Fridge magnet wooden gears

Сімейний лікар - майже член родини

 • Подобається0Не подобається
 • 16 Жовтня 2015, 09:00

Сімейна медицина існує у всьому світі. В Україні це порівняно нова практика. Часто сімейних лікарів вважають «універсальними солдатами» в боротьбі з цілим рядом недуг, хоча вони не заміняють вузькопрофільних спеціалістів і не проводять операцій. Що собою представляє сімейна медицина та сімейні лікарі у місті та районі, як їм працюється після змін у медицині? Про це та інше розповіла головний лікар КУ «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Лілія БРИКУЛЯ.

– У 2011 році розпочалися зміни у медичній галузі, які за роки незалежності нашої держави стали дуже необхідними, – почала розмову Лілія Іванівна. – Розпочалося розмежування галузі охорони здоров’я на первинний, вторинний та третинний рівні.

До первинного рівня надання медичної допомоги відносяться ФАПи, амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, перше звернення пацієнта до лікаря.

Вторинна медична допомога – це стаціонар різних відділень: хірургічного, травматологічного, дитячого, реанімаційного, терапевтичного, інфекційного, неврологічного та ін. Якщо буде правильно побудована робота «первинки», то у вищеназваних відділеннях будуть лежати тільки хворі по профілю. Людина буде вже обстежена і їй надаватиметься вже тільки профільна допомога. А це у свою чергу економія часу і коштів хворого та державних.

Якщо на вторинному рівні вчасно зорієнтовуються, хворого відправляють у заклади третинної медичної допомоги – онко-, туб- або ж ендокринний диспансери та інші.

– Що сьогодні собою являє сімейна медицина на Бершадщині та яку роль відіграють сімейні лікарі?

– Щоб вберегти себе від серйозних захворювань, кожній людині потрібно раз у рік пройти медичний огляд (особливо для жінок). Сюди відноситься обстеження у лікаря-гінеколога, для жінок до 40 років – УЗД молочних залоз, після 40 – мамографія, флюроогляд, загальний аналіз крові, сечі та решту за призначенням лікаря. Якщо кожна людина почне слідкувати за власним здоров’ям, то сер - йозних захворювань стане в рази менше. Відтак, нація стане здоровішою. Сьогодні люди, особливо старші, звикли займатися самолікуванням, що є категорично забороненим та неправильним. Щоб правильно скоригувати всю вище перераховану роботу, й існують сімейні лікарі. Сімейний лікар має бути дійсно сімейним – знати усіх членів родини, їхні характерні захворювання. І ми над цим активно працюємо, постійно проводимо роз’яснювальну роботу, розповідаємо, що собою являє сімейна медицина та з якою метою вона створена.

У Бершадській амбулаторії загальної практики – сімейної медицини працює 8 сімейних лікарів з 10 потрібних.

Два місця залишаються вакантними для держзамовлення випускників медичних вузів. Достатня кількість медсестер. Є флюорографічний кабінет, гінеколог, апарат ультразвукової діагностики.

Населення району обслуговують 24 ФАПи і 17 амбулаторій ЗПСМ, де зроблено якісні ремонти.

Нам закидають, що у районі було сім дільничних лікарень, а зі змінами залишилися тільки амбулаторії. Це так, але залишився штат працівників, фізкабінети, лабораторії та інше. Єдина зміна – відсутність денного стаціонару.

Але цілодобові ліжка є у ЦРЛ, які не заповнені стовідсотково. Все це економія державних коштів.

В амбулаторії обов’язково наявний лікар, лабораторна служба, електрокардіограма.

На ФАПі є фельдшер, акушер. ФАПи підпорядковують - ся амбулаторіям за географічним розташуванням. Наприклад, до Михайлівської амбулаторії ЗПСМ відносяться Вовчоцький, Кидрасівсь - кий, Лісниченський, Голдашівський ФАПи.

Звичайно, лікарям амбулаторій важко, адже на них припадає в рази більше населення (близько 4500 чоловік на одного лікаря амбулаторії), ніж потрібно (за нормами департаменту для міста – 1500 чоловік на одного лікаря, в сільській місцевості – 1200, та 750 – на одну медичну сестру).

Незважаючи на постійну критику медичної реформи, за останні роки зроблено чимало: поліпшено матеріальну базу, де потрібно, є лабораторна діагностика, створено пункти швидкої допомоги.

– Розкажіть, будь ласка, докладніше про роботу швидкої допомоги на первинній ланці?

– Пунктів швидкої допомоги створено чотири: в Бершаді, Флориному, Шляховій і Маньківці, між якими поділено все населення району. Працюють кожного дня. Тут наявні машини (всього 22), фельдшери, потрібні медикаменти. Якщо десь не встигає екстрена допомога, виїжджає наша швидка. Диспетчер розміщується в реєстратурі, йому надходять прямі дзвінки зі всіх сіл і переадресовані з екстреної допомоги, якщо випадок не ургентний (вимагає невідкладної допомоги). Диспетчер також корегує і відправлення машин з пунктів швидкої допомоги. Ситуації бувають різні: транспорт поламався або ж пальне закінчилося, тоді відправляється машина з пункту в Бершаді.

Наприклад, людина почувається недобре десь у Серебрії.

Вона телефонує на швидку допомогу. Перед тим, як зреагувати на виклик, диспетчер ставить усі необхідні запитання, щоб вияснити, чи потрібно їхати саме швидкій. Якщо це телефонують стосовно старенької жінки, яка є гіпертоніком і лікується у сімейного лікаря, то дзвінок переадресовують на сімейну медицину, і тоді їде на місце виклику лікар з найближчої до села, звідки надійшов виклик, амбулаторії. До прикладу, якщо це стосується згаданої вище Серебрії, то це може бути лікар із Шляхової або Тернівки, який знає цього хворого. Але якщо це випадок, де потрібна негайна допомога – їде екстрена медична допомога. За усі ці роки робота вже налагоджена і добре працює не тільки в Бершаді, але й у районі.

– Як на первинній ланці з фінансовим та кадровим забезпеченням, наявністю потрібних ліків та іншого?

– Кадрова проблема існує, проте в районі діє програма «Місцеві стимули», за якою у медвузах навчаються четверо студентів. Крім того, на працевлаштування приходить молодь і за держзамовленням.

Але потрібно визнати, що для молодих людей відсутній матеріальний стимул у роботі в сільській медицині. Відтак немає лікарів на ряді амбулаторій або ж замість двох працює тільки один. З медсестрами таких проблем немає.

Основною проблемою залишається фінансування. Хотілося б кращого, проте, зважаючи, що наша країна перебуває у стані війни, фінансування досить хороше. Вистачає на фонд зарплати (заборгованість по зарплаті відсутня), виплату індексації, забезпечення пальним авто швидкої, дрова та вугілля, оплату енергоносіїв, наркотичні препарати для онкохворих. Гірша ситуація з преміями та надбавками, на це коштів не вистачає, але люди ставляться з розумінням.

Вела розмову Тетяна БОНДАР.


Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Свіча пам'яті не згасне</b><br />Маловідомою й досі залишається трагічна сторінка історії Голокосту на території Трансністрії – від Дністра до...
5 фото   
<b>Сімейна медицина: сьогодення і перспективи</b><br />2013 рік ознаменувався важливими кроками на шляху до покращення медичного обслуговування жителів нашого району....
11 фото   
<b>ГОЛДАШІВКА</b><br />Назва села походить від прізвища одного з керівників гайдамацького руху на Поділлі - козака Голдаша, який після...
9 фото   
<b>У Бершаді знято пам'ятник В. Леніну</b><br />&#160;Не те, щоб повалено чи по-звірячому розтрощено. Просто вранці його не було на звичному місці. На його місці...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Маньківка
Коченко Сергій Трохимович (1898) 1898 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.05.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Колишнє містечко, в якому переважали дрібні ремісники і селяни, пригноблені нужденністю й позбавлені людських прав, перетворилося в сучасне соціалістичне місто з суцільною письменністю. Про здоров'я трудящих піклуються понад 50 лікарів, які працюють у 2 лікарнях, а також медпрацівники інших медичних закладів. Діти шкільного віку навчаються в 2 середніх школах, восьмирічці та в школі-інтернаті.... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Сімейний лікар - майже член родини - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення