«ТВОГО СИНА ВЖЕ НЕМА ЖИВОГО» –

 • Подобається0Не подобається
 • 26 Травня 2008, 20:08

сказав знахар матері. Але він повернувся з війни
Ця історія на перший погляд видасться неймовірною. Але все це трапилося з моїм дядьком насправді.
… Андрійко ріс кмітливим і допитливим хлопчиком, добре навчався в школі. Ледь встиг закінчити школу, як почалася війна.
Немало довелося пройти фронтових доріг, тривалий час ворожі кулі обминали його. Та в бою під Ясами був важко поранений у праву руку, втратив багато крові. Пульс практично не прослуховувався. Андрій лежав напівживий, напівмертвий, відчував, як земля під ним стогнала, бо ж і на ній було ран та ран… Одна тільки думка не давала спокою: помирати не страшно, хоч такою небажаною була б смерть у двадцять неповних літ. Але як мама сприйме і переживе цю чорну звістку? Так хотілося ще раз подивитися на білий світ, та чомусь повіки стали важкими, не міг розплющити очі. Вже змирився з долею, чекав тієї миті, коли перейде ту невловиму межу від життя до смерті.
Та, мабуть, так мало статися, що повз умираючого пробігали солдати. Один із них зупинився біля Андрія, присів на коліна, приклав голову до грудей ще теплого тіла. І голосно сказав своїм товаришам:
– Хлопці, це мій однокласник, ми стільки років сиділи з ним за однією партою. Його серце ще б'ється. Ви йдіть, а я пізніше наздожену вас. Не маю права покинути його.
Це був Семен Коченко. Він на руках приніс Андрія у санчастину. Просив і благав:
– Він живий, допоможіть врятувати, бо ж йому лише дев'ятнадцять років, саме жити і жити, не дайте хлопцеві померти.
Семен залишив записку для Андрія, який тоді так і не дійшов до пам'яті: "Зустрінемось після війни у Берізках – все розкажу", а сам побіг наздоганяти своїх однополчан.
… Андрієві довелося довго лікуватися в шпиталі. А в бершадському селі Берізках над Південним Бугом мати не могла знайти собі місця – два сини на війні і жодної звістки. Що з ними? Може, вже загинули?
Несподівано прийшов лист від Андрія. Але чи живий він? Хоч писав, що все у нього гаразд, усе ж сумніви гризли так, що взяла листа і пішла до діда всевидющого, який міг напевно сказати, жива людина чи ні. Лише треба було принести знімок людини чи щось написане нею. Коли взяв листа в руки, сказав:
– Тримайся, молодице, твого сина вже нема живого…
Боже! Страшнішої звістки для матері не буває. Хотіла бігти додому, та ноги підкошувалися. Від сліз дороги не бачила. Не вірила у те, що її Андрійко вже ніколи не переступить поріг рідної хати. І коли сусіди порадили найняти за давнім християнським звичаєм похоронну службу в церкві, не стала цього робити. У глибині серця затаїлась надія: а, може, він живий?
Минуло майже півроку. Андрієвого батька викликають у військкомат. З якої б це нагоди? Цілу ніч мати не спала, думкою побувала на всіх фронтах і шукала синів своїх. А на ранок сказала чоловікові:
– Викликають тебе або за Андрія, або за Колю. Мабуть, з ними щось трапилося.
Коли чоловік вже зібрався виходити з хати, він за звичкою глянув у вікно. А на лавочці перед хатою сидить Андрій. Правда, правої руки у нього майже не було, але ж живий. Живий їхній син! І вже дома. Радості батьків не було меж. Не могли натішитися сином. Виходить, збрехав всевидющий дід. І в ході розмови мати сказала:
– Більше ніколи не буду вірити знахарям, раз вони так обманюють.
Андрій же, прослухавши розповідь матері про відвідини нею мудреця, сказав, що того листа, з яким вона ходила до старого, власноруч не писав, бо руки його були забинтовані. На його прохання це зробив сусід по палаті, який невдовзі помер від ран. Тож те, що сказав провидець, було правдою, єдине, що він не здогадався: лист писаний не рукою Андрія.
… Після війни прийшов додому і Семен. Коли зустрічався з Андрієм, дивився йому у вічі з чистою совістю, адже не дав землякові залишитися навічно на полі бою, врятував йому життя. А сам Андрій не раз із почуттям святої вдячності розповідав про це своїм дітям та онукам.
По-різному склалися долі героїв цієї розповіді. Андрій Михайлович Поляруш багато років працював секретарем у місцевій школі, а згодом – секретарем Устянської сільської ради, майже півтора десятиліття тому пішов із життя. Семен трудився в колгоспі, його теж уже нема в живих. А брат Андрія Микола, який теж повернувся з війни, чимало років працював завідувачем гаража у колгоспі села Попелівки Шаргородського району, йому 90 літ. Нещодавно, у провідну неділю, він приїздив на свою малу батьківщину вшанувати пам'ять своїх рідних та односельчан.
Галина САСЮК,
учитель.
с. Берізки-Бершадські.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Презентація книги П. Маніленка "Сузір'я бершадських талантів"</b><br />Презентація літературно – мистецького альманаху «Сузір»я бершадських талантів», впорядкованого та виданого...
3 фото   
<b>Проводи до лав Збройних Сил України</b><br />29 вересня в Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбулися урочисті проводи юнаків до лав Збройних...
18 фото   
<b>БЕРІЗКИ-БЕРШАДСЬКІ</b><br />
48 фото   
<b>ШЛЯХОВА</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Дмитрик Герасим Дементійович (1920) 1920 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
Роки соціалістичних перетворень були наповнені для трудівників Бершаді досягненнями у розвитку культури, охорони здоров'я. Про щасливе життя робітників, селян та службовців міста за радянських часів, їх трудові звершення розповідала районна газета «Соціалістичний шлях», що почала виходити з 1932 року. 1936 року в новому приміщенні відкрили бібліотеку. Молодь набувала знання в середній,... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

«ТВОГО СИНА ВЖЕ НЕМА ЖИВОГО» – - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення