Fridge magnet wooden gears

Артист із П'ятківки

  • Подобається0Не подобається
  • 3 Лютого 2010 р

Задум написати про це виношувався не один день, аж поки саме ота його величність випадок не спонукала взятися за перо негайно, як тільки у пам’яті зринула багатодітна сім’я Доскочів із П’ятківки. Особливо після спілкування з одним із її представників.
Щоправда, багатодітною вона вважалася б за теперішніми мірками. У порівнянні з тими роками жити стало ніби легше, от тільки троє дітей у сім’ї нині вважається вже мало не подвигом. Тоді ж, у непрості воєнні і післявоєнні роки, вважалося, що шестеро дітей – це звично.

Можна тільки здогадуватися, як жилося у цій сім’ї середньому за віком Івану, який народився у 1944 році. Ще з дитинства, та й у шкільні роки, скуштувавши важкого сільського життя, дійшов висновку, що треба спробувати змінити щось у власному житті.
Хоч дійсну військову службу проходив у столиці Молдови, по її завершенню, на подив багатьох односельчан, вже співав у хорі Прикарпатського військового округу. Зна - йшлися люди, які саме в армії зуміли розпізнати у ньому талант, яким наділено не кожного.
Красивий сильний голос Івана Власовича, його пісня круто змінили життя та долю.
Звичайний хлопчина з українського села на Бершадщині невдовзі був уже прийнятий до відомого на ту пору народного хорового колективу в Черкасах, яким керував сам Пашкевич.
Тепер з нашим менталітетом, дехто вже міг би тлумачити такий його прорив на велику сцену, як обов’язково здійснений через блат чи гроші. Тоді ж ні про який блат батьків – Доскочів, які були звичайними колгоспниками і виховували стількох дітей, не могло бути й мови. А Іван тим часом продовжував «рости» і був уже солістом Волинського народного хору. Пісню «Ой, у полі два дубки», яку тоді виконував з самою Раїсою Кириченко, любителі цього виду мистецтва пам’ятають і досі. 3 концертами об’їздили мало не весь Радянський Союз, неодноразово побували за кордоном.
В одному з інтерв’ю кокчетавській газеті (Казахстан) молодий співак під час гастролей висловив жаль, що пісні і танці дідів та батьків стають ніби не в моді. Адже саме у них красиве і природне звернення, тому саме вони спроможні по-справжньому зігріти і схвилювати.
Іван ще тоді казав, що те було справжнім мистецтвом, здатне зачепити найтонші струни душі і не роз’єднувати, а, навпаки, з’єднувати народи. Мистецтво, одним із носіїв якого він був, на його думку, завжди розуміли на різних мовах. На жаль, деякі теперішні пісні буває важко зрозуміти, або хоча б те, як вони могли потрапити на велику сцену, навіть на рідній українській мові.
На думку ж артиста з П’ятківки, краса української пісні завжди здатна заворожити будь-кого. А по-справжньому залюблені у неї народи ставали ще дружнішими, ще більше починали розуміти один одного.
На жаль, про те, що приїжджав він у рідне село і навіть виступав разом зі своїм колективом на районному святі урожаю, сьогодні можуть пам’ятати лише представники старшого покоління.
Як спогад, на столі у Володимира Власовича Доскоча – працівника держземвідділу у районі, лише папка з деякими матеріалами про брата Івана.
Відчуваючи, що залишається йому не так вже й багато, вирізки з газетних фото, зроблених під час його гастролей, підготував для сімейного архіву сам. На другий день після похорону, філармонією, у якій він працював, в данину пам’яті про нього було дано концерт, який тривав 2 години 40 хвилин.
Хоч з моменту його смерті минуло вже чимало часу, даний матеріал підготовлено не тільки для того, щоб показати, як можна знайти себе, визначитися у житті. А ще й з метою, щоб нагадати, що не лише про героїв і генералів ми повинні пам’ятати, а й про таких людей, як Іван Власович Доскоч. Адже земляки, які заслуговують на пам’ять, є у кожному селі.
Здавалося б, звичайний сільський хлопець, а все ж зумів прославляти своєю творчістю як рідну Україну у ті непрості роки її становлення, так і своє рідне село. Будучи зовсім простою людиною, він словом, українською піснею, виконаною з неповторним українським гонором, міг зробити більше, ніж дехто з нас для неї.
«Сердечні зустрічі» – так було названо одну із статей про нашого земляка у далекому Казахстані ще у роки, коли про незалежність нашої держави ми тільки починали мріяти. Як би хотілося, щоб таких статей, як і самих зустрічай з такими людьми, було побільше.
Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
2 фото   
<b>На те і влада, щоб міцніла громада</b><br />Хоч у Кидрасівці лише 329 дворів, та із них діючих лише до двохсот, в яких проживає 446 чоловік населення,...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора - Липовеччина – тур третій</b><br />Черговий виїзд редакторського корпусу виявився вже до меншого, сорокатисячного району, але зовсім не менш значимого і...
2 фото   
<b>Небо було його стихією і життям</b><br />Неділя… Трійця… Світлий, сонячний день… Віддзвонили дзвони... Тиша… Щебет пташок, мир та спокій у природі, легко та...
3 фото   
<b>Тирлівці - 280 років!</b><br />Людно було минулої п’ятниці у Тирлівському будинку культури. Величне свято у чарівній тирлівській місцині, родині, з...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Серединка
Мельничук Хома Степанович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
Особливо багато праці довелося прикласти для відбудови заводу та господарства радгоспу дружному колективу цукровиків на чолі з комуністом директором цукрового комбінату К. П. Казіміровим. Протягом чотирьох з половиною місяців 1944 року робітники працювали добровільно по 10—12 годин. Уже з жовтня, перекривши заплановані строки, завод став до ладу, почав переробляти цукрові буряки із... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Артист із П'ятківки - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники