Село – на велосипедах

 • Подобається0Не подобається
 • 7 Вересня 2011, 09:00

На знімку: вихователька дитячого садка Марія Василівна Дмитришина зі своїми вихованцями

Так іноді кажуть про Ставки. А ще – що це «маленький Китай». Те, що велосипедистів тут, причому різного віку, дійсно більше, ніж в інших селах району, можна ще зрозуміти. Сприяє цьому рівнинна місцевість, асфальт і тротуари, й по сільських вуличках на велосипеді завжди можна проїхати. А от по чисельності населення до Китаю, нехай навіть маленького, Ставкам ще далеко, хоч невелика тенденція до його збільшення таки намітилася. Якщо був рік, коли народилося двоє дітей, а померло людей в десять разів більше, то торік їх народилося аж вісімнадцять, що є одним з найкращих показників у районі, і показник народжуваності перевищив показник смертності.

Напередодні 1 вересня працівників сільської ради застали за приємним заняттям – вони якраз готували подарунки першачкам, яких у цьому році 16, а заодно з ними і дітям-інвалідам та з багатодітних сімей.

Кажуть, могутнішим це село було в пору, коли його жителі мали роботу. Нехай навіть більшість у Гайвороні. Щоправда, і проблем виникло теж чи не найбільше, коли переважна їх більшість залишилася без роботи. Але останнім часом тут знову ніби пробуджується життя.

Щодо робочих місць безпосередньо у населеному пункті, то їх небагато. Чи не найбільшу помилку тут було зроблено, як заявляє тепер дехто з жителів, коли все у їхньому селі роздробилося. Якби збереглося, як в інших селах, єдине базове господарство, все могло бути по-іншому. Могла б, навіть, зберегтися ферма з її робочими місцями. Тепер же господарюють на цій землі до десятка орендарів.

Що з того, що широкозахватні сучасні агрегати є, а простору для їх ефективного використання бракує.

А на додачу ще й одноосібників у Ставках більше трьохсот.

Хоч бери, та й знову починай колективізацію, щоб земля, засоби виробництва використовувалися ефективно.

Щоб навести хоч якийсь порядок на полях, у таких випадках передбачена міна земельних ділянок, які обробляються одноосібно, щоб зібрати їх в одному місці. Але виявляється, що і це тепер зробити непросто, бо для цього потрібна згода трьох сторін. Кажуть, що така ситуація склалася нібито тільки у Ставках, і ніхто вже навіть сказати не може, чому так вийшло, хто в цьому винен.

Дехто вважає, що «запрограмовано» її нібито було ще з самого початку. Для того, щоб нікому не захотілося виходити з паями з господарства, для бажаючих було виділено найвіддаленіше поле під Тирлівкою. Але при цьому не врахували те, що згодом кожний, хто таки наважився обробляти землю одноосібно, вимагав, щоб його земельна ділянка була виділена саме там, де вона йому належала, а не під Тирлівкою.

Подібні земельні питання, як правило, вирішуються не сільськими радами, а от невдоволення у громаді, в результаті такої нерозберихи, проектується і на них.

Але потрібно сказати, що хоч М.А. Запорощука обрано на посаду сільського голови вперше, розгрібати проблеми громади він взявся з першого дня по-справжньому. Неабиякі надії в селі, за його словами, покладаються на газифікацію – за його вже сприяння готуються до введення системи в експлуатацію. Микола Анатолійович просив висловити подяку за сприяння коштами райдержадміністрації, дякував також за підтримку фінансами місцевим підприємцям А.В. Телятнікову і А.Л. Бойку. За словами сільського голови, вже віднині тенденція до зменшення населення у громаді не погіршується. А так як в селі чимало дітей, у порівнянні з іншими селами, є всі підстави вважати, що Ставки навіть будуть розвиватися.
Сільський голова має на меті огородити дитячий садок, ось-ось буде налагоджено освітлення на центральній поки що вулиці, огородили вже кладовище. Відколи у селі зайнялися газифікацією, тут почали купляти хати і переїжджати на постійне місце проживання.

У Ставках прогрейдеровано всі вулиці, сільською радою надається допомога школі. Будується також аптека, мають намір відкрити ще й ветеринарну. Непоганий ремонт, теж за сприяння сільської ради, виконано у дитячому садку.

Вихователька М.В. Дмитришина вважає, що однією з причин зменшення дітей є те, що у пору, коли він був колгоспний, приймали у нього тільки тих, чиї батьки працювали в господарстві. Таким чином, інші змушені були шукати прихистку в іншому місці. Тепер беруть вже всіх.

Здавалося б, що там того села, у якому чуть більше п’ятисот дворів і 1200 жителів. У такому можна он який порядок навести. Однак на заваді, найперше, постають проблеми, які у свій час громада створила сама собі. Поля, наприклад, подробили і їх, крім інвесторів, обробляють багато одноосібників. А це означає, що вони не платять ні прибуткового податку, ні податку з найманих працівників. За які кошти в такому випадку вирішувати проблеми громади? Інша справа, якби в селі було одне велике базове господарство.

На березі Південного Бугу у цьому селі прекрасна база відпочинку, яка належить аж трьом уманським підприємствам. Однак громада знову ж таки нічого від того не має. Тепер власники будівель судяться, щоб приватизувати ще й під ними землю. Аж після всього, з укладенням нових договорів оренди, сільська рада отримуватиме хоч якусь копійку.

У Ставках взагалі вже дійшло до того, що ніхто конкретно не може сказати, хто саме орендує в селі землю. Але так, як саме нині закінчуються строки договорів на оренду і доведеться їх перереєстровувати, з’являється шанс і в цьому плані навести порядок.

Головним же на даний момент є те, що у даній громаді є всі ознаки того, що може додатися у ній велосипедистів. Нехай і не стільки їх тоді буде, як тепер у Китаї, та населення все ж збільшуватиметься.

Жителі Ставків переконані, що є перспектива, щоб і життя у їхньому селі ставало кращим.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
4 фото   
<b>Сонячне село</b><br />У день 80-річчя з дня народження Федора Михайловича Кавуна у селі відбулася презентація унікального фотоальбому,...
4 фото   
<b>Автопробіг у Бершаді</b><br />6 травня ТСОУ з нагоди 66-ї річниці Великої Перемоги та 20 &ndash; річниці вищеназваної організації проходив...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
2 фото   
<b>Технології і професіоналізм - запорука успіху</b><br />Звісно, що найкраще ведуться весняно-польові роботи там, де до них готувалися не тільки по завершенню зими, а й...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Чернятка
Легкун Макар Устимович (1898) 1898 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
За роки соціалістичного будівництва Бершадь стала промислово-аграрним центром півдня області. Але її мирне життя було перервано війною. Вже 29 липня 1941 року Бершадь окупували німецько-румунські війська. Фашисти утворили тут гетто для єврейського населення. Від катувань, голоду, епідемій у Бершаді загинуло багато радянських людей, розстріляно 327, вигнано в рабство 1203 чоловіка. Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Село – на велосипедах - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення