Fridge magnet wooden gears

Маршрутами пам'яті

 • Подобається0Не подобається
 • 11 Травня 2011, 09:00


На знімку: моменти автопробігу та мітингу в Серединці. Фото Руслана ХРАНОВСЬКОГО.

Так склалося, що того дня збіглися дві вагомі події – міжрайонний автопробіг, присвячений 66-ій річниці Великої Перемоги та 20-ій річниці з часу заснування Товариства сприяння обороні України. Тож з самого ранку до Бершадського району завітали сусіди – автомобілісти та представники ветеранських організацій, члени Українського реєстрового козацтва Тульчинського, Томашпільського, Тростянецького, Чечельницького, Теплицького, Гайсинського районів Вінниччини, а в ході автопробігу до них приєдналася в Джулинці група з Гайворона Кіровоградської області.

Учасників пробігу зустріли голова райдержадміністрації Олександр Снігур, голова районної ради Михайло Бурлака, голови районної і міської рад ветеранів Володимир Крамар та Аркадій Вайнер, ветерани Великої Вітчизняної війни, учасник бойових дій Борис Морозюк, якому було доручено везти копію прапора Перемоги, та інші.

Першим пунктом маршруту стала Баланівка, де гості відвідали місцевий краєзнавчий музей, обрядову залу, поклали квіти до меморіалу загиблим воїнам.

Далі маршрут проліг через Бирлівку, Бершадь, Флорине та інші села до кінцевого маршруту – Серединки. У райцентрі та селах учасники пробігу зупинялися біля пам’ятників та меморіалів і покладали квіти разом з очільниками територіальних громад, місцевими ветеранами та школярами і вчителями, які також вітали гостей.

До участі у пробігові могли приєднатися всі бажаючі.

Понад двадцять транспортних засобів опівдні заїхали у одне з найвіддаленіших сіл району – Серединку, де в центрі вже зібралися жителі села та гості, які прибули заздалегідь. Бо цього дня тут відбувалася довгождана подія – відкриття погруддя партизану-підпільнику, командирові загону «Саша Жалов», що діяв на території Джулинського, Бершадського та сусідніх районів, Максимові Корнійчуку. Наш земляк, якого з часом стали називати Сашею Жаловим, був начальником політвідділу Другої Української партизанської бригади ім. Сталіна, секретарем підпільного обкому Компартії.

Цього дня в Серединку приїхала з Ладижина донька партизана Майя Пирогова-Корнійчук. Напередодні вийшла друком її книга «Невловимий Саша Жалов», яка розповідає про славний бойовий шлях батька та його товаришів, відкриває багато досі невідомих сторінок партизанської та підпільної боротьби.

Видавши кілька десятків примірників власним коштом, вона привезла їх в рідне село.

На мітингу з нагоди відкриття пам’ятника виступили голова райдержадміністрації Олександр Снігур, голова районної ради Михайло Бурлака, сільський голова Серединки Михайло Швабський, голова районної ради ветеранів війни і праці Володимир Крамар, голова Жмеринської міської організації товариства «Меморіал» імені Василя Стуса Олексій Гамарник, директор товариства «Прогрес» Олександр Кавун, скульптор, автор погруддя Микола Крижанівський, директор Бершадської автошколи ТСОУ Михайло Красножон… З особливою увагою слухали присутні виступ Майї Максимівни, яка виношувала мрію про пам’ятник батькові кілька десятиліть: – Батька я не пам’ятаю, адже мені було рік і місяць, як його не стало. Він прожив після Перемоги лише півроку і помер у тридцять чотири роки. Коли у нашій хаті збиралися колишні партизани і підпільники, вони згадували події війни. З часом я зрозуміла, що повинна зробити все, щоб увіковічнити пам’ять батька та його соратників .

Адже вони діяли на території 18 районів Вінницької, 5 – Одеської та 4 – Київської областей.

Донька Максима Сергійовича стала лікарем. Але крім основної роботи, вона багато років присвятила справі свого життя – вивченню правди про батька і його побратимів. Їздила в архіви, побувала в кількох областях, зустрічалася з людьми, зібрала унікальний матеріал про справжні події далеких буремних літ. Адже після війни знайшлися люди, які намагалися применшити заслуги Корнійчука та його соратників по боротьбі, знищували документи, підтасовували факти, щоб самим примазатися до Великої Перемоги. Саме через таких людей нашому землякові після його смерті не було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, хоч усі документи вже були підготовлені і подані у відповідні інстанції.

Навіть за нинішніх часів він не одержав посмертно звання Героя України. А документи теж оформлені.

У Вінницькій області партизанам і підпільникам було найважче, адже тут розміщувалася ставка Гітлера «Вервольф», що ускладнювало боротьбу. Лише в 1943 році Москва дізналася про партизанське з’єднання, в якому провідну роль відігравали Калашник, Корнійчук та інші.

Відтак з’явилася якась допомога.

У ході мітингу грамотами облдержадміністрації та обласної ради, обласної організації товариства «Меморіал» імені Василя Стуса, подяками райдержадміністрації і райради були відзначені люди, які зробили найбільший внесок у те, щоб погруддя героя-підпільника з’явилося на його батьківщині, а книга «Невловимий Саша Жалов» побачила світ. Серед них – директор ЗАТ «Зернопродукт МХП» Микола Кучер, скульптор Микола Крижанівський, журналіст Юрій Нагорний, голова обласної письменницької організації Михайло Каменюк та інші.

Право відкрити погруддя було надане керівникам району, доньці Максима Корнійчука, скульптору Миколі Крижанівському, голові ветеранської організації Володимиру Крамару та ініціатору спорудження пам’ятника Олексієві Гамарнику.

Після цього учасники заходу поклали квіти до підніжжя, школярі заспівали пісень, а Майя Максимівна перші примірники своєї книги подарувала землякам.

Відкриття погруддя – подія не місцевого значення. Адже не так часто в області та й в Україні з’являються пам’ятники героям-землякам. Про це коротко, але точно сказав керівник місцевого сільгосптовариства Олександр Кавун: – Від сьогодні наше село стало світлішим. Адже в центрі постав світлий образ нашого земляка Максима Корнійчука. Ми щиро вдячні йому та його товаришам по боротьбі за те, що живемо на білому світі. І гасло «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» у нас набуло конкретного втілення. Тож будемо відстоювати добро, щирість, правду, як це робив наш славетний земляк.

Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Стати кращими – не просто</b><br />До Дня працівників ветеринарної медицини: Напередодні професійного свята сиджу за столом над чистим аркушем паперу,...
2 фото   
<b>Шляхова віджнивувала першою. Інші – на завершенні. Результати – контрастні</b><br />Хоч під ранніми зерновими культурами у ТОВ «Світанок-Агросвіт» зайнято було в цьому році більше тисячі гектарів поля,...
2 фото   
<b>Хоч і хутірець, та світу тут не кінець</b><br />На колишньому хуторі імені Жданова в Осіївці колись було 84 двори. Нині житлових будинків, у яких ще хтось проживає,...
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Грабовий Василь Антонович (1901) 1901 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Бершадь помітно зростала (з 1904 року вона стала містом), а умови життя трудящих лишалися важкими. Хоч кількість населення досягла вже 12 тис, у місті не було каналізації, водогону, електричного освітлення. 4 церкви, синагога, 6 молитовних будинків. У місті була тільки земська лікарня на десяток ліжок і заводський медичний пункт. Прагнучи змінити таке становище, трудящі боролися за свої права... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Маршрутами пам'яті - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення