Fridge magnet wooden gears

Книга життя Фросини Судачок

  • Подобається0Не подобається
  • 26 Травня 2010 р

На знімку: Ф. П. Судачок. Фото автора.

Невисока, худенька, але ще досить жвава жіночка, вона видається трохи молодшою від своїх років, хоч у ці дні їй виповнюється вісімдесят п’ять. Ці літа увібрали в себе стільки драматичних подій, стільки переживань, що, як вона каже, вистачило б не на одну книгу. Та поки що така книга існує тільки в усному варіанті – Фросина Петрівна час від часу розповідає про те, через що їй довелося пройти, своїм дітям, внукам та правнукам.

На рабську працю у фашистську Німеччину її забирали два рази. Спочатку так вийшло, що потрапила вона у неволю замість своєї сестри, працювала в хазяїна, та невдовзі повернулася, пройшовши пішки разом з іншими остарбайтерами чотириста кілометрів – не бажаючи виконувати рабську працю, вдалися до хитрощів: понатирали якимось бур’яном руки, які так спухли, що робити вже нічого не могли. Німці ж боялися різних хвороб. Так Фросина повернулася в рідну Хмарівку.
Правда, через деякий час, коли пухирі зникли, її знову забрали – цього разу потрапила аж під кордон з Францією, у Лотарингію, де разом з іншими підневільними робітниками працювали на заводі, виготовляли деталі для літаків. А ще – розвантажували вагони, копали окопи. Цього разу провела в Німеччині вже два роки – аж до часу визволення їх американцями.
… Коли Фросина виходила заміж за свого односельчанина Василя Судачка, усі дивувалися: «Як ти не боїшся? У нього ж троє дітей залишилося від померлої дружини, а ти ще ж така молода…» Та, мабуть, так написано було у книзі життя – згодом народилося в Судачків ще й спільних двоє, а пізніше з’явилося на світ дев’ятеро внуків, чотирнадцять правнуків, яких не розділяють на своїх і не своїх – усі рідні.
Півстоліття прожили разом, десять років тому Василь Миколайович помер, залишивши по собі гарну пам'ять – працював у школі, навчав дітей, до речі, і сина Петра, який нині працює заступником директора пивокомбінату.
Сама ж Фросина Петрівна, як і більшість сільських жінок, працювала у ланці, доводилось виконувати обов’язки і помічника бригадира, і бригадира. Навіть вийшовши на пенсію, ще цілих п'ятнадцять років ходила в колгосп на роботу. Трудовий стаж у неї – п’ятдесят років!
Нині живе вона сама на затишній вулиці в Чернятці, має двадцять п’ять соток городу, невелике підсобне господарство, біля якого любить поратися.
Часто відвідують її діти, внуки, правнуки, тож не відчуває себе самотньою. Розповідає їм про своє життя і щоразу наголошує на тому, що людину тримають на землі лише праця, любов і віра. А з цього і складається велика книга життя.
Федір ШЕВЧУК.


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>«Проліски надії» – мистецьке свято освітян</b><br />На Вінниччині щороку з успіхом проходить фестиваль вчительської та учнівської народної творчості. Минулої середи в...
2 фото   
<b>В Яланці відкрито оновлені заклади</b><br />Одним із позитивних моментів реформи системи охорони здоров’я у районі є те, що медичні заклади отримали...
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
5 фото   
<b>Від кризи до стабілізації та поступу економіки</b><br />Минулої п’ятниці відбулося засідання колегії райдержадміністрації, на якій було розглянуто ряд важливих питань. В...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Маньківка
Зарицький Дементій Іванович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 13.07.44. Похов. м. Таксобени, Молдова.

З історії Бершаді
14 березня 1944 року для бершадців настав радісний день: війська 2-го Українського фронту визволили їх рідне місто. В пам'ять про воїнів та земляків які віддали своє життя за визволення Бершаді, в центрі міста на братських могилах споруджено обеліски та скульптурні групи, біля підніжжя яких завжди живі квіти. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Книга життя Фросини Судачок - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники