Fridge magnet wooden gears

Сидів голуб на дубочку

  • Подобається0Не подобається
  • 10 Травня 2011, 18:22

Коли я працював у Немирівському лісництві (бензопильщиком, десятником), нас часто посилали на лісовирубку в інші райони. Досі у пам’яті (а мені вже дев’яносто) Баланівка Бершадського району.

Зранку приїхав лісник Пилип Татусяк: – Ну ось, хлопці, ділянка, до вечора маєте прочистити, щоб як у парку було, а по роботі зберемося і підведемо підсумки… У молодості день, мов з горбочка збігає – швиденько і непомітно. Хоч і нароблялися, але й цікаво було: у кого найкращі результати, хто продемонстував справжній майстер-клас. Кожному, звичайно, хотілося показати себе з кращого боку.

На підсумки з’їжджалися і сходилися всі місцеві лісники. І раптом з поміж них – до болю знайоме обличчя: – О, Боже, це ж Василь, мій, можна сказати, фронтовий побратим!
– Васильку, друже… – Федю, голубе, де ж ти губився, дорогий мій… Ми кинулись в обійми і довго плакали. Ця сцена не могла не зворушити всіх, хто її бачив.

Вечором палахкотіло вогнище, кипіла в казані юшка і, наче сиві тумани, пливли спомини, опалених війною юних літ.

1941 рік, Тбілісі. Ми, молоді курсанти військового піхотного училища, прискореним курсом опановуємо військову тактику й стратегію. Нас би одягнути, нагодувати досхочу, бо муштра з досвітку до самої темної ночі, а ми напівроздягнуті і напівголодні. Бувало, серед ночі робили марш-кидок, протяжністю п’ятнадцять кілометрів, а потім спали хто в палатках, а хто просто неба, цокотіли від холоду зубами, тулячись одне до одного, щоб хоч трохи зігрітися. Ніби щойно очі стулив, а вже пора на стройову.

Війна палає, немає часу на повне навчання, нас нашвидкоруч готують на фронт.

Все училище перемістили на узбережжя Чорного моря, у мальовниче місто Гагри, де лаврові кущі і налиті сонячним соком мандарини. У травні кавказькі пейзажі змінюють іншу картину. Нам видають новеньку форму, присвоюють офіцерські звання і відправляють на фронт. Ось тут і розійшлися наші дороги з моїм другом-курсантом, з яким ділили навпіл кусень хліба – Василем Траченком з Баланівки.

Тепер ось ця зустріч – така дорога і мила. Дров не позичати – підкидаємо у полум’я і до самого ранку все не можемо наговоритися. Доля, що в нього, що в мене – геть вся зранена війною.

Наступного вечора я уже у Василя вдома за найдорожчого гостя.

Його дружина – жвава, бойова кацапочка, кожен жарт по-своєму перефразує. Щодня смажить нам рибу та дістає з погреба квашені огірки, бо зі мною вже й мої земляки, з якими приїхав у Баланівку, у Траченків за друзів.

Один пішов води напитися. Зачерпнув з відра кружкою, яке господиня мала винести на гній, але не встигла, вихилив зопалу, а тоді став придивлятися, що на дні якась чортівня: – Чи бува, хазяйко, не кишок з риби я напився?

Жінка, ледь стримуючи сміх, помітно прикриває вуста фартухом: – Это квас такой специальный, «русский» называется, сил мужских от него прибавляется… І хата вже вибухає реготом.

Була у Траченків дуже гарна голуб’ятня і, прощаючись, я попросив у друга пару голубів.

Привіз в Ометинці, де тоді я жив, облаштував їм місце. Голуби часто сиділи на молодому дубочкові, що ріс на сусідській межі і так гарно воркували, що любо дивитись було. Вже й яєчка голубка знесла, мостилась на них сісти, але, на нещастя, налетів кобець і вбив сердешну.

Голуб не покинув гнізда, сам висидів пташенят, вигодував їх, посидів на дубкові самотньо кілька днів, а потім забрав своє потомство і зринув у небеса. Мабуть, не зміг жити у тій місцині, де загинула його половинка. А може ця історія пов’язана із долею його попереднього господаря?

Якось у Тиманівці був у санаторії і познайомився із жителем Баланівки. Розпитав за Татусяка, за Траченків. Каже, що не стало мого друга Васі. Хтозна, що там вийшло, може діти в нього залишились, то хочу їм сказати, що батько їх був добрим, щирим другом і гарною людиною.

Федір ПАЧІСКА, інвалід Великої Вітчизняної війни, с. Борисівка, Іллінецький район.


Дивіться також в розділі  Нам пишуть
» 16.06.2018 Сьогодні економічно складний час для всієї країни та для кожного господарника і підприємця зокрема, не виняток і ПрАТ «Птахокомбінат «Бершадсь кий». Але, за свою майже сорокарічну історію, ми завжди намагалися йти в ногу з часом, постійно...
» 16.06.2018 Кожна людина має свій характер, уподобання, пріоритети у виборі прикладу для наслідування. Я давно обрав найближчих і найрідніших для мене людей – моїх батька та матір. Так склалося не тому, що вони багато чого досягнули у житті, а через те, що...
» 16.06.2018 Даруйте любов! А як її дарувати, якщо не словами в книжках? Дуже просто: презентувати в бібліотеку, де юні читачі із захопленням гортають сторінки творів своїх земляків. Під час проведення місячника крає - знавчої книги фонд бібліотеки Джулинської...
» 15.06.2018 При Бершадській ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 із кінця травня працював пришкільний табір «З.О.Д.І.А.К.» із денним перебуванням школярів. У ньому відпочивали та оздоровлювалися 260 дітей – найбільше в районі. З великим задоволенням поспішали сюди учні 1-9...
» 07.04.2018 Через баночку цибульки…
» 07.04.2018 Батьківська пісня
» 07.04.2018 Завітайте до «Орхідеї»
» 01.04.2018 Шукаймо позитив, будьмо оптимістами
» 01.04.2018 І знову війна
» 01.04.2018 Уроки – як свято
Всі статті розділу Нам пишуть »
Цікаві фото
3 фото   
<b>«Звучать Шевченкові слова»</b><br />Під такою назвою з нагоди святкування Шевченківських днів в Україні в читальній залі Бершадської ра йон ної...
6 фото   
<b>Музей культури села Прокопа Колісника</b><br />
5 фото   
<b>Земляк на висоті</b><br />У п’ятницю, 6 червня, терористи збили військовий літак АН-30 над Слов’янськом. На борту було 8 членів екіпажу, які...
3 фото   
<b>"Яндекс.Пробки" у Бершаді</b><br />На мапі району з'явились мітки сервісу "Яндекс. Пробки". Сервіс дає можливість спостерігати за завантаженістю доріг в...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Чорноусяк Пилип Гнатович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Широкого розмаху стахановський рух набув на спиртовому та пивному заводах, меблевій фабриці, маслозаводі, серед робітників артілей. Учасники змагання, маючи значні трудові досягнення на своїх підприємствах, подавали шефську допомогу сільським трудівникам. Ще з довоєнних часів збереглись міцні зв'язки робітничого колективу цукровиків з селянами с. Поташні. Робітники після закінчення... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Сидів голуб на дубочку - Листи читачів до редакціії газети "Бершадський край" та сайту - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники