Fridge magnet wooden gears

Слово про В'ячеслава Чорновола

  • Подобається11Не подобається
  • 24 Грудня 2008 р

24 грудня, В'ячеславу Чорноволу виповнилося б 71. Лідер Народного Руху України загинув 9 років тому. В рядянські часи В. Чорновіл брав активну участь в правозахисному русі, відстоював ідею незалежності України. Був двічі судимий, вдруге -- на 6 років тюрми та 3 роки заслання "за антирадянську агітацію та пропаганду". Чорновіл очолював НРУ. Балотувався на посаду Президента України на виборах 1991 року.

Загинув В'ячеслав Чорновіл 25 травня 1999 року в автокатастрофі в Київській області під Борисполем. Що знаємо ми про людину, яка жила і горіла заради України?..

В'ячеслав Чорновіл-людина, роль якої в новітній історії України належним чином ще не оцінена. Друзі його називали Славком. Співробітники - В'ячеславом Максимовичем. Михайло Хейфец, який з ним перебував у таборі суворого режиму, називав його "зеківським генералом". Інші - лідером. І всі вони мали рацію.
Чорновіл, направду багатогранна людина, багатоаспектна, багатовимірна особистість. Чи не єдиний політик в Україні з правдивою харизмою. Його щиро любили, довіряли, твердо покладалися на нього. Його не любили, ненавиділи, його авторитету боялися, його слова боялися, йому заздрили, його обмовляли, за ним стежили і вистежували, неодноразово кидали за грати. А він, як казковий птах, знову і знову об'являвся, відроджувався, набував нової суспільної якості, ваговитості в очах усього українства. Чорновіл був загальнонаціональним лідером, і в усвідомленні цього факту закладено міну уповільненої дії. Чорновіл напрочуд енергійна людина. Він був настільки динамічним, що внутрішній рух його особистості створював навколо нього сильне магічне поле. Хто потрапляв у його силове поле, той намагався відповідно творити, рухатися в цьому напрямку, в його ритмі. Саме він був засновником видавництва "Час", яке власне було і створено для видання серії "Українська модерна література". Вже видано тридцять томів названої серії.
Чорновіл - освічена людина, з напрочуд тонкою й рухливою уявою, інтуїцією творця. Його "колонки" в газеті "Час/ ТІМЕ", засновником і шеф-редактором якої він був, - це блискучі зразки політичної публіцистики, глибокі, правдиві, як правило, з діагнозом і прогнозом. Він не просто аналізував конкретну ситуацію, а попереджав про небезпеку. Найгірші його прогнози, на жаль, збуваються.
Сьогодні, особливо цікаво читати Славка Чорновола - провидця: тридцять років тому він прозорливо побачив ідеологічне ковзання по слизькому, що є протипоказанням справжньому мистецтву.
Чорновіл - вроджений політик. Серед шістдесятників - унікум. На цьому полі проявилася вся його небуденна натура, вся його потуга непересічної особистості. І людські слабкості. Він не був людинознавцем, був довірливим, надто добрим й терпеливим, що його середовище використовувало у вузько своїй меті. Він терпів нецікавих людей, нездар, пройдисвітів. Вони йому згодом і "віддячили". Кадрові помилки - дорога ціна, яку сплатив Чорновіл. А його сила - в цілковитій, щирій відданості справі, виборюванню незалежності України, справі життя цілої генерації, політичним речником якої провидіння Божим він був. Ще замолоду Славко Чорновіл відмовився від наукової кар'єри, і він міг бути просто блискучим літературознавцем, літературним критиком, а віддав себе повністю найнебезпечній за тих часів формі діяльності - політиці. Починаючи з 1966 року він зазнав судові переслідування, тюрми, табори суворого режиму. Ця надзвичайна ситуація тривала понад 20 (!) років. Треба було мати воляче здоров'я, сталеві дроти замість нервів, аби витримати весь цей пресинг, внутрішньо не зламатися. І він усе витримав. І понад усі ці тортури комуністичної сваволі, і понад тиск розмаїтих провокацій, обмов, заздрість, намагання своїх же побратимів зупинити його стрімку ходу вперед до створення політичної структурованості громадянського суспільства він йшов, не спиняючись. З аморфної організації РУХ, що вже відбулася і ставала дедалі більше охлократичним реліктом, Чорновіл створив динамічну партію, яка в парламенті посідала гідне місце.
…Міна уповільненої дії десь тихенько лежала.
Чорноволові опоненти закидали авторитаризм, вождізм, амбіціозність. Усе це неправда, нагла обмова дрібних (і не дрібних) політиканів.
... Міна уповільненої дії тихенько лежала на своєму місці.
Чорновола не можна було купити. Одного разу замість обіцяного паперу для газети "Час/ТІМЕ" запропонували побудувати Чорноволові … вілу. Двоповерхову! Будуватимуть не абияк - турки чи поляки… Славко наполягав на обіцяному папері. А він тоді жив у тимчасово наданій депутату квартирі. І засмучений прокоментував:
- Немає тижня, щоб хтось не спробував мене купити… Славко був легкою людиною, чарівливо усміхнений, доброзичливий і добротворний. Чорновіл був душею товариства. Він любив при столі жартувати, співати, слухати й розповідати анекдоти, щиро і весело сміятися. Політична діяльність в останні роки геть забирала весь час - він працював і спав шість годин. На відпочинок, дозвілля не залишалося часу.
Чорновіл був прапором національно-демократичних сил, був харизматичним лідером, про що всі (вороги його включно) "довідалися", коли його було вбито - отака собі автокатастрофа. Він був надто небезпечний для режиму, щоб не потрапити в автокатастрофу. Ота міна нарешті вибухнула…
Його ховала вся Україна. Сотні тисяч людей, що йшли в скорботній процесії, нарешті усвідомили: Кого вони втратили, Кого! І хотілося, щоб оте скорботне прощання з В'ячеславом Максимовичем Чорноволом було не лише пам'яттю про видатного політичного діяча, чуйну, часом чарівну людину, але й Школою, історичними Уроками всім національно-демократичним силам, які б за святий обов'язок мали єдину мету - єднатися заради перетворення замшілої олігархічно-провінційної країни в людяну демократичну державу з розвинутим громадянським суспільством. Саме заради такої України жив і горів Чорновіл, і гідним пам'ятником йому має стати Україна майбутнього.
Керівник прес- служби РДА Г. Іванченко


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Історія села</b><br />
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
19 фото   
<b>11 жовтня - Бершаді 550: відкриття дитячого майданчика</b><br />
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Гоцюк Василь Данилович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
У розвиток сільськогосподарського виробництва зробили великий внесок механізатори Бершадської МТС, створеної у березні 1930 року. В 1932 році вона обслуговувала 35 колгоспів, що мали близько 20 тис. га орної землі. Але на шляху виконання намічених планів в цей період були й труднощі. Партійна організація провела значну роботу, щоб зміцнити механізаторські кадри і трудову дисципліну. Все це дало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Слово про В'ячеслава Чорновола - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники