаді сталася визначна подія — 120 незаможників... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Лікування опіоїдної залежності - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники