Fridge magnet wooden gears

Свіча пам'яті не згасне

 • Подобається0Не подобається
 • 17 Липня 2014, 23:24


На знімку: пам’ятний знак жертвам Голокосту

Маловідомою й досі залишається трагічна сторінка історії Голокосту на території Трансністрії – від Дністра до Південного Бугу, яка в роки Великої Вітчизняної війни була під контролем румунської адміністрації.

– Починаючи з осені 1941 року з території Бессарабії, Буковини здійснювалося насильницьке переселення людей єврейської національності, – розповідає краєзнавець, дослідник тих подій, директор Бершадської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Григорій Погончик. – Їх пішки гнали в наш край і, як правило, розміщували в корівниках, свинарниках, які пустували. Зима того року виявилася надзвичайно холодною, і більшість цих людей загинула від холоду, голоду та хвороб. Такі табори на колгоспних дворах були практично в кожному населеному пункті району аж до Південного Бугу. У Баланівці до війни було шість колгоспів, у будівлях ферм яких також розміщували євреїв. Багато з них не вижили.

Аби вшанувати пам’ять тих, хто помер мученицькою смертю, баланівчани за допомогою іноземних організацій встановили в селі два пам’ятних знаки жертвам Голокосту – один по вулиці Радянській, другий – біля станції технічного обслуговування.

На території громади є ще декілька місць масового поховання євреїв у роки війни.

Одне з них знаходиться на присадибній ділянці мешканця села Миколи Плахотного.

– Ми тут побудували хату і перейшли сюди, – розповідає дружина Миколи Ольга. – Якось чоловік зорав город – знайшли кісточку, другий раз зорав – ще кілька кісток. Потім коло стовпчика огорожі вирили маленький череп. Це нас дуже засмутило, і ми розповіли про все мамі чоловіка – вони жили недалеко звідси.

Мама розказувала, що тут поруч стояла ферма, були колгоспні склади, пилорама, бараки. Пізньою осінню сорок першого року привели сюди людей. Селяни ночами носили їм їсти, допомагали, але вони вимирали від болячок, голоду і холоду.

Дев’яносторічна Ганна Ганченко також пригадує, що тут недалеко жили люди, яких пригнали, і вони дуже страждали, вимирали.

Восени минулого року Ольга Плахотна звернулася до голови Бершадської єврейської общини Юхима Вигоднера з ініціативою встановлення на цьому місці пам’ятного знака жертвам Голокосту. Виготовлено його на кошти міжнародної організації.

Минулого четверга відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака. З цієї нагоди відбувся мітинг-реквієм, в якому взяли участь представники районної і місцевої влади, іноземні гості, школярі та жителі села, бершадці.

Відкрив мітинг-реквієм Баланівський сільський голова Віталій Казміревський, який нагадав: у роки Великої Вітчизняної війни 1119 баланівчан захищали свою Батьківщину, 447 із них не повернулися до рідних домівок. Від свавілля окупантів багато загинуло і євреїв, яких насильно депортували.

Голова районної ради Микола Грабчак зазначив: єврейська нація зазнала непоправних втрат від Голокосту. Український народ також має трагічну сторінку історії – Голодомор 1932-1933 років. На території Бершадщини багато місць масового поховання євреїв. Бершадчани всіляко допомагали цим людям продуктами харчування, одягом, нерідко брали їх додому, тим самим зберегли не одне життя.

Після виступу учнів місцевої школи Юхим Вигоднер надав слово голові Бершадської спілки в’язнів гетто Олександру Жорницькому. У період окупації євреям у селах допомагали вижити українці, які ділилися харчами, ризикуючи власним життям, зазначив він. «Я також належу до тих, кого разом із сім’єю врятувала людина із Чернятки, яка перевела нас через Буг. Ночами добирались до Бершаді, де ми повільно вмирали, але не вмерли». Від імені всіх спасенних Олександр Львович висловив щиру вдячність українцям за безкорисливу допомогу.

Григорій Олексійович Погончик згадав землячку, акушерку Любов Романенко, яка, ризикуючи власним життям, допомагала вагітним єврейським жінкам. Багато баланівчан допомагали депортованим, практично на кожному кутку села були люди, які надали притулок тій чи іншій сім’ї або дитині. Ці та інші події краєзнавець, історик, журналіст Григорій Погончик зафіксував у відеофільмі, описав у книгах.

Зворушливими були виступи Тетяни Тартачної, яка має звання «Праведник народів світу» – вона разом із батьками врятувала під час окупації єврейського хлопчика, а також Лідії Боцул – дочки Марії Яківни Крикун, яка також разом зі своєю мамою допомагала рятувати єврейську сім’ю.

Вчителька Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2, поетеса Марія Титарчук, у творчості якої одне із чільних місць займає тема Голокосту, праведників світу, прочитала свій вірш «Іма» («Мама»). Тема Голокосту близька й голові Брацлавської єврейської общини Фаїні Баєк. Вона висловила вдячність українцям за допомогу і толерантність і прочитала свій вірш «Бабин Яр».

Ольга Плахотна, дід якої загинув в Угорщині, подякувала всім причетним до спорудження і встановлення пам’ятного знака та запевнила: доглядатимуть за ним і пам’ятатимуть про тих, хто невинно загинув.

Слово брали і гості із Німеччини, а також представник міжнародної християнської організації «Християни за Ізраїль» Кун Карлір. Вони також наголосили: надзвичайно важливо для кожного пам’ятати історію, зберегти пам’ять і передати її наступним поколінням, щоб таких жахливих подій ніколи не було.

Рабин Мендель Ліхтштейн прочитав поминальну молитву, після чого відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака жертвам Голокосту.

Учасники мітингу-реквієму, іноземні гості також відвідали народний музей історії села Баланівки.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
75 фото   
<b>БИРЛІВКА</b><br />Бирлівка - одне з наймальовничіших сіл району. І приваблює воно не тільки краєвидами, голубими плесами ставків, а й...
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
6 фото   
<b>Децентралізація влади - об'єднання громад: перші кроки</b><br />У контексті прийнятих змін до Бюджетного та Податкового кодексів України та набрання чинності законів щодо...
7 фото   
<b>Є така річка в Бершадському районі</b><br />Для тих, хто ще&nbsp;не знає, нам до Ялти рукою подати. В&nbsp;селі М'якохід тече на перший погляд непримітний...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Флорино
Мороз Іван Дмитрович (1916) 1916 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.01.42. Похов. ст. Личково, Новгородська обл.

З історії Бершаді
З нагоди 3-х роковин визволення Бершаді від німецько-фашистських загарбників на масовому мітингу було урочисто відкрито пам'ятник В. І. Леніну. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Свіча пам'яті не згасне - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення