Герой праці з Голдашівки

 • Подобається5Не подобається
 • 4 Листопада 2009 р

На знімку: Митрофан Шморгун – Герой Соціалістичної Праці з Голдашівки.

Ми з Митрофаном Полікарповичем земляки, обидва родом із села Голдашівки. Більше того, ми навіть далекі родичі. Коли в 1946 році я вперше подався «у світи», тобто до Одеси, моя мати попросила старшого брата Купріяна Шморгуна, котрий ще до війни жив в Одесі, опікуватися мною. Тоді й познайомився з молодшим його братом Митрофаном.
На той час обидва брати працювали шоферами на станції Одеса-Товарна, куди влаштувався і я. Ми часто зустрічалися на роботі і вдома у обох братів.

Дядько Митя, як я його тоді називав (він був старшим від мене на 12 років), часто розповідав про себе. А розповісти було про що: пройшов усю Велику Вітчизняну війну від першого до останнього дня фронтовим шофером та автомеханіком. Не один раз був пораненим. Нагороджений медалями «За бойові заслуги», «За оборону Кавказу», «За взяття Берліна». Він сповна пізнав долю фронтовика. До останнього дня відстоював Крим, брав участь в десанті на Камиш-Бурун, відбивався від шалених атак фашистів на Марухінському і Тебердинському перевалах. І сповна пізнав радість успіху в наступальних боях.
Потім наші шляхи розійшлися, зустрічалися рідко, і лише в 1974 році я дізнався, що він удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці.
…На той час Митрофан Полікарпович працював майстром складального цеху у виховній трудовій колонії-14 УВС Одеського облвиконкому, тобто з ув’язненими людьми, позбавленими волі за якісь вчинки, по в’язані з порушенням закону. Не певен, але здається, що це єдиний випадок в Україні, а можливо, і в Радянському Союзі, адже, звичайно, такі нагороди отримували доярки, трактористи, шахтарі, вчені… І раптом – майстер виправнотрудової колонії!
Отже, маючи такий початковий матеріал, мені здавалося, що швидко знайду ще багато цікавого про майбутнього героя нарису. Але не так сталося, як гадалося.
В обласному управлінні з питань нагляду за виконанням покарань, до якого входить ВТК-14, відповіли, що така людина не відома. Ніякого спеціального стенду чи куточка немає. І, взагалі, ніхто нічого не знає про Героя, який майже двадцять років тому пішов на пенсію. Інтернет теж не давав потрібної інформації. І тільки після втручання начальника управління О.І. Галицького в архіві знайшли особисту справу М. П. Шморгуна. В ній збереглися цінні матеріали. Зокрема, вітальні телеграми міністра внутрішніх справ СРСР М. Щолокова, міністра внутрішніх справ України І. Головченка, нагородний лист, різне листування, характеристики тощо. Виявилося, що під час роботи в ВТК-14 М. Шморгун у1971 році отримав орден Трудового Червоного Прапора. Документи свідчать, що, крім урядових нагород, М. Шморгун багато разів за сумлінну роботу отримував подяки, премії, цінні подарунки.
Збереглася сторінка з галузевої газети «Трудовая жизнь» за 28 березня 1974 року, присвячена М. Шморгуну у зв’язку з високою нагородою. Ось витяг зі статті: «Зазвичай говорять: майстер – командир виробництва.
Але в колонії це визначення має більш глибокий сенс.
Адже він і начальник загону, що відповідає за працевлаштування людей, котрі виходять на волю, за те, щоб вони знову не скоїли злочину. Мистецтво майстра визначається не стільки знанням виробництва, скільки вмінням працювати з людьми, позбавленими волі. За дев’ятнадцять років багатьом засудженим він допоміг усвідомити згубність їхньої поведінки, вивів на єдино вірну дорогу – чесно жити і працювати».
В пошуках Героя я зіткнувся з багатьма непередбачуваними складнощами. Поперше, через недбалість кадровиків спотворено прізвище Митрофана Полікарповича. В численних документах, анкетах, заявах тощо, написаних ним власноруч, чітко вказано прізвище – Шморгун. Але, мабуть, комусь воно здалося неблагозвучним, і чиясь канцелярська рука вперто виправляла на Шмаргун.
У сім’ї Митрофана Полікарповича не було дітей. Рано пішла з життя дружина Валентина. Мабуть, через це збереглося дуже мало фотографій. Невідомо, де Золота Зірка Героя, Грамота Верховної Ради СРСР про присвоєння високого звання.
Не вдалося розшукати людей, котрі з ним працювали.
Хотілося б також знайти людей, хто у ті роки відбував покарання у ВТК-14 в Одесі і знав Митрофана Полікарповича. Тому прошу відгукнутися усіх, хто має таку інформацію. Та й взагалі, хотілося б, щоб земляки більше дізналися про Героя. Радий буду усякій інформації про Митрофана Полікарповича. Якщо комусь щось відомо про нього, можете передати інформацію через журналіста Федора Шевчука.
Отже, пошук триває.
Петро ЗАРІЧАНСЬКИЙ.
с. Голдашівка – м. Одеса.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Фронтові дороги Олексія Шемішана</b><br />Недавно відзначив свій 89-ий день народження гвардії полковник, голова Всеукраїнської організації інвалідів війни та...
4 фото   
<b>Обласний семінар директорів районних БК</b><br />10-11 березня 2009 року на базі Бершадського районного будинку культури відбувся обласний семінар директорів районних...
4 фото   
<b>«Любов душі моєї - Баланівка»</b><br />У твоїх руках дорога нашому серцю книга &quot;Любов душі моєї&nbsp;- Баланівка&quot;. В ній викладені матеріали з...
3 фото   
<b>«Звучать Шевченкові слова»</b><br />Під такою назвою з нагоди святкування Шевченківських днів в Україні в читальній залі Бершадської ра йон ної...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Маньківка
Носик Макар Сергійович (1902) 1902 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Визволені від фашистської неволі, натхнені перемогами Червоної Армії трудящі енергійно взялись за відбудову народного господарства, за ліквідацію наслідків окупації. На цукровому заводі окупанти зруйнували майстерні, склади, вивезли цінне устаткування, знищили інвентар радгоспу. Величезну шкоду було заподіяно спиртовому заводу, спалено будинки в центрі міста, виведено з ладу водогін. Завдяки... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Герой праці з Голдашівки - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення