Fridge magnet wooden gears

До 65-річчя Великої Перемоги: Загартований долею

  • Подобається6Не подобається
  • 14 Квітня 2010 р

На знімку: І. Г. Сметанський

Хочу розповісти про людину, яку доля випробовувала неодноразово. Але ніколи і нікому він не нарікав на труднощі, що їх доводилося долати в житті, а впевнено йшов своєю стежиною. Ветеран Великої Вітчизняної війни Іван Герасимович Сметанський з Малої Киріївки – мій дідусь, народився у сім’ї звичайних селян. Із тринадцятьох дітей вижило лише шестеро – інших забрали невиліковні на той час хвороби. Іванкові теж Бог дарував довге життя. Але складним і нелегким воно в нього було. У початковій школі встиг закінчити три з половиною класи. Був хлопчик дуже старанним і здібним, особливий хист мав до малювання. І до праці по господарству був привчений змалечку – сім’я мала два гектари землі. Діти пасли худобу, домашню птицю, доглядали за ними.

Недовгу шкільну науку обірвав страшний голодомор. Непоганий урожай забрала «червона мітла», не залишивши Сметанським ні зернини.
Затужив батько, вправний сільський будівельник і добрий хазяїн.
Як було не взятися за голову від безвиході і неспроможності нагодувати сім’ю? Так з тієї туги і помер. Не з голоду і холоду, а з відчаю. Зламався. А точніше – зламали! Затоптали сталінські кати завзятого трударя, люблячого батька, гарного сім’янина. Як і всіх чесних українських хліборобів.
Зостався дванадцятирічний Іванко напівсиротою. І став для сім’ї опорою. Маленькі дитячі руки загрубіли від збирання жолудів, кропиви, різної зелені – всього, що можна було їсти. За рік-два став дорослим… Війну він зустрів, перебуваючи в армії. Їм, солдатам, про початок бойових дій не повідомляли кілька днів, хоч частина перебувала під самісіньким кордоном, неподалік Кенігсберга. Зрештою, якоїсь ночі старшина Симоненко прийшов з наказом заводити танки і вирушати… Та не спала в цю ніч і німецька авіація.
– Ворожі літаки почали бомбити наше розташування. Ми ледве встигли сховатися по кюветах, а звідти тільки спостерігали, як фашисти знищували наші танки, від яких залишалися тільки уламки, що розліталися на десятки метрів, – розповідає дідусь Іван. – Багато тоді наших солдатів загинуло… А далі був перехід з боями через Прибалтику до Новгорода. Його частину при відступі вирішено було поповнити, але німці догнали її біля Великих Лук і оточили.
Так Іван Сметанський потрапив у полон.
Його направили на роботу до заможного латиша, де пробув він півтора року. За цей час трохи оволодів латишською мовою. Роботу було неважко виконувати, гірше почуватися підневільною людиною, коли тебе за найменшу провину б’ють, обзивають собакою.
Коли Гітлер видав наказ зібрати усіх полонених з Прибалтики і відправити в Німеччину, Іван зрозумів, що треба тікати: – Мені пощастило не потрапити у число трьох мільйонів радянських полонених, які були або вбиті, або померли від голоду за колючим дротом.
Потім знову воював з ворогом. У 190-му гвардійському полку освоїв спеціальності телефоніста, радиста, мінера. Зі своїми обов’язками справлявся дуже добре.
Після закінчення війни його направили в Ленінград розміновувати місто. Це була величезна за обсягом і дуже небезпечна робота. Та завдяки вмінню і сумлінню наші фахівці зуміли виконати це відповідальне завдання.
Після війни, недовго побувши вдома з матірю, Іван подався в Одесу, де брав участь у відбудові залізничного вокзалу. Так сталося, що робив це разом з німецькими військовополоненими. Якось з їхнім старшим вдалося поспілкуватися. На подив самого Івана, німець дякував нашому народові, який допоміг позбутися безсердечного тирана і жорстокого правителя Гітлера.
… А через два роки він повернувся у рідне село назавжди. Тут пішов у тракторну бригаду, де став помічником бригадира. На одному місці пропрацював сорок років.
Одружився з красунею із Поташні Онисею Тимофіївною Пасічник.
Народили і виховали сімох дітей.
Навчали їх доброти, любові, співчутливості до людей. Так велів їм Бог, і керувалися в житті його законами. Нині вже й онуки підростають і навіть правнуки.
…Коли за радянських часів було вирішено зруйнувати православну церкву, до нього прийшли з пропозицією допомогти у цьому святотатстві. За це пообіцяли сто рублів – чималі на той час гроші. А ще – членство в КПРС і хорошу посаду. Але Сметанський відмовився топтати віру та ім’я Боже, не пішов проти совісті і родини, хоч і не ходив тоді до церкви.
Чимало пережив за свої літа мій дідусь. Але всі його роки означені чесністю і гідністю, турботою про рідних. Вся наша родина гордиться тепер уже зовсім стареньким ветераном Іваном Герасимовичем Сметанським, дякує йому за те, що він у нас такий – хоробрий, мужній, незламний, працьовитий і добрий.
 

Ірина МАЛІЦЬКА, юнкор.
с. Мала Киріївка.


Дивіться також в розділі  Нам пишуть
» 16.06.2018 Сьогодні економічно складний час для всієї країни та для кожного господарника і підприємця зокрема, не виняток і ПрАТ «Птахокомбінат «Бершадсь кий». Але, за свою майже сорокарічну історію, ми завжди намагалися йти в ногу з часом, постійно...
» 16.06.2018 Кожна людина має свій характер, уподобання, пріоритети у виборі прикладу для наслідування. Я давно обрав найближчих і найрідніших для мене людей – моїх батька та матір. Так склалося не тому, що вони багато чого досягнули у житті, а через те, що...
» 16.06.2018 Даруйте любов! А як її дарувати, якщо не словами в книжках? Дуже просто: презентувати в бібліотеку, де юні читачі із захопленням гортають сторінки творів своїх земляків. Під час проведення місячника крає - знавчої книги фонд бібліотеки Джулинської...
» 15.06.2018 При Бершадській ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 із кінця травня працював пришкільний табір «З.О.Д.І.А.К.» із денним перебуванням школярів. У ньому відпочивали та оздоровлювалися 260 дітей – найбільше в районі. З великим задоволенням поспішали сюди учні 1-9...
» 07.04.2018 Через баночку цибульки…
» 07.04.2018 Батьківська пісня
» 07.04.2018 Завітайте до «Орхідеї»
» 01.04.2018 Шукаймо позитив, будьмо оптимістами
» 01.04.2018 І знову війна
» 01.04.2018 Уроки – як свято
Всі статті розділу Нам пишуть »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Еко-музичний благодійний фестиваль «SKYLINE»</b><br />15 та 16 липня острів Анталька с. Флорино перетворився на зону стильної музики і відпочинку під відкритим небом. Адже...
19 фото   
<b>23 серпня - День Державного Прапора</b><br />
4 фото   
<b>У світі можна жить без еталонів</b><br />Головною темою на пленарному засіданні сесії Бершадської районної ради, що відбулась 25 травня, було питання...
3 фото   
<b>"Майстриня слова і числа"</b><br />Під такою назвою в читальній залі Бершадської районної бібліотеки відбулася презентація збірки поезії Руслани Руденко...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Осіївка
Калантирський Микита Пахомович (1902) 1902 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Суттєво змінилося становище численних дрібних артілей бершадських ремісників. Всі вони об'єднані у шість промислових артілей, де працювало понад 600 робітників . А одна з них перетворилася на меблеву фабрику. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

До 65-річчя Великої Перемоги: Загартований долею - Листи читачів до редакціії газети "Бершадський край" та сайту - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники