Fridge magnet wooden gears

ЯК ЦЕ БУЛО

  • Подобається4Не подобається
  • 14 Березня 2007, 21:03

В День захисника Вітчизни до редакції надійшов лист фронтовика із Джулинки Олексія Пилиповича Степового – відомої і шанованої людини в районі, який був очевидцем форсування радянськими військами річки Південний Буг.
Напередодні, 10 березня 44-го наше село заполонили німці. Всі схвильовано сперечалися про щось по-своєму.
Опівдні над Джулинкою з'явились три наших літаки, скинули з десяток маленьких бомб. Німці захвилювалися ще більше.
Виявилося, що на переправі через Південний Буг стоять есесівці і пропускають тільки згуртовані німецькі частини, які відступають організовано, а тих, чиї частини розбиті, без командирів, без зброї, через переправу не пропускали. А таких тут було чимало і вони змушені були бродити по селу голодними, без одягу і зброї, в якомусь лахмітті.
Коли стемніло, наші танки пройшли по селу і захопили міст (переправу). Зав'язався нічний танковий бій. Цілу ніч чулися танкові двигуни, стріляли гармати, вибухали снаряди, свистіли кулі, стогнали і кричали поранені, горіли хати, танки, горіли солдати – і німецькі, і наші. Селом котився чорними клубами смердючий дим.
На світанку 11 березня стрілянина припинилася – догорали хати, танки, в яких догорали люди, частина мосту була зруйнована.
Наших бійців, що полягли в цім бою, заходились хоронити, а трупи німців лежали нерухомо по вулицях, городах, скрізь, де їх наздогнали кулі.
В цей час по селу від хати до хати пішла коротка мобілізаційна команда військового коменданта: "Всі дорослі чоловіки повинні з'явитись в район соснового лісу".
Невдовзі там зібралося 3-4 сотні чоловіків, в тому числі і ми, юнаки.
Військові сапери вже заготовляли в лісі палі. Після короткої промови військового коменданта були створені ланки, по 8 чоловік у кожній.
Ми брали на плечі заготовленні палі і несли до місця, де розпочалося будівництво другого моста.
Утворився суцільний живий ланцюг, що рухався з палями на плечах.
Німецькі літаки, що панували в небі над Джулинкою (крім кількох зеніток, ніхто не чинив їм опору), летіли партіями по 40-50 літаків і, скинувши смертоносний вантаж, повертали назад, а їх місце займали інші.
І так цілими днями. Душу розривали сирени, ревіли мотори, гриміли вибухи. Викликали жах касетні бомби. На деякий час живий ланцюг завмирав, хвиля літаків відкочувалася, і ми знову продовжували рух.
Сапери працювали позмінно, не дивлячись на втрати, міст будували вдень і вночі, а ми забезпечували їх будівельними матеріалами.
За дві з половиною доби міст був споруджений. 13 березня о 13-й годині по ньому пішли перші обози. Розпочалося форсування Південного Бугу в районі с. Джулинки.
Ми, юнаки, яким виповнювалось по 17 років, стали "істрибками" (істребітельний (винищувальний) батальйон).
У вересні 1944 року мене призвали на дійсну військову службу.

Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
6 фото   
<b>Історія села</b><br />
3 фото   
<b>Семінар з сільськими головами за участю польської делегації</b><br />З 9 по 19 липня у Бершадському районі перебуває делегація з Республіки Польща. До її складу входять 14 працівників...
19 фото   
<b>11 жовтня - Бершаді 550: відкриття дитячого майданчика</b><br />
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / П'ятківка
Гоцюк Василь Данилович (1922) 1922 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 1944 р.

З історії Бершаді
В цілому підприємства міста в 1944 році завдяки наполегливій праці трудящих випустили продукції на загальну суму понад чверть млн. крб. Успішному виконанню виробничої програми значною мірою сприяло розгортання соціалістичного змагання, яке очолили комуністи. Приклад у перевиконанні виробничих завдань показували робітники — члени партії І. Ф. Яроцький, І. І. Олійник, які систематично... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

ЯК ЦЕ БУЛО - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники