Fridge magnet wooden gears

ГАРТОВАНИЙ ДОЛЕЮ

  • Подобається1Не подобається
  • 20 Лютого 2008, 18:57

Григорій Дементійович Бойченко родом з Теплицького району. Народився у страшному, як він тепер називає, 1933 році. Його батько хоч і був на ту пору головою колгоспу, це ще аж ніяк не гарантувало благополуччя. Розповідають, що у колгоспі, де він господарював, жодна людина не померла, як в інших, з голоду.
Та була у нього одна «вада», не вмів «правильно» приймати і проводжати вище начальство. Якось кінь зламав ногу, і ветеринар дав команду його дорізати й використати у той голодний рік на харчування. Голову звинуватили у шкідництві радянській владі і на бюро зняли з роботи й виключили з партії,
Тож Григорій ще з материнським молоком скуштував у тому голодному році всі страхіття того часу, а загострене відчуття справедливості, яке проніс крізь життя, дісталося йому, швидше всього, у спадок.
Щойно закінчив перший клас – почалася війна. Евакуювалися з сім’єю на схід колгоспними кіньми. Перші ворожі бомби на них було скинуто під час відпочинку під Уманю.
Коли ж зупинилися за Дніпром, військові стали від батька, який за станом здоров’я не був військовозобов’язаний, вимагати: не вмієш стріляти, підеш окопи копати. Матір, яка до війни читала іноземну мову, теж забрали в армію, як перекладача. А так, як дітей не було з ким залишити, Григорія, якому йшов дев’ятий рік, взяв з собою батько, а його чотирирічного брата – мама. Коли батько разом з іншими копав окопи на лівому березі Дніпра, дитину одягнули по-військовому. Навіть прикріпили портупею. Відправивши на кухню допомагати, нарекли сином полку, у якому з військових був тільки один командир.
Оборона на Дніпрі хоч і затримала фашистів, але не на довго. Вороги захопили в полон Бойченків, разом з іншими. Відсортували комунистів, євреїв і циган, а решту, в тому числі і Григорія з батьком, погнали в інше місце. Зупинилися аж біля Павлограда, де будували об’єкти за наказом окупантів.
Батькове місце на нарах в конюшні було внизу, а сина – над ним. Як підлітка, його і тут призначили на кухню. З морозами картоплю і буряки довбали лопатами, ото і була вся їжа. Почалися хвороби, які не обминули і його. Ледве вижив. Згодом німці, як і обіцяли, тих, хто був з окупованих територій, видавши перепустки – відпустили. По дорозі додому Григорій вже вкотре захворів. Допомогла вижити якась жінка, впустивши на піч до власних чотирьох дітей.
Добралися додому, а у їхній хаті вже ні вікон, ні дверей. Невдовзі з’явилася й мама з меншим братом. Їхній полк теж потрапив в оточення. Начальство десь поділося, а люди розбрелися, хто куди. Щоб не привертати увагу, вона прикинулася, що разом з дитиною просить хліба попід хати.
Але дома на них чекала нова біда. Нова влада не мирилася з такими, як вони, активістами. Врятувало те, що в управі був мамин знайомий. Він і відпустив, але зобов’язав, щоб щотижня відмічалися.
Після визволення села мама з батьком знову пішли на роботу в школу. Аж у сьомому класі, коли його призначили комсоргом, виснажений життям Григорій відчув себе людиною.
Далі навчався у педучилищі, але батьки вирішили, щоб спочатку закінчив середню школу. Поступивши потім в інститут, на другому курсі знову захворів, тож змушений був взяти академвідпустку. А тут саме настала пора призиватися в армію. Оскільки призивати з того злополучного 1933 року народження майже не було кого, то не дали навіть закінчити навчання в інституті. Поправляти здоров’я довелося у повітряно-десантних військах. За наказом змушений був брати участь у відомих подіях 1956 року в Угорщині. Навчання продовжив заочно вже після армії.
Де тільки не працював за 42 роки педагогічного стажу. І в Теплицькому районі, і на Бершадщині – його направили у Тернівку директором школи. Та через 5 років роботи знайшлися «доброзичливці», які постаралися, щоб Григорія Дементійовича, як колись його батька, теж виключили з партії. Представник райкому захищав його, але в обкомі більше повірили, як це буває, папірцям, а не конкретним людям. На роботу перевели заступником директора в Осіївку.
А так як дружина Ірина Феогнівна, теж учителька, родом була з Пилипонівки, саме в неї почали будуватися, щоб не відібрали садибу.
Влаштуватися учителем в райцентрі тоді, як і тепер, було не просто, тож працював у районному відділі освіти, де через мізерну заробітну плату були вакансії. Потім учителював у Флорино, в Бершадській СШ №2, звідки і пішов на заслужений відпочинок. Але йому не до спокою.
Нещодавно ветеран праці, учасник бойових дій, підполковник запасу Григорій Дементійович Бойченко відзначив 75-річчя. Він постійно бере участь у громадській роботі ветеранської організації, донедавна співав у хорі ветеранів. В колекції відзнак – орден Червоної Зірки, гвардійський знак, значок «Парашутист-відмінник», ювілейні медалі. Збереглася навіть копія «аусвайса», з яким вони разом з батьком у війну добиралися з полону додому.
З дружиною прожили в парі 42 роки, виховали двох дочок, дочекалися онуків.
Впродовж усього життя Григорій Дементійович завжди мав власну думку з приводу тих чи інших подій, хоч це не завжди і не всім подобалося. За його переконанням, заживемо як слід лише тоді, як запрацюють закони, не стане корупції. І так, на його думку, буде обов’язково.
Зі своїми думками Григорій Дементійович неодноразово ділився й на сторінках районки.
Тож бажаємо ветерану здоров’я і щасливих днів. Бо шану й повагу він заслужив.
Павло КУШПЕЛА.

Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Оновлено медичні заклади</b><br />Минулого тижня одразу у трьох селах району відбулися пам’ятні події, пов’язані із введенням у дію оновлених медичних...
2 фото   
<b>Люди вимагають прозорості в діях сільської влади</b><br />Чернятка проснулась від зимової сплячки &ndash; такий висновок зробив один з учасників зборів громадян після їх...
9 фото   
<b>Підприємства району</b><br />
14 фото   
<b>СУМІВКА</b><br />Перша назва - Красний городок. Село було тричі спалене. Назва ймовірно ві слова &quot;сом&quot; або &quot;сум&quot;....
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Фищук Володимир Захарович (1898) 1898 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.09.44. Похов. с. Чебатанка, Румунія.

З історії Бершаді
Важливим завданням, яке постало згодом перед трудівниками, була соціалістична перебудова сільського господарства. Взимку 1923 року в Бершаді створюється сільськогосподарська трудова артіль «Колос» а влітку - артіль «Серп» Це були невеличкі кооперативні об'єднання селян. 105 членів артілі «Серп» хазяйнували на 90 десятинах землі. Артіль з самого початку добилася добрих показників - урожай був... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ГАРТОВАНИЙ ДОЛЕЮ - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники