На Вінниччині, у різних її регіонах, було створено єврейські гетто. Не оминула така участь і наше містечко. У Бершадь було зігнано більше 20 тисяч людей. Важкі умови проживання, голод, холод зробили свою чорну справу – велика їх кількість загинула, навічно залишившись похованими у подільській землі.
Сьогодні на місцях таких поховань встановлюються меморіальні дошки, пам’ятники, знаки.
А ті, хто вижив, будучи ще дітьми, пам’ятаючи до дрібниць дні, коли здавалося, що життя закінчилось, переповідають історію своїм дітям, онукам, правнукам. Батьки, діти, знайомі, друзі, рідні, незалежно від віку, приїжджають, щоб відвідати місця поховань, віддати шану своїм загиблим рідним, помолитися.
Розділені на групи туристи побували у місцях єврейських поховань у Тростянецькому, Теплицькому, Тульчинському, Бершадському районах. Після екскурсії по Бершаді зустрілися біля синагоги. Тут їх пригощали макухою та печеним цукровим буряком – тим, що їли люди у воєнні часи. У супроводі представників Бершадської єврейської громади побували на єврейському кладовищі, де провели мітингреквієм.
Подякувавши за гостинність та попрощавшись, група вирушила далі на Черкащину. В Умані планували помолитися на могилі цадика Рабби Нахмана та помилуватися красою національного дендрологічного парку «Софіївка».
Тетяна БОНДАР.