Fridge magnet wooden gears

Не тільки у пана є сир і сметана

  • Подобається14Не подобається
  • 30 Квітня 2010, 23:19

На знімку: на домашній зміні подружжя Сергій та Надія Бурлаки. Фото Сергія КІСИКА.

Ніхто не скаже, що на сьогодні легко живеться в селі, тим більше у віддаленому, але недаремно кажуть, що із кожної ситуації є вихід.
Тридцятисемирічному Сергієві та тридцятидворічній Надії Бурлакам із Чорної Греблі, що належить до М’якохідської сільської ради, не підходить, як шлях виживання, ні центр зайнятості, ні відхідництво.

Хоч обоє розуміють, що, маючи п’ятирічну донечку і дванадцятирічного сина, одних заробітків Сергія, який з дитинства їздовим на місцевій фермі товариства, аж занадто мало. І це ще йому повезло, що має хоч якесь місце роботи.
– Але як добре трудитися на роботі, а потім разом із дружиною ще й вдома, – каже Сергій, – то можна і в Чорній Греблі щось мати. Не тільки у пана бувають молоко, сир та сметана.
Щоправда, оте вдома, за іншими мірками, це три корови, гектар городу, щоб їх прогодувати і самим мати картоплю, а також телята, поросята, всяку птицю.
Чому саме займаються виробництвом молока пояснюють тим, що на виробництво свинини потрібно було б багато зерна.
На запитання, кому важче – Сергієві на роботі чи його дружині вдома з такою фермою, бо деякі жінки, буває, кажуть, що їхні чоловіки навмисно тікають з дому, щоб нічого не робити по-домашньому господарству – подружня пара пояснює, що в них своєрідний сімейний підряд. Вранці він доїть одну корову, а його дружина іншу, щоб встигнути здати молоко, яке у визначені години забирають представники аж чотирьох молокозаводів. Син влітку займається випасанням худоби.
Щоправда, Сергій зізнається: без коней обходитися було б важко. Якби не було їх у нього на роботі, довелося б купляти самому.
Сімейну економіку сім’я веде, можливо, і на не дуже фаховому рівні, проте, розмірковує її глава, мабуть, все ж правильно, бо є в цьому певний досвід.
– Ну і що з того, – каже, – що хтось там у Києві добре заробляє на будівництві. Якщо порахувати, скільки витрат за проживання, за харчування, та ще й за київськими цінами, потрібно, то чималу суму треба надщербнути з отих заробітків. А ще на дорогу, щоб хоч зрідка навідуватися до сім’ї, бо діти можуть запросто забути і почнуть називати чужим дядьком, теж потрібні гроші. Тож мало що із заробітної плати може й залишитися. Хто не лінується, може такі гроші і вдома, навіть у Чорній Греблі, заробити.
Виходить, ламає таки свідомість населення нинішня політика, коли воно дедалі більше починає розуміти, що без труда нічого не буде. Для того, щоб щось мати, у наш час потрібно наробитися.
Якщо ж рахувати, що молоко раніше приймали по три гривні за літр, то навіть тепер, коли закупівельні ціни на нього знизилися, якась копійка даній сім’ї, яка продає його щодня в середньому сорок літрів, таки перепадає.
– А в селі, – розмірковував вголос Сергій, – навіть тисяча гривень чистого прибутку теж неабиякі гроші. А ще ж холодильник ніколи не буває порожнім.
Щоправда, є проблеми і на домашній фермі, як є вони, мабуть, на кожній роботі. У селі, наприклад, де тільки до трьохсот голів корів, і щодня продається до трьох з половиною тонн молока, немає офіційно працюючого ветеринарного лікаря. Виручає односельчан хіба що один із фахівців-пенсіонерів.
Дана проблема неабияк непокоїть і сільського голову В.О. Соловея, який розуміє, що на це поголів’я такий хоч один таки повинен бути. А от вдіяти, за його словами, у цьому плані нічого не може.
Бо з чого має платити йому заробітну плату? Найближча ветеринарна дільниця аж у Джулинці, тобто за 15 кілометрів. Ветпрацівники навідуються у М’якохід хіба що лише тоді, як роблять щеплення худоби.
А ще молоду сім’ю хвилює, що роки за роботою минають непомітно, а як у даній ситуації стаж, щоб вийти на пенсію, заробити? І Сергій тут же висловив пропозицію, що чому б десь на державному рівні не прийняти таке рішення: якщо продала сім’я стільки-то тонн молока на завод, то зараховувати їй цей рік у трудовий стаж. На його думку, щодо приватного сільгоспвиробника, взагалі коїться щось незрозуміле. Не прищепиш, наприклад, худобу за гроші – не отримаєш довідку, щоб міг продати молоко. Таким чином, довідка обходиться аж 50 гривень. Чи не забагато?
Це ж виходить, що півдня треба годувати корови, заготовляти десь для цього корм лише для того, щоб взяти один папірець. Та і про дотації на худобу державі давно годилося б подумати.
Здавалося б, не така вже і складна справа домашня ферма. Якщо корова дає менше 15 літрів молока в день, сім’я таку збуває. На корм ідуть сіно, солома, кукурудзиння, буряки. От тільки спробуй з усім цим справитися. Щоб мати де розмістити запаси кормів, довелося прикупити старе сусіднє обійстя.
Цікаво, що у даній сім’ї не прийнято рахуватися, хто головний – чоловік чи дружина у вирішенні сімейних питань.
За роботою, кажуть, їм просто ніколи чергуватися.
– I чого тільки люди їдуть на оті заробітки, – не переставав висловлювати вголос здивування Сергій. – Добру хату у Чорній Греблі, наприклад, можна купити зовсім дешево.
А дорожче – газифіковану. І це в селі за якихось 25 кілометрів від райцентру і менше, як за 20 кілометрів від Теплика. І такі ціни знову ж таки від того, що люди, в першу чергу, не знаходять собі тут роботи.
Але дана сім’я переконана, що перспектива у Чорної Греблі все ж є, і що нікуди такі села не діватимуться. От тільки люди у них житимуть в достатку тільки ті, які не цуратимуться наробитися. А світ завжди тримався на таких, триматиметься й надалі.
– Тільки держава, – висловлював наостанок обурення Сергій, – чомусь хоче, щоб лише їй село віддавало все і подешевше. В село ж вже навіть путнього реманенту нікому завезти. Купив лопату, навів він приклад, а вона одразу ж поламалася. Хоч віддати за неї довелося майже відро молока.
Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
2 фото   
<b>Технології і професіоналізм - запорука успіху</b><br />Звісно, що найкраще ведуться весняно-польові роботи там, де до них готувалися не тільки по завершенню зими, а й...
3 фото   
<b>Вітаємо переможців конкурсу</b><br />Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника...
3 фото   
<b>Служба в зоні небезпеки: вінницькі міліціонери на Сході відновлюють правопорядок, затримують сепаратистів та кримінальних елементів.</b><br />Звільнені від терористів міста на Сході України продовжують залишатися «гарячими точками». Через цю територію...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Супрун Василь Микитович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 06.01.45. Похов. с. Кам-Дармоть, Угорщина.

З історії Бершаді
Цукровики постійно борються за впровадження на виробництві високої культури виробництва. Поруч з виконанням виробничих планів багато уваги приділяється естетиці виробництва: цехи просторі, світлі, всюди вазони з квітами. На території заводу робітники посадили фруктовий сад, розбили квітники, заасфальтували доріжки. У затінку шумлять струмені невеликого фонтану, поруч - альтанки. В центрі скверу... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Не тільки у пана є сир і сметана - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення