Вивчення причин її розповсюдження в Україні та інших країнах показало: в усіх випадках нових спалахів значну роль зіграв людський фактор.
Зокрема, несвоєчасне сповіщення ветеринарної служби про випадки захворювань та падежу свиней на фермах, особистих господарствах та серед диких свиней, які поки що є середовищем міграції збудника. При цьому значну роль відіграє безконтрольне переміщення свиней з метою реалізації, або подвірного забою. Тому служба вживає додаткових заходів для збереження поголів’я свиней у нашому районі.
Ініціювавши відповідне рішення надзвичайної проти - епізоотичної комісії при облдержадміністрації, посилили ветеринарний нагляд та контроль за переміщенням свиней у селах та на ринках. У базарні дні представники ветеринарної інспекції проводять вибірковий клінічний огляд привезених для реалізації свиней, перевіряють у власників наявність дозвільних ветеринарних документів на переміщення.
Окремі власники тварин сприймають це негативно. Тому нагадуємо, що африканська чума свиней – хвороба, яка лікуванню не піддається і призводить до стовідсоткового вимирання заражених тварин. Крім того, завдає й економічних збитків, оскільки знищуються не тільки хворі свині в місцях спалаху, але й всі здорові в радіусі трьох кілометрів території. Тому необхідно дотримуватись рекомендованих у цій ситуації правил утримання, годівлі та переміщення свиней.
Світлана МАНЧЕНКО, головний державний інспектор ветеринарної медицини.