Троянда, лаванда, шавлія мускатна...

 • Подобається0Не подобається
 • 11 Червня 2016, 09:00

16 червня – 110 років від дня народження Федора Семеновича Танасієнка.

Ім’я джулинчанина Федора Танасієнка назавжди ввійшло в історію розвитку ефірноолійної галузі колишнього Радянського Союзу та України.

Він пройшов шлях від лаборанта дослідної станції до завідуючого відділом технології переробки ефірноолійних культур провідного інституту. Кандидат технічних наук. Автор чотирьох винаходів (створив безперервнодіючі апарати для переробки зернових і квітково-трав’янистої сировини). Всього у нього 10 патентів. Опублікував 121 науково-дослідну роботу, в т.ч. 5 книг. Зокрема, монографія «Ефірні олії, їх зміст і склад у рослинах» – незамінний посібник для студентів, наукових працівників, інженерів і біохіміків. Ф.С. Танасієнко нагороджений орденом «Знак Пошани», кількома медалями.

Федір Семенович розпочинав свій творчий шлях (усього мав 62 роки науково-практичної, громадської роботи!), коли після закінчення хімікофармацевтичного інституту став працювати на Лубенській дослідній станції лікарських та ароматичних рослин.

Перша його праця «Негативний вплив на якість олії м’яти її суцвіття» засвідчила: в науці засвітилося нове ім’я!

Відтак Ф.С. Танасієнко пов’я - зав своє життя з трояндами, лавандою, шавлією, любист - ком, кропом, кишнецем... До речі, про кишнець, або кинзу, яку в народі називають коляндрою. Так ось, наш земляк вивчав цю рослину аж 23 роки! По ній у 1962-му захистив кандидатську дисертацію.

Мабуть, не всі знають, що із кишнецевої ефірної олії на синтетичних заводах одержують для косметичних, парфумерних, харчових, миловарних підприємств, а також для побутової хімічної промисловості 12 духмяних речовин із запахом лимона, апельсина, фіалки, троянди та інших.

Біологічною особливістю плодів коляндри є те, що вони водночас містять від 17 до 24 відсотків жирної олії.

Виявляється, то дуже цікаво – мати справу з чарівними рослинами. Ось чому колишній джулинчанин разом із дружиною Ніною Никифорівною присвятили зеленому дивосвіту все трудове життя.

Вони вивчали, досліджували і впроваджували, зокрема, в яких умовах рослини найбільше синтезують ефірної олії – концентрату ароматів.

А пахощі (мова квітів) однаково зрозумілі людям на всіх континентах.

Федір Танасієнко був учасником трьох конгресів, які проходили в США. Наприклад, у 1974 році в місті СанФранциско після офіційної зустрічі радянська делегація їздила на захід країни, де тисячі фермерів вирощують холодну м’яту. Не під вікнами, а на багатогектарних полях. То – суттєві джерела доходів тамтешніх жителів.

Колишній подолянин з великим успіхом виступав із доповідями, обмінювався досвідом роботи на конгресах, симпозіумах, присвячених парфумерно-косметичному виробництву, у Болгарії, колишньому СРСР.

Працелюбним, енергійним, життєрадісним – таким його запам’ятали колеги у Всесоюзному науково-дослідному інституті олійних і ефірних культур, де керував лабораторією технології. Далі – в Криму, на посаді завідуючого відділом технології переробки ефірноолійної сировини (після реорганізації філіал на пів - острові став Всесоюзним інститутом).

Вийшовши на заслуженийвідпочинок у 1980 році, Федір Семенович продовжував безоплатно працювати до самої смерті (1994 р.). І на пенсії він разом із дружиною організував в інституті музей ефірноолійної галузі. Його відвідують не лише школярі, студенти, але й спеціалісти, представники владних структур м. Сімферополя, гості з-за кордону. На подвір’ї інституту родина Танасієнків створила неповторний колекційний розсадник ефірноолійних і лікарських рослин. Зацікавивши наукових працівників, подружжя ентузіастів написало два довідники з бібліографії ефірноолійних культур і ефірних масел.

– Федір Семенович постійно пропагував досягнення учених свого інституту, всього науково-виробничого об’єднання «Ефіролія», – розповідає колишній генеральний директор цього колективу М.П. Демченко. – Досвідчений спеціаліст, людина високої культури і широких інтересів, він користувався великою повагою та авторитетом у нашому колективі.

Тут доречно відзначити ще одну грань таланту Ф.С. Танасієнка – любов до слова, журналістики. Публіцистичні статті, проблемні кореспонденції постійно друкувалися на сторінках «Кримської правди», з якою подружився ще у далекому 1934-му.

«... Його, постійного автора, особливо хвилюють міські проблеми – побут, культура, природа, всі наші будні. Щойно шановному Федору Семеновичу виповнилося 85 літ.

Редакція шле ювіляру найщиріші вітання і найтепліші побажання здоров’я і благополуччя».

Так писала «Кримська правда» у серпні 1991 року.

Статті про історію Джулинки, її талановитих і працьовитих людей (наприклад, про родини Усатюків, Івасиків) за підписом Федора Танасієнка із Сімферополя часто друкувалися на сторінках «Бершадського краю». Деякі виступи активного громадського кореспондента публікуються у цій книзі.

Це він розповідав читачам районки про те, як після революції на кількох джулинських сільськогосподарських ланах з’явилися перші снопов’язалки «Мак-корміла» з Америки. Про першого трактора «Фордзон». Не всім відомо: першими комсомольцями в Джулинці були Павло Худяков, Антін Печений, Іван Рибак. Вперше виконком сільської ради очолив адвокат Могилко. Першим керівником сільського народного хору став С.Усатюк. Коли було ухвалено рішення про утворення Джулинського району, його партійну організацію очолив латиш Кростине.

Мало хто з теперішніх джулинчан знає, що першим вчителем їх дідів і бабусь був Борис Павлович Кільчевський, багато учнів якого стали відомими діячами науки, лікарями, спеціалістами народного господарства.

До останніх днів свого прекрасного життя Ф.С. Танасієнко цікавився новинами Джулинки, Бершадщини. Він був і залишився назавжди вірним сином, патріотом, дослідником рідного краю.

За рік, як пішов із життя, Федір Танасієнко з дружиною відвідав рідні місця. Подружжя ще відшукало друзів-ровесників Федора Семеновича. Вони зібралися в одному з чепурних будиночків і довго згадували події їхньої молодості.

Петро МАНІЛЕНКО.

(Із книги «Джулинка всміхається століттям»).


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
3 фото   
<b>Про справу Віктора Коваленка</b><br />Із приводу заяви батька Героя України про намір самоспалення 24 серпня
21 фото   
<b>Ожеледь. Зима прийшла з сюрпризом</b><br />
2 фото   
<b>Щодо проблемних питань відносно сміттєзвалища</b><br />Жителі села Флорино знову вимагають від керівництва району припинити завозити побутові відходи на сміттєзвалище, що...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Прісняк Василь Несторович (1927) 1927 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.09.45. Похов. Манчьжурія.

З історії Бершаді
На початку XVII ст. Бершадь була значним населеним пунктом: тут налічувалося 275 дворів і близько 1650 чоловік населення. З перших днів визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького козаки, селяни й міщани Бершаді створили селянсько-козацький загін на чолі з Трифоном, який приєднався до Уманського полку і брав участь у визволенні Брацлавщини та Поділля від... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Троянда, лаванда, шавлія мускатна... - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення