Незважаючи на розгалужену мережу закладів із надання медичної допомоги при інфарктах, велика частка пацієнтів, на жаль, вмирає до прибуття в лікарню. Тому потрібно діяти швидко!
Термінові дії, які повинні виконати люди, що опинилися поряд із потерпілим.
Коли хворі скаржаться на біль за грудиною пекучого або стискаючого характеру, який часто віддає в міжлопаткову ділянку, ліве плече, шию, нижню щелепу, дайте їм пігулку нітрогліцерину.
Якщо з’являється задишка або відчуття нестачі повітря, надмірна пітливість, серцебиття, біль у животі, нудота, блювання, терміново викликайте екстрену медичну допомогу (ЕМД) за номером «103»!
До приїзду бригади ЕМД займіть лежаче положення тіла з піднятою злегка головою, у разі необхідності повторіть прийом нітрогліцерину через 5 хвилин. У випадку, коли напад болю продовжується більше 20 хвилин, дайте хворому обов’язково розжувати 160-325 мг ацетилсаліцилової кислоти (аспірин).
Як запобігти інфаркту міокарда?
Перш за все, вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватись (вживати якомога більше овочів, що містять природну клітковину, випивати щодня до 2,5 літра рідини), виконувати фізичні вправи, займатись спортом (робити щодня зарядку, більше перебувати на свіжому повітрі, відвідувати басейн тощо).
Візит до лікаря-фахівця має бути обов’язковим не тільки з метою проходження медичної комісії, але й для профілактики інфаркту міокарда.
Олександр ОКАЄВИЧ, лікар невідкладних станів Бершадського відділення станції екстреної медичної допомоги.