Fridge magnet wooden gears

Хто вірить корові, дає раду дворові

 • Подобається0Не подобається
 • 3 Жовтня 2012, 21:23

На знімку (зліва направо): сільський голова Микола Васильович Запорощук, у полі зору якого і підприємці, та подружжя Скляруків – Тамара Арсенівна та Олег Миколайович

Атмосфера з безробіттям у Ставках нітрохи не відрізняється від інших сіл, а може, ще й складніша. Якщо не враховувати бюджетну сферу, робочі місця в селі знайшлися тільки для 25 працюючих, ще до трьох десятків осіб добираються на роботу у Гайворон. Усього ж людей працездатного віку – до семисот. Хто як може, так і виживає. Тема, де можна заробити хоч якусь копійку, є найголовнішою в розмовах.

Колгосп, у якому мали роботу всі, хоч і згадують, проте по-різному. 51-річний Олег Миколайович Склярук, наприклад, який давно вже разом з дружиною призвичаїлися до нових умов, дійшов висновку, що якби колгосп навіть відновили, нізащо вже не пішов би туди на роботу.

Коли трудився у будівельній бригаді, колективне господарство, особисто для нього, розпалося у Ставках тоді, як перестали платити гроші. Хоч для декого воно ще певний час існувало. А без грошей спробуй з сім’єю дома всидіти! І це ставало тоді справжньою трагедією для багатьох його односельчан.

Можна було б податися разом з іншими на будівництво у великі міста, але на сімейній раді вирішили спробували зайнятися фермерством.

Втрьох тоді з будівельної бригади подалися в район, щоб проконсультуватися, як це зробити. Але там тоді ще всіх переконували, що для того, щоб дати землі раду, потрібні відповідні освіта, досвід.

Та чому в житті бути, того не минути. Спочатку вийшов зі складу господарства зі своїм пайовим наділом, нині ж уже обробляє їх декілька. Оскільки утримують велику рогату худобу, вирощують в основному зернові культури. У свій час займалися ще і поросятами, але як тільки кілограм зерна почав коштувати дорожче кілограма живої ваги свинини, зрозумів, що може статися, як в отій приказці, де син звернувся до батька, щоб закінчував торгувати, бо немає вже чим здачу давати.

Навчитися поратися біля худоби – тепер у них чотири корови і шестеро телят – змусило теж життя. Поки глава сім’ї був контрактником в армії, що залишалося робити молодій дружині, як не їздити разом з ним по світу. А коли повернулися в рідні для обох Ставки з двома дітьми, враз зрозуміли, що нелегко буде дворові, як не повірять корові. Тож купили її, бо потрібне було молоко. Так і освоїлися, аж поки не розвели цілу ферму. І на долю не нарікають, бо ніхто ніколи не змушував це робити. Їхні син і дочка живуть вже окремо, в обох власні сім’ї і навіть по двоє діток.

Але, оскільки замолоду навчені трудитися, навіть маючи роботу, теж ведуть власні господарства.

Сільське населення, кажуть у Ставках ті, хто хоч чимось займається, відколи бракує робочих місць, поділилося.

Одна його частина ще й досі чекає від влади, а то й вимагає забезпечити їм існування, інша ж, навпаки, шукає шляхи виживання самостійно.

Якщо перші, здебільшого, рахують гроші у чужих кишенях – навіть сусідів, які живуть трохи заможніше, то інші, навпаки, у власних, тому і знають, на чому можна заробити, а де зекономити.

Сім’я Скляруків, наприклад, запевняє, що технологія виробництва молока у власному обійсті, як і яловичини, не така вже і складна. Глава сім’ї в основному зайнятий виробництвом і заготівлею кормів, дружина доглядає за худобою.

Чіткого розподілу обов’язків хоч і нема, але вважають, що то вже не годівля, якщо корми один раз роздає чоловік, а інший – жінка чи діти. Бо кожний робить це по- своєму, тому і мови не може бути щодо контролю за витратами.

Жом купляли ще тоді, коли заводи працювали до нового року, бо грудневий краще зберігався. Останні ж роки, замість нього вирощують буряки, які згодовують без подрібнення. Дерть дають вволю, бо мають власне зерно. От і здають щодня на заготівельний пункт по 60-70 кілограмів молока.

Щоправда, Ставки чи не єдине село, де настільки великий простір для випасання худоби. Якби не це, утримувати по стільки було б неможливо.

Молодше покоління може злорадно закинути докір, що «впряглися», мовляв, та й «везуть». А от що робити, чим зайнятися молодим, які ще нічого не вміють?

Так от, Олег і Тамара створили сім’ю, коли йому було 18 років, а їй – 17. Тоді вони теж, мабуть, багато чого не вміли.

Хоч кажуть, що шлюби, укладені у такому віці нестійкі, вони у парі вже 33 роки. Про благополуччя у їхній сім’ї засвідчує непогане обійстя. Щоб полегшити собі працю, купили тракторець, мають легковий автомобіль з причепом, а на роз’їзди – ще й скутер, який більш економний. Мабуть, це теж одна з ознак благополуччя.

Не можна також сказати, що за роботою сім’я не бачила світу. Швидше навпаки, тому і не шукали заробітків на відхідництві, а зуміли знайти їх на власному подвір’ї. Одне, що не може не тривожити Тамару Арсенівну, це трудовий стаж. Хоч наробляється не менше, як колись на роботі, та і користь державі від того не менша, а стаж чомусь не рахується, а навпаки, добавляють роки, які дають право на пенсію. Але держава дещо і допомагає – ця сім’я оформила документи на дотації вже на п’ять голів молодняка ВРХ.

Близько трьохсот голів великої рогатої худоби утримують жителі цього села, майже половина поголів’я – корови.

Відгодовують також біля дев’ятисот голів свиней. Чим не ферма? Тож допомога тут держави має сприяти збільшенню виробництва тваринницької продукції.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
2 фото   
<b>"П'ятківчанка" зачарувала Вінницю</b><br />У ці дні редакційна пошта переповнена листами, повідомленнями, фотографіями про відзначення циклу новорічноріздвяних...
3 фото   
<b>Природа</b><br />
5 фото   
<b>Від кризи до стабілізації та поступу економіки</b><br />Минулої п’ятниці відбулося засідання колегії райдержадміністрації, на якій було розглянуто ряд важливих питань. В...
2 фото   
<b>Посівний календар на 2011 рік</b><br />У календарі вказані тільки найсприятливіші дні для садіння та сівби овочевих культур, але їх можна сіяти і саджати і...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Велика Киріївка
Гродзенко Дорофій Семенович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 1945 р.

З історії Бершаді
Цікаво проводять своє дозвілля трудящі в численних гуртках та студіях художньої самодіяльності, які є на всіх підприємствах, в навчальних закладах. Хоровий і танцювальний колективи спиртового комбінату — дипломанти республіканського огляду колективів художньої самодіяльності. Незмінним успіхом користуються не тільки в районі, але й в області хор вчителів міста, естрадний оркестр,... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Хто вірить корові, дає раду дворові - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення