Fridge magnet wooden gears

Виручають зерносушарки

  • Подобається0Не подобається
  • 21 Жовтня 2013, 21:36

На знімку (зліва направо): оператор зерносушарок Віктор Миколайович Гайдабайда і директор ФГ «Новосулківське» Іван Станіславович Зублевич біля сушильного устаткування. Фото автора

У ФГ «Новосулківське» призвичаїлися за будь-яких умов бути з урожаєм. І виручає при цьому власне сушильне господарство.
Голова цього фермерського господарства Мирослав Зублевич розповідає, що вичікувати на кращу погоду у сільськогосподарському виробництві – це однаково, що чекати, коли впаде манна небесна. Тому і готувалися, щоб можна було збирати урожай і за умов підвищеної вологості. Відсотків із п’ятнадцять довелося досушувати у цьому році й озиму пшеницю.

Не вичікуючи, поки осиплеться соняшник, змушені були приступати і до його обмолоту з підвищеною вологістю. А щоб довести його до відповідних товарних кондицій, у господарстві були напоготові аж дві зерносушарки.

З їх допомогою і вдавалося щодоби знімати щонайменше по 3-4 відсотки вологості із ста його тонн. Щоправда, з кукурудзою продуктивність сушарок була вже набагато меншою і сушити її складніше.

Сушарки тут змонтували з їх залишків, які у товаристві були ще до створення цього фермерського господарства, попутньо реконструювавши їх під спалювання дров. А переконавшись на практиці, наскільки вони необхідні, налагодили зв’язки і з відповідним підприємством, щоб змонтувати ще одну, сучасну, вологість зерна у якій регулювалась би автоматично.

Спонукало до цього і те, що двох наявних сушарок у цьому році виявилося замало, адже соняшник видає по 45 центнерів з гектара, кукурудза – більше ста центнерів.

Частину врожаю навіть доводилося транспортувати на доробку на комбінат хлібопродуктів, частину – досушувати в одного з підприємців. Хоч і довелося при цьому свідомо йти на додаткові затрати, збирання врожаю велося і ведеться набагато швидшими темпами.

Коли саме приступити до обмолоту тієї чи іншої культури, взагалі є проблемою.

Наявність же сушильного обладнання набагато зменшує при цьому ризики. Наприклад, приступивши до обмолоту ріпаку при підвищеній його вологості, не тільки виграли у часі, а і намолотили його по 45 центнерів із гектара. А якби припізнилися з обмолотом, могли б втратити частину врожаю від осипання.

Наскільки затратним є сушильне господарство? На це як Мирослав Іванович, так і директор ФГ «Новосулківське» Іван Зублевич відповідають: все залежить від того, звідки саме починати рахувати оті затрати і з чим їх порівнювати. Наприклад, якщо везти урожай на комбінат, а там ще й починаються непорозуміння при його зважуванні, визначенні вологості, засміченості, плату беруть і за зберігання, то користуватися власними сушарками набагато дешевше. Дійшло до того, що на комбінаті можуть нараховувати до 50 гривень за відвантаження кожної тонни зерна, що вже занадто.

Власне ж сушильне господарство обслуговують тільки шестеро працівників. А про економію на паливі подбали літом, заготовивши необхідну кількість дров.

На день, коли готувався матеріал, кукурудза у цьому господарстві залишалася не зібраною ще на чималій площі, бо у першу чергу намагалися «вихопити» у негоди соняшник. Але загрози при цьому ніякої, бо технікою запаслися настільки, що спроможні будуть допомогти ще й іншим.

Ще один плюс – критий тік, під відкритим небом ні зернини.

Чи не найскладніше, зізналися Зублевичі, із цукровими буряками, які також вирощували на 30 гектарах. Буде якась від них вигода чи ні, заспокоює тільки те, що можна буде видати хоч по мішку цукру, на додачу до зерна і олії, якими розраховуються за орендовану у населення землю.

До речі, щодо розрахунків за паї, то у Зублевичів з цього приводу також власна позиція. На їхню думку, набагато справедливіше було б, якби інформація – в тому числі і журналістами – поширювалася б не про те, по скільки чого дають на один пай, а на один гектар. Адже у деяких господарствах на пай припадає більше трьох гектарів землі, тоді як у Війтівці тільки 1,46 гектара.

Щодо ФГ «Новосулківське», то, за словами Зублевичів, ще коли розраховувалися за них у розмірі по 1,5 відсотка від їх вартості, вони видавали продукції на 7 відсотків.
Через те люди і не йшли від них. А ще не йшли, бо знали: якщо і даватимуть пшеницю, то обов’язково якісну, просушену.

Щодо планів, то вони масштабні. Але повести мову про це можна буде тільки тоді, коли буде остаточно підбито підсумки роботи за рік.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Естафета визволення на Бершадщині</b><br />Минулої п’ятниці бершадці та делегація Вінницької області зустрічали делегацію з Кіровоградщини для здійснення...
3 фото   
<b>Лейтенант міліції вишиває ікони</b><br />В Бершадському райвідділі працює інспектором з міграційного контролю сектору у справах громадянства, імміграції та...
2 фото   
<b>Привітали ветеранів</b><br />Війтівка Голова районної організації ветеранів України Володимир Крамар побував у Олексія Красиленка, ветерана та...
4 фото   
<b>Птахокомбінату «Бершадський» – 35!</b><br />Матеріали з ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський», у тому числі і з нагоди пам’ятних дат, доводилося готувати не раз. І...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Яланець
Зелененький Анатолій Савелійович (1924) 1924 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 15.07.43. Похов. с. Кривцово, Орловська обл.

З історії Бершаді
Роки соціалістичних перетворень були наповнені для трудівників Бершаді досягненнями у розвитку культури, охорони здоров'я. Про щасливе життя робітників, селян та службовців міста за радянських часів, їх трудові звершення розповідала районна газета «Соціалістичний шлях», що почала виходити з 1932 року. 1936 року в новому приміщенні відкрили бібліотеку. Молодь набувала знання в середній,... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Виручають зерносушарки - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники