Fridge magnet wooden gears

На її віку горю не було ліку

  • Подобається0Не подобається
  • 5 Серпня 2012, 12:30

Село Романівка зовсім невелике, як за територією, так і за населенням. І в кожного з жителів своя доля. Ця розповідь буде тільки про одну жінку, трудівницю цього прекрасного села. Євдокія Федорівна Понько (дівоче прізвище Жук) народилася у лютому 1920 року саме на Євдокії, тому її і назвали цим іменем, коли хрестили. Бог наділив її не тільки красою, а й розумом, вона була кмітливою, тож в дівках не засиділась – вийшла заміж за односельчанина Василя Ларіоновича Зарічанського.

Та не довгим було сімейне щастя – пішов він на війну, залишивши дружину з маленьким дитятком, і загинув, як і двоє її братів – Сергій та Андрій. Тож довелося самій бути для донечки і за маму, і за татка. Щоб вижити, виконувала і жіночу, і чоловічу роботу – жінки тоді і орали, і косили, як тільки могли виживали у нелегкому 1947 році.

Чимало було охочих створити з нею нову сім’ю, але погодилась на те тільки після умовляння батьків – все ж буде якийсь захист і підмога. Тож у 1952 році вдруге вийшла заміж – за Михайла Понька. Зрозуміло, її викреслили зі списку вдів, тому ніякими пільгами вже не користувалася. Хоча, про які пільги тоді можна було говорити, якщо кожний радів навіть окрайцеві хліба. А через два роки в неї народився син, якого на честь дідуся назвали Федором.

Важка колгоспна праця давалася взнаки: хворіла, навіть деякий час була прикута до ліжка. А як тільки звелася на ноги, пішла працювати на «легку», як тоді казали, роботу. Хоч насправді якою вона могла бути легкою в городній бригаді, якщо все робили вручну?

У дочки Галі, яка вродою і працьовитістю була вся в маму, вже була своя сім’я. Працювала на фермі, була активною у громадському житті села. Її чоловік, Петро Вусатий, працював механізатором, у сім'ї виховувалося двійко дітей. Але знову страшне горе завітало в домівку – у 1970 році, у пору жнив, чоловік трагічно загинув.

І це ще не все з того, що довелося пережити цій немолодій вже, худорлявої статури, проте сильній духом жінці. У 1972 році на будівництві трагічно загинув ще й її чоловік, тож вдруге залишилася вдовою.

Проте важка праця, турбота про дітей та онуків, правнуків не залишали часу на роздуми. Далеко не кожній людині щастить дочекатися, щоб мати можливість порадіти чотирьом онукам, п'ятьом правнукам та трьом вже пра правнукам.

Мешкала Євдокія Федорівна разом із дочкою Галиною. І коли вже її дочка взимку 2012 року готувалася до свого сімдесятилітнього ювілею, знову, мов грім серед ясного неба, селом прокотилася страшна звістка – всього за три дні до дня народження її було по-звірячому вбито у власному будинку. Знову материнське серце пережило страшне горе, бо у житті немає нічого гіршого, ніж коли батьки хоронять своїх дітей. Після цього син Федір з невісткою Катериною забрали матір до себе, щоб хата та подвір'я не нагадували їй більше про ті страшні лютневі дні.

При спілкуванні з Євдокією Федорівною її, хоч і виплакані, але все ще голубі, як і колись, очі були тільки зволоженими. Бо де тільки набрати так багато сліз, переживши стільки горя! Сама вона каже, що нехай Господь милує, щоб ще хтось пережив подібне.

Тепер вже хоч і підводять ноги, все ще допомагає по господарству – то картоплю перебере, то цибулю та часник заплете у вінки.

Дзюрчить невеличка річечка Бережанка у селі, де вона живе, а на околиці доживає віку старий колгоспний ще сад, у якому гніздяться пташки, часто кує зозуля.

Але Євдокія Федорівна до неї не прислухається. Вона радіє кожному дню, коли ранкове сонечко ледь пробивається крізь гілля дерев. Але особливо рада різноголосому щебету малечі, яка навідується до неї в гості. Кожного приголубить, почастує гостинцем.

Ось яка вона доля людини, яка живе поряд з нами і про яку чимало хто може навіть не знати.

Микола РУДИК, громадський кореспондент


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
7 фото   
<b>Є така річка в Бершадському районі</b><br />Для тих, хто ще&nbsp;не знає, нам до Ялти рукою подати. В&nbsp;селі М'якохід тече на перший погляд непримітний...
3 фото   
<b>Відкрито центр обслуговування платників податків</b><br />16 травня 2012 року при Бершадській міжрайонній державній податковій інспекції відкрито центр обслуговування...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора. Хмільниччина - тур другий.</b><br />Хоч надворі веселилася зима, а дорога скоріш за все нагадувала льодову ковзанку, до Хмільника добралися вчасно,...
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Баланівка
Мацета Трохим Матвійович (1906) 1906 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.05.42.

З історії Бершаді
І в наступні роки не вщухала на цих землях боротьба проти поневолювачів. Жителі Бершаді були учасниками повстання під проводом С, Палія. Тут було сформовано сотню на чолі з сотником Лук'яном, яка у жовтні 1702 року визволяла від польських військ Немирів. 1734 року надвірні козаки Бершаді підтримали селянсько-гайдамацьке антифеодальне повстання. В 50-х роках, коли знову пожвавився гайдамацький... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

На її віку горю не було ліку - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники