Fridge magnet wooden gears

КАВКУЛИ – ЦЕ НЕ ГЛУХОМАНЬ

  • Подобається0Не подобається
  • 8 Травня 2007, 07:18

Неважко передбачити, як немало читачів районки, особливо молодшого покоління, глянувши на заголовок, здивуються. Що то, мовляв, за назва і чи стосується вона Бершадщини?
Насправді ж, це населений пункт, величиною в одну вулицю, який мало не на межі з Кіровоградщиною, у якому колись проживало більше двохсот чоловік. 65 жінок нараховувалося тільки у трьох тутешніх буряківничих ланках. Тепер же навіть у тирлівській територіальній громаді, до складу якої він входить, не зовсім впевнено орієнтуються, скільки їх там залишилося. В основному, старожилів. Казали, десь із двадцять. Коли ж вже на місці поцікавилися у однієї з жіночок, яка приїхала відвідати хвору матір, її підрахунок виявився хоч і несподіваним, проте таким, якому не можна було не повірити.
– Коли відзначали річницю смерті батькові, – зізналася вона, – купили 14 калачів і їх вистачило, щоб роздати всім, навіть родичам.
Частина тутешнього населення вимерла, але більшість переїхали на проживання як до дітей, так і в Тирлівку.
Щодо самої назви, то навіть кавкуляни не знають, що вона означає. Хоч не можна було не помітити, як гордяться стандартним знаком – написом, який дорожна служба встановила з обох боків на в'їздах у селище. Це, мабуть, служить для них ознакою, що про них ще не забули.
Розповідають, що не так вже й давно воно було досить упорядкованим – асфальт, тротуари, автобусна зупинка, до якої курсували автобуси не тільки Бершадського автопарку, а й з Гайворонського. Як не є, а до Тирлівки далекувато – 3-4 кілометри. Однак, як тільки вони перестали заїжджати, звідкілясь взялися ділки з підйомним краном, яких тут сном-духом ніхто не знає, розібрали оту зупинку, повантажили панелі і кудись повезли. Асфальт же видніється тільки де-не-де, а від тротуарів залишилися хіба що бордюри, які ще не один десяток років нагадуватимуть, що і сюди колись дійшла цивілізація.
Був колись, кажуть, і магазин, який місцеві жартівники "охрестили" "воєнторгом". Тепер і його немає. Проте вистачає залишених будинків, які від часу руйнуються.
Як не дивно, але загубилася у пам'яті тутешніх жителів і назва струмка, який пробивався до них з боку Теофилівки попід самісінькі городи. Здавалося б, скільки там тієї води, однак милують тепер око на ньому чималі ставки. Розповідають, що взимку на їх берегах іноді нараховували у три рази більше легкових машин, ніж місцевих жителів. То, незважаючи на віддаленість, навідуються сюди любителі зимової риболовлі.
За переказами, селище раніше називалося Войтівка. За однією із версій теперішня його назва пішла від прізвиська одного із кавкулян, яке причепилося, мов реп'ях до кожуха, спочатку до нього, а згодом і до всього поселення. Аж поки не стало офіційною назвою. Перед цим же була пора, коли кавкуляни навіть ображалися, коли їх так називали.
Щоправда є ще одна версія, яка теж має право на існування. Кажуть, що хатів тут хоч і було небагато, зате сім'ї відзначалися багатодітністю – чого доброго цьому сприяла цілюща тутешня природа. Тож дітлашня з дворів обзивалася на зразок кавкання, яке чулося з долини від отієї річки, на якій тепер ставки. А про розборки кавкулянських парубків у навколишніх селах ще і по сьогодні ходять легенди.
Як би там не було, але є тепер тут і електроенергія, яка, як не дивно, постачається безперебійно. Пенсії приносить листоноша. Щоправда істину, чому тут мало передплачують газет, так і не вдалося встановити. Якщо жителі скаржилися, що не роблять цього тому, що їх рідко сюди носять, то у листоноші, яка у Тирлівці тільки одна, своя версія: рідко ношу, бо їх там 1-2 передплачує. Про істину, мабуть, догадується голова села Д.П. Карман, яка обіцяла знайти кошти і купити листоноші велосипед.
Балони із зрідженим газом завозяться і з Бершаді, і з Гайворона. Є тут і своє кладовище. Одним словом, усміхалися жителі, усі зручності. Занепадати ж почало відтоді, як перестав існувати колгосп, почалося безробіття.

Дивіться також в розділі  Оголошення
» 30.08.2018 07.09.2018 року в приміщені Бершадського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області за адресую Вінницька область м. Бершадь вул.. Героїв України 8, з 10.00 години до 13.00 години...
» 15.06.2018 на газети та журнали на друге півріччя 2018 року.
» 15.06.2018 Останнім часом у країні змінюється ставлення до Збройних сил України. Зросла потреба у професійній та вмотивованій армії. Бершадський райвійськкомат постійно проводить відбір кандидатів віком від 18 до 60 років на проходження військової служби за...
» 07.04.2018 Шановні ветерани війни та учасники антитерористичної операції! Будь ласка, звертайтеся до своїх сімейних лікарів для проходження медичних оглядів згідно з графіком:
» 06.04.2018 До уваги власників зброї!
» 06.04.2018 Шановні жителі м. Бершаді!
» 06.04.2018 Стіл знахідок
» 02.04.2018 До уваги представників громадськості!
» 01.04.2018 Проти зла – усією громадою
» 01.04.2018 На військову службу за контрактом
Всі статті розділу Оголошення »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Ювілейне свято молодої держави відзначила Бершадщина</b><br />Наша держава відзначила важливу, знаменну дату в багатовіковій історії народу &ndash; двадцяту річницю проголошення...
7 фото   
<b>"Золотий Олімп-2011"</b><br />25 травня в залі засідань агропромислового розвитку проведено районне свято вшанування розуму, інтелекту та знань....
3 фото   
<b>140 років з Дня Народження української поетеси Лесі Українки</b><br />25 лютого 2011 року виповнюється 140 років з дня народження української поетеси Лесі Українки. Леся Українка...
2 фото   
<b>Фронтові дороги Олексія Шемішана</b><br />Недавно відзначив свій 89-ий день народження гвардії полковник, голова Всеукраїнської організації інвалідів війни та...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Грибінник Федір Стратонович (1912) 1912 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1942 р.

З історії Бершаді
До складу підпільних груп, кількість яких зростала, вступали все нові члени. В березні 1943 року для координації розгалуженої сітки підпілля та керівництва двома партизанськими загонами підпільний райком КП(б)У створив Раду на чолі в О. Р. Пилипчуком та партійне бюро у складі Н. Ферштендікера, К. О. Пустовойтова, Я. Ш. Таліса, О. Р. Пилипчука та Н. Т. Друзя. Через 51 комуніста бюро здійснювало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

КАВКУЛИ – ЦЕ НЕ ГЛУХОМАНЬ - Офіційні оголошення та звернення організацій бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники