Fridge magnet wooden gears

Війна сліди залишила

  • Подобається1Не подобається
  • 1 Липня 2011, 09:00

На знімку: Г.Д. Євич

Нелегким видався життєвий шлях Герасима Давидовича Євича з Баланівки. Зростав він у багатодітній сім’ї, де виховувалося п’ятеро братів і одна сестра. Коли померла мама, найстаршому виповнилося 12 років, найменшому було три місяці, а Герасиму – чотири роки. Він навіть не пам’ятає своєї матері.

Батько привів мачуху, з якою сім’ї горе було жити. Згодом вона їх покинула. Герасим закінчив шість класів і пішов працювати у колгосп – пас телят. Старший брат Іван, який вже був жонатий, помер з голоду, а в 1936 році не стало і батька. Менших дітей забрали в інтернат, і Герасим сам залишився вдома, коло хати.

Восени 1939-го Г.Д. Євича призвали в армію. До війни служив кулеметником у 102му стрілецькому полку Київського військового округу, яким командував генерал Г.К. Жуков. Відомого полководця Герасим Давидович бачив особисто на Яворівському полігоні, той навіть запитав солдата про службу, потиснув йому руку. «Простий був дядько», – посміхається ветеран.

Війна застала нашого земляка у Рава-Руській. Полк одразу вступив у бій і тримав оборону п’ять діб. Гітлерівці оточили їх, і кільце поступово стискалося. В одній із сутичок Г.Д. Євича контузило і поранило осколком у стегно. Пораненого солдата підібрав місцевий житель. Підлікувавшись, Герасим добрався додому у Баланівку.

У березні сорок четвертого після визволення села – знову на фронт. Брав участь у Яссо-Кишинівській операції.

Коли здійснювали прорив на одній із ділянок фронту, автоматника Г.Д. Євича знову поранило – куля пройшла через два стегна. Санітари доправили його у госпіталь.
Ледве рани загоїлися, одразу потрапив на передову.

Фронтові дороги Герасима Давидовича пролягли через Угорщину та Чехословаччину.

Війна ще двічі ставила на тілі Г.Д. Євича свої чорні мітки, однак вижив солдат. Його частину передислокували на Далекий Схід. Герасим Давидович заліковував рани у госпіталях, а потім, у зв’язку з тим, що мав чотири поранення, у кінці 1945 року його демобілізували.

Фронтовик деякий час працював на конюшні, згодом – старшим чабаном, а потім очолював бригаду, яка доглядала садок, виноградники, вирощувала малину, смородину.

Було у Г.Д. Євича дві дружини – Марія і Соломія, яких вже немає в живих. Інваліду Великої Вітчизняної війни першої групи, якому першого липня виповнюється 92 роки, важко прожити одному, тому він нині мешкає з третьою дружиною Марією.

Є у ветерана син Микола і дочка Євгенія, але вони далеко. Дочку забрали до себе в Канаду її діти, там вона проживає вже більше десяти років. Листуються, але це не замінить живого спілкування.

Син проживав у Хімках під Москвою, згодом перебрався в Казахстан, потім в Узбекистан, вже й зв’язок втратився. «Якби був молодший, то, може, якісь сліди б знайшов», – каже Герасим Давидович.

Незважаючи на свій поважний вік, Г.Д. Євич добре пам’ятає воєнне лихоліття, яке обпалило його молодість.

І в повоєнні роки Герасим Давидович докладав зусиль, щоб підняти народне господарство, сумлінно трудився.

Він також ветеран праці. Тож хочеться щиро побажати Герасиму Давидовичу здоров’я, щастя, радості і благополуччя.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Доземний уклін визволителям</b><br />З кожним роком віддаляються в часі події буремних літ Великої Вітчизняної війни, але пам’ять про них і досі відлунює...
3 фото   
<b>З візитом до Польщі: вивчаємо досвід реформування галузей</b><br />З 18 по 21 травня делегація Бершадського району відвідала Єнджейовський повіт Свентокшиського воєводства Распубліки...
3 фото   
<b>Підприємці знову мітингують...</b><br />
5 фото   
<b>Волейбольний турнір імені Василя Ободнюка</b><br />10 березня 2012 року в приміщенні Флоринської загальноосвітньої школи відбувся ХІІ волейбольний турнір присвячений...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Флорино
Шарко Атон Варламович (1905) 1905 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44.

З історії Бершаді
Бершадь помітно зростала (з 1904 року вона стала містом), а умови життя трудящих лишалися важкими. Хоч кількість населення досягла вже 12 тис, у місті не було каналізації, водогону, електричного освітлення. 4 церкви, синагога, 6 молитовних будинків. У місті була тільки земська лікарня на десяток ліжок і заводський медичний пункт. Прагнучи змінити таке становище, трудящі боролися за свої права... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Війна сліди залишила - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники