Fridge magnet wooden gears

Дорогами війни

  • Подобається0Не подобається
  • 9 Травня 2012, 09:00

Пилипа Харитоновича Татусяка добре знають у Баланівці, де він живе вже багато років, у колективі держ - лісгоспу, в якому пропрацював чотири з половиною десятиліття. Він ветеран війни і праці, нагороджений орденом Вітчизняної війни, медалями… Вісімнадцятирічним юнаком Пилип Харитонович пішов в армію.

Настав час – і без страху та сумніву одягнув солдатську шинель. Правда, спочатку йому, як і тисячам співвітчизників, довелося побувати у самому пеклі, коли їх, молодих і ненавчених, без будь-якого обмундирування і навіть зброї (добудете, казали, у бою) направляли під Кишинів і Ясси. Полягло там наших земляків чимало. А провина їхня була тільки в тому, що не встигли їх мобілізувати у перші дні війни, і вони деякий час залишалися на окупованій території. А мобілізації перешкодило те, що наша місцевість у перші тижні війни потрапила до так званого «уманського котла», а відтак сюди прийшли союзники Німеччини – румуни – і облаштували тут своє тимчасове володіння від Дністра до Бугу, так звану Трансністрію.

А кожен військовозобов’язаний, який не по своїй волі залишився на цій території, згодом змушений був відповідати за це. І в багатьох випадках ціною «провини» ставало життя.

Пилипу Харитоновичу Татусяку пощастило – він залишився живим, разом зі своєю частиною ще визволяв Румунію та Угорщину. Але наприкінці листопада 1944 року, за 100 км від Будапешту, був важко поранений у руки. Півроку лежав у госпіталі на Донбасі, потім дали відпустку.

Приїхав на деякий час додому підлікуватись. На фронт мали його відправити 9 травня 1945 року.

Таких, як він, у районі зібралося півсотні, але замість того, щоб направити воїнів на захід, офіцери райвійськкомату привітали їх з Великою Перемогою.

Розпочався розподіл воїнів: одні пішли дослужувати строкову службу, а хто не підходив для цього за станом здоров’я (як правило, через поранення і контузії), тих направляли на роботу. До цієї групи і потрапив Пилип Харитонович. Так і з’явився у його трудовій книжці єдиний запис, датований 20 травнем 1945 року, – «Зарахований лісником».

Григорій ПОГОНЧИК, громадський кореспондент


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Випуск у медколеджі</b><br />2 березня 2011 року&nbsp; у Бершадському медичному коледжі відбувся 42 випуск&nbsp; фельдшерів.
11 фото   
<b>Зустріч з Анатолієм МАТВІЄНКОМ</b><br />3 травня в громадській приймальні Бершадського району було проведено прийом громадян з особистих питань народним...
7 фото   
<b>Запалення газу в Шумилові</b><br />2 лютого 2011 року у с Шумилів Бершадського району перебував голова Вінницької облдержадміністрації М.Джига.
6 фото   
<b>СТАВКИ</b><br />Виникло, ймовірно ще в Х/ІІ столітті. Назва походить від великої кількості підгрунтових вод, які весною стають ставками.
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Коритний Никифор Прокопович (1921) 1921 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.03.45.

З історії Бершаді
Поряд з досягненнями в економіці відчутні зміни відбувалися в культурному житті. З перших днів після визволення почала виходити районна газета «Соціалістичний шлях» (з 1963 року — «Вогні комунізму»). Відкрилося педагогічне училище, в якому з числа молоді, що мала семирічну освіту, готували учителів початкових класів. У цьому закладі більш як 20 кваліфікованих викладачів навчали понад 300... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Дорогами війни - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники