Соціальні стреси часто викликають тривожні, депресивні та посттравматичні стресові розлади. Особливої уваги під час кризових подій потребують підлітки, які можуть стати їх свідками. Переживання може викликати у підлітків стрес, навіть якщо вони особисто не постраждали.
Посилює стресовий стан те, що дорослі частіше зайняті своїми подіями і не приділяють уваги дітям.
Характерні прояви стресових розладів у підлітків: – можуть втратити свої відчуття, тобто не в змозі оцінити власний стан; – вважають себе ізольованими від усіх, або можуть вважати себе особливими людьми; – застосовують ризиковані способи поведінки; – загострюють негативні відносини.
Для подолання цих станів необхідно: – приділяти підліткам більше уваги та часу; – забезпечувати інформацію про те, що відбувається, пояснювати події; – більше спілкуватися з однолітками; – дозволяти їм виявляти свої емоції та висловлювати власні думки; – заохочувати їх і давати їм можливість бути корисними.
Якщо ж стресовий розлад все-таки виник, основним методом допомоги є психологічна та психотерапевтична допомога. Отримати її можна, звернувшись у кабінет психіатра Бершадської ОЛІЛ або в обласний спеціалізований центр кризових станів на базі Вінницької обласної психоневрологічної лікарні імені академіка О.І. Ющенка.
Олександр ЯЦЮК, лікар-психіатр Бершадської ОЛІЛ.