ЗДРАСТУЙ, РІДНЕ СЕЛО

 • Подобається4Не подобається
 • 24 Червня 2006, 09:06

Тирлівській ЗОШ І-ІІ ступенів – 140 років
Стежин у кожної людини багато. Та не заростає в пам'яті доріжка, якою ти прийшов у перший клас. Такий далекий вже той 1944-й рік визволення мого села від фашистів, рік горя, повідомлень про смерть рідних людей, які не повернулись з війни. А я та мої ровесники – сироти й напівсироти – малими босими ногами прийшли в 1 клас. Про ті роки нагадують історія, пам'ятники загиблим, фотографії, викарбувані прізвища визволителів на кам'яних плитах у центрі села. Без сліз мимо не пройдеш...
Моя маленька Тирлівка! Як же "викосила" тебе проклята війна! 190 молодих, красивих, розумних, сильних загинули в боях, а нам залишилися болюча пам'ять про них, незахищене дитинство, а нашим матерям – важка вдовина доля.
Наприкінці квітня ц.р. жителі села відзначали 140-річчя від дня заснування школи, а також для випускників 9-го класу лунав останній дзвоник. Педколектив, місцева влада, сільськогосподарське товариство ПСП "Обрій", фермери запросили на ювілейне свято всіх, хто вчився тут. Не забули й про мене, за що дуже вдячна. Зателефонувала мені вчителька Л.Л. Оржехівська. А директор школи Ю.М. Марущак повідомила, що зустрінуть мене в Шляховій.
Так і сталося. Тільки вийшла з автобуса, як до мене підійшов симпатичний чоловік. Рада була дізнатись, що це О.М. Куліш – чоловік чарівної жінки – Галини Петрівни. В свій час працювала вона секретарем сільської ради, і я зверталася до неї за довідкою про моє перебування в Тирлівці під час війни. Цей папір я отримала без бюрократичних проблем. Тепер Галина Петрівна працює в Шляховій, співає у відомому тріо "Чумацький шлях". Надіюся, що згодом ці пісні і виконавці зачарують слухачів і за межами України. Тирлівка дала відомих людей. Їхні імена – в книзі Олексія Павличука, який теж прибув на свято.
У дворі гостей зустрічають музикою: грає духовий оркестр, яким керує В.В. Когут. Звучать чудові мелодії пісень та вальсів минулих років. Гості – колишні випускники – прибули з різних куточків України. Підійшла до мене моя ровесниця Таїса Красноженюк (після заміжжя – Костик). Розплакалися ми.
Наші батьки там, на стелі... Зустрілася й з онуками моєї спасительниці Ганни Тигіпко. Вона та її сестра Явдоха (мати Таїси), на жаль, вже залишили цей світ. Немає й дітей – доньки та сина тітки Ганини. П.К. Ковбасюк – зять, вдівець, її онук С.П. Ковбасюк, Ірина, онучка, вийшла заміж за азербайджанця Касумова Рафаїла, живуть в Тирлівці, виховують красивих синів Еміля та Владислава. Це – хороша, інтернаціональна сім'я.
Тирлівка ніколи не відзначалась національними чи релігійними чварами. Жили й співпрацювали дружно українці, поляки, євреї, росіяни. Були сім'ї, в яких народжувались "дети разных народов". Серед них й мої родичі... В школі ніхто не нагадував мені про моє неукраїнське походження. Мене любили, жаліли сусіди, друзі, вчителі. Пам'ятаю свого вчителя С.М. Поляківського. Очі його були сумні, наповнені слізьми: єдиний син загинув на війні. Ми, першачки, не мали чим і на чому писати. Наш учитель зробив палички, і ми водичкою на парті виводили букви.
Мої сльози при зустрічах намагалися стримувати О.Н. Сторожук (у селі вона теж – Юля). І вона плакала, адже її доля теж не встелена квітами, рано овдовіла. На стенді – фотографії К.С. Герасимчук та її доньки Ольги. Вони – праведниці світу, бабуся та мама Олени Іванівни. В 1942 р. Ольгу вивезли до Німеччини в рабство, а її брат Андрій, син Ксенії Семенівни, загинув на війні. Ось така вона – доля старшого покоління.
Урочиста лінійка. Випускників всього 7 – чотири дівчинки та три хлопчики. Від щирого серця звучать з їхніх уст слова подяки вчителям, батькам, всім, хто допомагав школі морально й матеріально. Щасливої дороги в житті бажають випускникам перша вчителька Надія Іванівна Троскоч, класний керівник Тетяна Михайлівна Олійник.
Продовжувалося свято в сільському будинку культури. На сцені – на столах – короваї для гостей. Голова сільської ради Д.П. Карман щиро дякує, низько кланяється вчителям, батькам за хороше виховання дітей. Слова вдячності сказали й інші односельчани. Гарно вели свято-концерт Л.А. Пастернак та Ж.Л. Ткачук. Емоційно читала вірші Таїса Бурбан, гарно співали хори і вчителів, і дітей, і пенсіонерів. Супроводжував хористів, солістів і сам чудово співав баяніст О.В. Толкачов. А І.В. Волобуєв сольним виконанням пісень міг би змагатися в конкурсах з відомими співаками.
Високу оцінку праці педколективу школи дала в своєму виступі голова райдержадміністрації С.Л. Шульц, яка подарувала школі телевізор.
Заступник редактора газети "Гайворонські вісті", автор книги "Тирлівка – рідне село на Поділлі" Олексій Павличук, колишній випускник школи, зі словами вдячності подарував відеомагнітофон від "діаспори тирлівчан", які тепер проживають у Гайвороні.
Потім гостей запросили до щедро накритого столу.
Скільки зусиль потрібно було затратити, щоб організувати подвійне свято! Знає про це Ю.М. Марущак, яка очолює педагогічний колектив з 1993 р. А починала вона свою освітянську кар'єру старшою піонервожатою в 1976-му.
Я щиро вдячна своїм землякам за пам'ять про загиблих земляків, про мою родину, вчителям за те, що на педагогічній раді вони домовилися доглядати могили колег, у яких в селі немає рідні. Не забули і про моїх розстріляних рідну та двоюрідних сестричок, братика, їхніх батьків, дідуся і бабусю. Вдячна учням, які разом з учителями відвідують це трагічне місце, слідкують, щоб не заростала могила бур'янами. Вдячна А.М. Олійнику та його бригаді за те, що обновили там огорожу. Спасибі О.М. Кулішу за те, що помістив на пам'ятнику прізвища жертв фашизму.
Днями я зустрілась у Бершаді з чоловіком, який відрекомендувався: "Я – Микола Андрійович Дюг, механізатор, нині на пенсії". Повідомив, що його дружина Катерина Парфенівна – випускниця цієї школи, працює головним зоотехніком, депутат районної ради. Лише тепер я дізналась, що він 35 років тому відмовився орати поле попід саму могилу. Про цей випадок мені розповідали, але прізвище юнака тоді мені не було відомим. Вдячна за совість цій людині. Спасибі вам, земляки, за пам'ять. Дякую дорогим колегам за свято ювілею школи!
Хай такі події дарують вам радість, роки – щастя, здоров'я, творчу наснагу!
Юлія ПЕНЗЮР,
наш громадський кореспондент.
м. Бершадь.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
1 фото   
<b>Атрибути різдвяних свят</b><br />Серед чималої кількості нових свят та традицій залишається популярним і важливим Різдво. Готуються до нього...
2 фото   
<b>Тисячоліття співіснування</b><br />Днями гостями Бершадської міської єврейської общини були гості з Канади та США – професор історії та політології...
3 фото   
<b>Ювілейне свято молодої держави відзначила Бершадщина</b><br />Наша держава відзначила важливу, знаменну дату в багатовіковій історії народу &ndash; двадцяту річницю проголошення...
3 фото   
<b>Бершадський медичний коледж</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бирлівка
Зарудянський Гнат Петрович (1920) 1920 р., українець. Мобілізований в 1940 р. Рядовий. Загинув 00.08.44.

З історії Бершаді
Славною традицією став зв'язок з трудівниками соціалістичних ланів - вже багато років шефствує комбінат над колгоспом «Перемога» села Поташні. Серед інших бершадських підприємств, що нещодавно утворились, - райоб'єднання «Сільгосптехніки», якому на честь 50-річчя Комуністичної партії України було присвоєно звання колективу комуністичної праці. Самовіддана праця здруженого колективу об'єднання... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

ЗДРАСТУЙ, РІДНЕ СЕЛО - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення