Fridge magnet wooden gears

Їх пам'ятає світ врятований

  • Подобається1Не подобається
  • 7 Травня 2010, 15:37

9 Травня, 1945 рік… Цей День – незабутній. Він – найвеличніше свято в історії всього людства. Наша Перемога не має по ціні собі рівних. Вона об’єднала в свій час визволителів багатьох держав. Перемогла дружба народів СРСР.
Минуло 65 років… А я пам’ятаю, як лунав гучномовець, повідомляли про закінчення війни, про Перемогу. Люди плакали, адже більшість наших визволителів загинули. Серед них – багато зовсім молодих. Вони теж рятували світ від фашизму. В місті Шепетівці в школі №4 встановлено меморіальну дошку: «Тут з 1937 по 1941 рік навчався піонерпартизан, Герой Радянського Союзу Валентин Котик». В 1963 р. тут відкрили кімнатумузей юного героя.
В місті Слов’янську Донецької області в 1969 році відкрили пам’ятник 15-річному Герою Толі Комару. Подвиг його – безсмертний.
Поет С. Тельканов присвятив йому вірш «Разведчик Комар»: «Отшумит огневая година, Отбушует военный пожар, Будет помнить вся Украина, Как сражался разведчик Комар».
В центрі міста Краснодара стоїть пам’ятник матері, в якої загинули всі її сини. Про це я читала в газеті статтю «І дев’ять її синів».
Всі наші визволителі – святі. Вони – Герої Світу. В нашій пам’яті вони залишились навічно, бо: «Не знає серце спокою, І пам’ять збурена, не вмре, Він ще дитячою рукою Змахнув прощально: «У перед!» Могили, пам’ятники нашим визволителям є в кожному населеному пункті – в селах і в містах. Є вони і в нашому районі, і в Бершаді. Наші визволителі дивляться на нас з портретів, молоді, красиві… На весь зріст піднялись вони в бронзі й граніті, підставили вони свої груди вітрам, дощам і своїм поглядом закликають берегти мир. А мати в глибокій скорботі схилила голову над братською могилою… Імена наших визволителів на стелах политі сльозами вдів, матерів, дітей.
Війна – це ріки крові, знищення краси природи, результатів праці трудяг, талантів, геніїв. Війна – це знищення красивих, молодих, фізично здорових. Війна – це вдови, сироти, мертві й не народжені. Війна – це конц - табори, гетто, газові камери, в кожному населеному пункті свій Бабин Яр.
Війна – це злочин психічно неповноцінних, агресивних, безкультурних, бездарних в усіх сферах життя, вони вміють творити тільки зло, провокують міжнаціональні, між - етнічні, міжрелігійні чвари.
Для цього підбирають собі подібних, знищують мислячих свого народу, інтелігенцію, таланти, перетворюють народ в отару і проголошують себе фюрерами.
Їхня мрія – високий трон, володіння світом ціною людської крові. Вони не мають навіть своїх сімей. Якби не було таких фюрерів – Наполеона, Гітлера і їм подібних, – то вже спілкувалися б між собою навіть планети.
Наші визволителі врятували світ від смерті ціною свого життя. Про них звучить пісня «Клятва»: «В нас клятва єдина і воля єдина, Єдиний в нас клич і порив: Ніколи, ніколи не буде Вкраїна Рабою фашистських катів.
До бою звелась богатирська дружина Радянських народів-братів.
Вкладає меча в руки вірного сина Наш край, щоб цей меч пломенів».
… Моє покоління – діти війни – вже теж, на жаль, відходить в небуття. Мало залишилось і визволителів. Ми хочемо бачити наше суспільство злагодженим, духовно й морально повноцінним і, звичайно, матеріально забезпеченим, без кризи совісті й моралі. За це віддали своє життя мільйони наших визволителів від фашизму.
Пам’ятайте про них! Схиляйте голови біля пам’ятників! Шануйте тих, хто ще залишився живим! Ми – діти тих, хто загинули, ми не дочекались рідної людини, а деякі й не бачили, бо народились після отримання повідомлення про смерть батька. Ми чуємо дзвони болючої пам’яті. Вона – не згасає. Фотографії наших батьків, братів, сестер, які загинули, листи з фронту, – то наш архів, наша біографія.
Наші визволителі подарували світові мир! Цінуйте й бережіть його!
Юлія ПЕНЗЮР, громадський кореспондент.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Історія села</b><br />
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
19 фото   
<b>11 жовтня - Бершаді 550: відкриття дитячого майданчика</b><br />
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Гоцюк Василь Данилович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
Вперше згадується Бершадь в історичних джерелах 1459 року. Розташована була на південному кордоні Литовського князівства. Обнесена шестиметровим валом, з фортецею у центрі, Бершадь являла важливий форпост у боротьбі проти турків і татар. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Їх пам'ятає світ врятований - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники