Fridge magnet wooden gears

ЗЛИЙ ЖАРТ, ЧИ КИНУТІ НА ВИЖИВАННЯ?

  • Подобається3Не подобається
  • 4 Лютого 2006, 17:00

Цей мальовничий куточок у благодатному бершадському краї облюбував, мабуть, у позаминулому столітті якийсь із панів, започаткувавши будівництво цукрового заводу. З одного боку ліс, з іншого – річка. І рельєф місцевості підходить під сплавні майданчики. Дарма, що тоді люди були, як тепер кажемо, малоосвіченими. Саме підприємство, яке входило у п'ятірку кращих на Вінниччині, як і селище цукроварів, багато десятиліть були своєрідною візиткою, воротами при в'їзді до райцентру. От тільки як могло трапитися, що оте "золоте" для району "теля", як людей з дипломами стало вже багато, опинилося у Бог знає чиїх руках? Правди про це, мабуть, ніхто не знає і по сьогодні. Як і того, звідкіля взявся потяг до його руйнування. Адже стільки цукросировини, скільки її вирощувалося на наших полях, не під силу переробляти одному Красносільському заводу. Кажуть, бершадський цукровий працював навіть у війну.
Останнім часом це підприємство декілька разів переходило з рук в руки. І його власники так доторгувалися, чи може дохитрувалися, що його вже, як запевняють ті, що живуть поряд і на ньому працювали, майже не стало.
Ошуканий колектив, звичайно, у свій час почав бити на сполох в усі інстанції. Але відколи у нашій державі почали жити за принципом гаманець дорожче всякої моралі (таку оцінку сьогодні багато людей дають ринковим відносинам), ніхто так і не спромігся раз і назавжди переконливо довести: те робиться із заводом, чи ні?
Чого тільки не понаобіцяли нові власники мешканцям чималого робітничого селища, більшість з яких залишилися без роботи. І лінію по виробництву пектину, і ще багато чого, де буде відкрито чимало робочих місць. Але ніхто у те не вірить і, здається, не вірив з самого початку. Натомість усі твердять: там, де справді мають намір щось зробити, одразу ж включаються у якийсь ритм роботи, ні від кого те не приховують. А тут? Тема закриття Бершадського цукрового заводу так і не знята серед населення.
Щоб розкласти хоч якісь крапки над "і", а заодно і перевірити чутки, чи справді підприємство знищують, разом з фотокореспондентом робимо спробу потрапити на його територію.
Як і належить, попередньо домовилися про те з директором ПП "Автокрафт", яке на його території, В.В. Ковальовим. У робітничому селищі його вважають не то власником, не то співвласником підприємства. Але коли у визначений час прибули на завод, директора чомусь на місці не виявилося. Натомість охоронник Ю.Погребняк вказав на двері прохідної!
Керуючись 3аконом України, де у ст.26 чітко записано, що "журналіст має право відвідувати державні органи влади, органи місцевого і регіонального самоуправління, а також підприємства, заклади і організації і бути прийнятим їх посадовими особами, відкрито вести записи, в тому числі із застосуванням технічних засобів" попросили повідомити старшого охоронника і навіть організувати зустріч з ним. Але де там було. Натомість по телефону від Сергія Анатолійовича (так звати старшого охоронника), на адресу його підлеглого прозвучало грізне: "Без хазяїна кореспондентам у нас нічого робити". А далі, не відаючи, що ми ще на прохідній, час від часу він цікавився по телефону: "Кореспонденти ще є, чи вже поїхали?" Видно все-таки не байдужі на цьому підприємстві до працівників ЗМІ.
На що можна було розраховувати від настільки гостинного прийому? Умовляти, переконувати тут когось у чомусь було марною справою. За більше, як 20-літню газетярську практику не раз доводилося бути свідком конфліктів, непорозумінь, але щоб аж ось так? Ніби відбувалося усе це на військовому об'єкті!
Здавалося б, нова влада, нові підходи, а що виходить насправді? Чи може Бершадський цукровий завод і справді, якийсь засекречений? Якщо ні, то як узгоджуються такі дії із Законом України "Про друковані засоби масової інформації в Україні"? Після даного візиту ще декілька разів, протягом декількох днів доводилось телефонувати в офіс, щоб хоч по телефону почути голос пана Ковальова, але жіночий голос люб'язно відповідав: "Десь на території". А він чомусь не захотів зателефонувати, що взагалі дивує, до редакції, на наше прохання.
Щоб не гаяти даремно часу, розмову того дня, розраховуючи, що він з'явиться, продовжили у робітничому селищі.
Медсестра дитячого садка Л. Паламарчук, як і інші з цього колективу, хвилювалася, щоб доля заводу, як і заводського будинку культури, не спіткала їх заклад. Адже утримувати настільки велике приміщення власними силами вони не можуть, і воно починає руйнуватися. Парове опалення вже вийшло з ладу, і обігрівають кімнати з дітьми за допомогою грубок.
Котельню, яка рік обігрівала їх і багатоповерхові будинки, вже за словами тих, хто тут проживає, "рознесли". У дитячому ж садку, щоб не руйнувався, планували розмістити початкові класи школи №2, але ця ідея десь загубилася. Тож пишіть так, просили, щоб хоч будинок дитячого садка нікому не передали...
Окинувши поглядом багатоповерхові будинки, чомусь закрався сумнів, що ніхто і ніколи не думав, якою бідою може обернутися для їх мешканців закриття цукрового заводу. Адже обігрівалися саме звідти, де і працювали.
Щоправда рік діяла окрема котельня. Але нібито через неплатежі за опалення її змушені були закрити. А як бути з тими людьми, запитують тут, які все-таки справно вносили плату?
Проте на першому плані у жителів робітничого селища навіть не ця проблема. – У нас тепер, – заявляють вони – одні кафе. Це щось страшне, молодь спивається. А там, де спиртне, є і все інше. Один дільничний міліціонер не може дати всьому раду. Кажуть, з цього приводу зверталися вже і у міську раду, і до депутатів, але нічого не змінюється.
Мали організувати спортивний комплекс і вже навіть щось робили, молодь тягнулася туди, але все призупинилося.
Руйнування ж цукрового заводу тут кожний сприймає як трагедію. Бо ж більшість, навіть цілими династіями, створювала його власними руками. На відновлення роботи сподівалися до останнього. Розраховували на підтримку нової влади. Однак, за їх словами, саме з її приходом руйнування набуло нечуваних масштабів.
Щоб зимувати, змушені були рубати у стінах багатоповерхових будинків відводи для димоходів. Наскільки це відповідає технічним нормам експлуатації таких будинків навіть зауважити нікому.
Не бракує на території робітничого селища й інших проблем. Зустрілися, наприклад, з помічником санітарного лікаря по комунальній гігієні С.Д. Кошовою і архітектором міської ради А.В.Запорожчуком. Виявляється, санепідстанція має тут теж одну з них. До міського сміттєзвалища, як кажуть, рукою подати, однак побутові відходи чомусь тут звозять і зносять до ями, яка неподалік багатоповерхового будинку і яка очищається від випадку до випадку.
Місце – курортне, ліс, чисте повітря, а от складалося враження, що люди у робітничому селищі кинуті на виживання. Обігрівалися, розповідають, ще й електроенергією. Але відколи енергетики винесли лічильники у підвальні приміщення і там їх замкнули, вже і цього не зробиш. Бо як можна контролювати її витрати? А не проконтролюєш, увійдеш у борги, і струм взагалі можуть відключити. А сім'я Л. Парахонич, яка 27 років відпрацювала на цукровому заводі, вчителька Д. Фурманська, у якої син студент, взагалі зимують у квартирах, які їм дісталися у цокольному поверсі, без грубок. – Бо не сходяться, – каже Л.Парахонич, – кінці з кінцями, щоб їх побудувати.
Словом, злий жарт зіграла доля у нашому райцентрі з мікрорайоном біля цукрового заводу. А може то все-таки не доля, а щось інше? Про це з болем і обуренням висловлювалися всі, з ким тільки того дня зустрічалися. Бо ж і справді, з нічого ніщо не виникає.
Павло КУШПЕЛА,
кореспондент газети.

Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Технології і професіоналізм - запорука успіху</b><br />Звісно, що найкраще ведуться весняно-польові роботи там, де до них готувалися не тільки по завершенню зими, а й...
6 фото   
<b>Дошка пошани - 2013</b><br />&#160;Розпорядженням голови районної державної адміністрації М. Бурлаки від 25 липня 2013 року №265 «Про занесення на...
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
75 фото   
<b>БИРЛІВКА</b><br />Бирлівка - одне з наймальовничіших сіл району. І приваблює воно не тільки краєвидами, голубими плесами ставків, а й...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Андрієць Володимир Миронович (1924) 1924 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Ст. сержант. Загинув 25.12.43. Похов. с. Соломки, Горностаївський р-н, Херсонська обл.

З історії Бершаді
Незважаючи на труднощі першої мирної сівби, колгоспники докладали всіх зусиль, щоб виростити добрий урожай, потрібний фронту. Поля доводилося обробляти переважно лопатами, сіяти вручну, використовувати як тяглову силу корів. Але і за таких умов ланкова колгоспу ім. Воропшлова З. С. Дабіжа збирала високі врожаї кукурудзи — майже 50 цнт., цукрових буряків — до 300 цнт. з га. Партійна... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ЗЛИЙ ЖАРТ, ЧИ КИНУТІ НА ВИЖИВАННЯ? - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники