Fridge magnet wooden gears

15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

  • Подобається9Не подобається
  • 12 Лютого 2010, 10:25

У моєму домі є місце, де часто сумує і плаче наша бабуся. Це стіл, на якому три збільшених фотокартки юнака у військовій формі, орденська книжка, орден Червоного Прапора, випускний альбом медучилища і зошит учня II класу Устянської середньої школи Анатолія Гомелюка.
Це бабусин «іконостас». Там вона мало не щодня розмовляє зі своїм синочком, просить у Бога прощення за те, що не вберегла, не відмолила його у смерті.

Змалку я знала, що то мій дядечко Толя. Коли бабуся вкотре переглядає фотокартки, не можна бешкетувати.
Якщо у неї знову заплакані очі, значить наснився Толик. Якщо горить і плаче воском свічка – це роковини смерті дядечка.
У нашому домі слово Афганістан промовляють пошепки, ніби бояться розбудити пригаслий вулкан горя, страху і відчаю. Це слово розділило життя нашої родини на до і після ще у 1984 році, коли прийшла страшна звістка: «Ваш син загинув, виконуючи інтернаціональний обов'язок у ДРА. За мужність і відвагу нагороджений орденом Червоного Прапора (посмертно)».
Кажуть, що героями не народжуються. Згодна. Наш Толя народився 31 травня 1964 року в родині звичайних людей, які звикли до роботи на землі. Оскільки хата наша стоїть майже під самим лісом, то й не дивно, що дитинство він провів там. Знав кожне дерево, всі грибні місця, найпрозоріші джерельця, а букети рясту приносив напровесні матусі.
Після школи Толя закінчив Бершадське медичне училище. Мріяв лікувати людей.
Тому, коли прийшла повістка до армії, бабуся не хвилювалась, адже буде служити десь у медчастині, а там тепло і спокійно. Хто ж знав, що у Баграмі спека сягатиме 40 градусів, а він буде не у затишному госпіталі, а сам попроситься на передову, адже там він потрібніший...
У листах Толя писав: «Усе в мене, матусю, добре. Я в госпіталі працюю, служба спокійна. Трохи, правда, сумую за тобою, батьком, братом, нашою хатою, лісом...». Один раз прохопився, що дуже хоче додому, що все домашнє сниться. І жодного слова про те, що важко чи страшно.
25 травня розвідувальна рота, санітарним інструктором якої був Анатолій, в районі провінції Парван вийшла на душманів. Зав'язався бій. Під вогнем, пересуваючись від одного пораненого до іншого, він надавав необхідну допомогу. Виносячи з поля бою пораненого товариша, сам дістав важке поранення і помер. Про це рідним розповів офіцер, що супроводжував цинкову труну. Він же передав убитим горем батькам орден Червоного Прапора, що підтвердив слова: «Героями стають».
Ховали Толю Гомелюка саме в той день, коли йому мало виповнитись 20 років.
Я пишаюся своїм дядечком.
Його іменем названа наша вулиця, колосисте поле. На його могилі щороку зустрічаються воїни-афганці, про нього пам'ятають односельці. А він завжди посміхається до нас із фото у армійській панамі.
«Толику, синочку, допоможи мені», – просить бабуся. До хати заходить Толя Гомелюк.
Це мій старший брат. Йому зараз 22 роки, він студент, він так схожий на дядечка...
Марія ГОМЕЛЮК, учениця 9-А класу Устянської ЗОШ І-ІІІ ступенів.


Дивіться також в розділі  Війна в Афганістані
» 03.03.2013 Саме під такою назвою пройшло в Джулинській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті свято-зустріч з учасниками бойових дій в Афганістані (на знімку).
» 03.03.2013   Близько 160 тисяч призваних з України воїнів пройшли через афганське пекло. Троє хлопців, жителів Осіївки, не повернулися до рідного дому з горнила тієї війни.
» 01.03.2013 Минулої п’ятниці, 15 лютого, в День виведення радянських військ з Афганістану, на Бершадщині вшанували учасників бойових дій на території інших держав. Урочисті збори з цієї нагоди проходили в актовій залі дитячої музичної школи імені Р.А....
» 28.02.2013 З часів Другої світової у війнах і військових конфліктах 26-ти країн світу вихідці з України гідно виконували інтернаціональний обов’язок. 15 лютого пам’ятне тим, що саме цього дня у 1989 році завершилась найбільш тривала і тяжка...
» 05.11.2012 Його вже серед нас нема, йому б співать та жить…
» 25.02.2011 Вшанували воїнів-інтернаціоналістів
» 18.02.2011 Пам'ятаймо подвиг побратимів
» 15.02.2011 Вшанування учасників бойових дій
» 11.02.2011 Життя, обірване Афганом…
» 11.02.2011 Карибські події - незабутні
Всі статті розділу Війна в Афганістані »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Сонячне свято в Серединці</b><br />Цьогоріч традиційне свято – День села – було незвичним, адже відзначалося 65-річчя незабутнього Василя Думанського…
32 фото   
<b>Старовинні обряди та традиції українського весілля на Бершадщині</b><br />29 липня в с. Бирлівка, Бершадського району, Вінницької обл., місцевий ансамбль народної творчості...
12 фото   
<b>Естафета пам'яті "Слава визволителям України"</b><br />4 березня 2014 року Бершадщина святкувала 70 – річчя визволення району від німецько – фашистських загарбників....
2 фото   
<b>Фестиваль «На Гозері»</b><br />Перший етнофестиваль «На Гозері» відбувся 9 вересня в селі Бондурівці Чечельницького району. Було...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Кокошко Олександр Іванович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Мол. сержант. Загинув 19.08.43. Похов. с. Ольховчик, Ростовська обл.

З історії Бершаді
Прикрасилась новими спорудами центральна площа, де височить будинок райкому КП України та районної Ради депутатів трудящих. Окрасою площі є чудовий пам'ятник вождеві трудящих В. І. Леніну. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники