Через відсутність органічної маси, знищеної при спалюванні стерні, мікроорганізми починають активно використовувати гумус для підтримки своїх життєвих процесів, що призводить до його знищення і втрати родючості. Відтак грунт перестає бути грунтом.
При спалюванні стерні на полях чи трави на присадибних ділянках виникають загрози життю людей, а також перекидання вогню на природні ділянки. Саме зі спалювання стерні починається більшість лісових пожеж.
Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок та опалого листя без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища, або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо несвоєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн.) і на посадових осіб – від 50 до 70 таких мінімумів (850-1190 грн.). Це визначено ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Райдержадміністрація, органи державного контролю, відповідні служби, попереджуючи всіх відповідальних за такі дії, просять також повідомляти про факти виявлення спалювання стерні за тел. 2-1335, або Державну службу з надзвичайних ситуацій: 101, 2-45-39.