Fridge magnet wooden gears

Сільська художниця

 • Подобається4Не подобається
 • 5 Березня 2010, 00:22

На знімку: сільський голова Кошаринець Лідія Василівна Юхименко провідала Ганну Павлівну Грицик в її будинку, де розміщено справжній вернісаж самобутньої художниці. Фото Сергія КІСИКА.

Ганна Павлівна – представниця славнозвісної династії Царюків. Її відомі брати – знані на Поділлі новатори сільськогосподарського виробництва. А про неї знає, звичайно, набагато менше людей. Та це не означає, що вона людина маловідома, принаймні в селі Кошаринцях, де три десятиліття пропрацювала вчителькою, і де мешкає й зараз. А нещодавно про неї дізналася і вся Україна, завдяки її захопленню живописом. На її долю випало чимало випробувань, та жодні труднощі не лякали селянську дочку. Вона і зараз, у свої вісімдесят, з глибокою любов’ю згадує своїх батьків – у простій родині завжди панували взаємна любов і повага, не було місця брехні і жорстокості, а в основі буття була праця.

Після закінчення семирічки після війни вступила до Бершадського педагогічного училища (не останню роль відіграло те, що студентам видавали хлібні картки), викладала українську мову і літературу в сусідньому Чечельницькому районі. А потім навчалася у Чернівецькому учительському та Вінницькому педагогічному інститутах, стала учителем російської мови та літератури.
Так склалося, що повністю віддатися своєму захопленню Ганна Павлівна змогла, лише вийшовши на пенсію. А до того поєднувала педагогічну роботу, навчання дітей красі слова із виконанням різних завдань, пов’язаних з оформленням стендів, у тому числі для місцевого колгоспу, Сумівського лісництва, і, звичайно ж, для школи. Без неї не обходилися при підготовці наочності, експонатів для педагогічних виставок, тематичних альбомів. А вона вміло поєднувала виконання таких незвичних доручень з обов’язками депутата сільської ради. Лише пішовши на заслужений відпочинок, вперше взялася за олійні фарби. І з’являлися одні за одним пейзажі, замальовки, натюрморти, портрети. Великим визнанням стало для Ганни Павлівни, коли звернулися до неї із місцевої церкви, щоб намалювала хоругви, розп’яття. У роботах самодіяльної художниці переважали оптимістичні тони, лише зрідка вкраплювалися похмурі барви, в основному, коли це були своєрідні спогади про суворі голодні роки.
Її першим критиком, поціновувачем і помічником був чоловік Микола Сидорович. З ним виростила трьох синів – Юрія, Володимира та Олександра. Всім їм дали освіту, одружили, дочекалися внуків.
Сорок шість років прожили разом, а пішов чоловік із життя чотири роки тому.
Ганна Павлівна розповідає: – Недавно приготувалася я до малювання картини, натягнула полотно, а внучка Ліля запитала: «Бабусю, що ти будеш малювати?». Кажу: «Себе і дідуся». Розповіла про задум: лебідка залишилася сама, витягнула шию, підняла крила, кличе лебедя, а він не чує – пішла душа у вічність. Я так і назвала цю картину «Душа пішла у вічність. Прощай і прости». А тоді ми обидві не могли стримати сліз… Не можу забути, як Микола Сидорович з великим бажанням виготовляв для мене рамки та підрамники, готував фарби… – А на замовлення рідних Вам доводиться малювати?
– Звичайно. Причому роб - лю це охоче, враховуючи побажання замовників, але при цьому обов’язково прагну зберегти свій стиль. Якось звернувся до мене брат Анатолій, агроном за освітою, який двадцять два роки пропрацював головою колгоспу.
А просив намалювати село, корів, коней… І соняшники.
Мені здається, я відчула його бажання, тож створила дві картини. Віддала йому оригінали, а для себе зробила копії.
Ганна Павлівна розповіла, що малює не тільки з натури, по пам’яті, а й зі знімків, звісно, доповнюючи твори своїм баченням теми. Є в неї і казкові сюжети.
Коли картин набралося чимало, онука художниці, яка живе в Києві, Олена Яремчук запропонувала досить сміливу ідею – влаштувати персональну виставку бабусі в столиці. До цього з роботами Ганни Царюк-Грицик можна було ознайомитися лише в районі, зокрема в краєзнавчому музеї. Тепер же те, що здавалося нездійсненним, стало реальністю: у галереї «НЕФ» Національного КиєвоПечерського історико-культурного заповідника відбувся вернісаж персональної виставки живопису самодіяльної художниці з Вінниччини.
Кілька тижнів кияни і гості столиці мали змогу бачити роботи простої, але талановитої пенсіонерки. До речі, під час виставки відбувся доброчинний аукціон. Було продано десяток картин, кошти від яких пішли на розвиток художніх здібностей дітей-сиріт.
… Ганна Павлівна нічим особливим не відрізняється від таких же сільських пенсіонерів як сама. Доглядає домашню живність, курей, обробляє город… Одвічні селянські клопоти. Але вони не обтяжують її, а навпаки. Радості й наснаги додають онуки. Хай же ще багато років яскравими залишаються барви життя нашої славної землячки.
Богдан БІЛОУС


Дивіться також в розділі  Світ захоплень
» 02.04.2018 Стояв травневий сонячний день. Напував своїм ароматом бузок, що розцвів рясно, щебетало птаство. Саме тоді, у далекому 1962-му, фотограф зафіксував на плівку хоровий гурток Тирлівської восьмирічної школи. Це були учні 5-7 класів. Керувала...
» 30.12.2017 Напередодні свята Варваривишивальниці у будинку дитячої творчості відбулася зустріч із майстринею Оксаною Шуляр. Присутні ознайомилися з її роботами та навіть спробували себе у вишивальному ремеслі.
» 16.12.2017 – так називається книга братів Григорія та Віктора Погончиків. Це нариси з історії та життя мешканців цього невеликого села. У книзі розкрито історію Серебрії з середини 17-го століття від часу заснування шляхтичем Серебринським і до наших днів.
» 02.12.2017 У світлиці сільського будинку культури відбулася зустріч з талановитою і творчою людиною Лідією Ратушняк. У селі знають Лідію Іванівну як гарну дружину, маму, бабусю, господиню і просто хорошу працьовиту жінку. Є в неї ще дар – вміння і бажання...
» 26.11.2017 Біль, гордість, скорбота
» 11.11.2017 Щире слово про Поділля
» 07.10.2017 Палітра життя Анатолія Чміля
» 04.02.2017 Вклоняюсь тобі, моє рідне село
» 30.12.2016 Гран-прі у трьох номінаціях
» 30.12.2016 «Світові таланти»
Всі статті розділу Світ захоплень »
Цікаві фото
34 фото   
<b>БАЛАНІВКА</b><br />БАЛАНІВКА &mdash; село, центр сільської Ради, розкинулося на берегах річки Берладинки, за 12 км від районного центру...
11 фото   
<b>Літо</b><br />
14 фото   
<b>СУМІВКА</b><br />Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова &quot;сом&quot; або &quot;сум&quot;....
3 фото   
<b>Випуск у медколеджі</b><br />2 березня 2011 року&nbsp; у Бершадському медичному коледжі відбувся 42 випуск&nbsp; фельдшерів.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Маньківка
Таран Павло Пилипович (1917) 1917 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.03.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
За роки соціалістичного будівництва Бершадь стала промислово-аграрним центром півдня області. Але її мирне життя було перервано війною. Вже 29 липня 1941 року Бершадь окупували німецько-румунські війська. Фашисти утворили тут гетто для єврейського населення. Від катувань, голоду, епідемій у Бершаді загинуло багато радянських людей, розстріляно 327, вигнано в рабство 1203 чоловіка. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Сільська художниця - Світ захоплень Бершадців - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення