Найпоширенішими хворобами серця і судин сьогодні є атеросклероз та артеріальна гіпертензія, функціональні порушення діяльності серця.
Атеросклерозу сприяє звуження судин, що в свою чергу призводить до порушення кровопостачання різних органів, у тому числі серця та головного мозку, артеріальної гіпертензії, у поєднанні з підвищеним навантаженням або стресовою ситуацією – до пошкодження серця.
Виникають захворювання серця, основними симптомами яких є біль у грудях, задишка при звичайних фізичних навантаженнях, зниження фізичної активності та витривалості, набряки ніг, бажання підняти верхню частину тіла під час сну.
При наявності одного або більше вищеперерахованих симптомів слід обов’язково проконсультуватись з лікарем.
Хворі, у яких виявлено захворювання серцево-судинної системи (артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність), повинні постійно спостерігатися у сімейного лікаря, терапевта, кардіолога.
Пацієнтам з відхиленням роботи серцево-судинної системи потрібно виконувати рекомендації лікарів та не займатись самолікуванням.
До профілактики багатьох спадкових та набутих захворювань серцево-судинної системи є ведення здорового та активного способу життя, відмова від шкідливих звичок, раціональне харчування, уникнення конфліктних ситуацій.
Почуття задоволення, радості кожної хвилини життя, спокій і щастя мають величезне значення для збереження вашого серця.
Андрій РУДЬ, районний терапевт.