Fridge magnet wooden gears

Скрізь пекло неоголошеної війни

 • Подобається0Не подобається
 • 15 Лютого 2014, 09:00

Чверть віку тому, 15 лютого 1989 року, завершилося виведення радянських військ із Республіки Афганістан. Даленіють у часі ті сумнозвісні події, але чимало людей і досі цю країну асоціюють з війною. Жорстока доля перевірила на мужність і багатьох наших земляків, які на собі сповна відчули весь тягар і біль тієї неоголошеної війни. Детальніше про це, а також про ветеранські проблеми, військово-патріотичне виховання розповідає голова районної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Валерій ПЛАХОТНЮК.

– Валерію Івановичу, скільки бершадчан пройшли через горнило афганських подій?

– Через пекло неоголошеної війни в Афганістані пройшли півтора мільйона солдатів і офіцерів колишньої Радянської Армії, серед них – двісті тисяч українців. Інтернаціональний обов’язок у тій далекій країні гідно виконували і понад двісті бершадчан, які пройшли сувору школу випробувань. На жаль, десять юнаків живими не повернулися до рідних домівок. Тим, кому пощастило вижити, досі не дає спокійно заснути пам’ять.

–Що найбільше вразило вас особисто там, в Афганістані?

– Після закінчення Київського вищого загальновійськового командного училища я вісім місяців лейтенантом служив у полку спеціального призначення у місті Чирчику Ташкентської області, у якому воїни-спецпризначенці проходили підготовку до служби в Афганістані. А потім мене перевели у 177-й окремий загін 15-ї окремої бригади спеціального призначення, який дислокувався в провінції Газні Республіки Афганістан.Нашими основними завданнями були засадні дії, патрулювання караванних шляхів, щоб не допустити постачання зброї, боє припасів. За майже два роки (1987-1989) служби в Афганістані довелося багато чого пережити. Найважче було втрачати друзів. Вражали сміливість, рішучість, мужність воїнів, а також відчуття дружби, військового братерства, взаємодопомоги. Варто сказати про те, що наших хлопців там чекали страшні випробовування, важкі умови. Клімат в Афганістані різкоконтинентальний – вдень спека, а вночі майже заморозки. Різкі перепади температури, хвороби позначалися на здоров’ї військовослужбовців. Там все було чужим – інші культура, традиції, мова.

До речі, наші земляки нслужили не лише в Афганістані, а й в Чехословаччині, Угорщині, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Іраку та інших на той час «гарячих» точках.

– Валерію Івановичу, скажіть, будь ласка, декілька слів про районну організацію Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).

– Наша організація всіляко сприяє консолідації і координації зусиль ветеранів війни, сімей загиблих у справі забезпечення захисту своїх прав, надання необхідної допомоги. Нині на обліку в районній організації УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) перебувають близько 120 ветеранів Афганістану і майже сорок учасників бойових дій на територіях інших держав. Серед побратимів дуже високо цінується дружба, ми активно підтримуємо один одного. У нас традиція – щороку 15 лютого проводити зустрічі. Це день пам’яті про тих, хто не повернувся живим, а для уцілілих – це день, коли можна зібратися разом, згадати пережите, пом’янути загиблих товаришів.

– Два роки тому для посилення соціального захисту ветеранів війни, а також з метою збереження злагоди, забезпечення гідного рівня життя ветеранів війни, інвалідів, учасників бойових дій, членів сімей загиблих, створення належних умов їх життєзабезпечення та шанобливого ставлення до них, була підписана Угода про взаємодію і співпрацю облдержадміністрації, обласної ради та обласної спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів). Як вона виконується?

– У районі діє відповідна програма, якою передбачено фінансування заходів. Так, торік за сприяння влади було надано матеріальну допомогу сім’ям загиблих, допомогли і з придбанням дров. Налагоджена тісна співпраця з адміністрацією лікарні, у якій є спеціальні палати для лікування учасників бойових дій, також безкоштовно надаються ліки. Завжди відчуваємо розуміння і підтримку й в інших лікувальних закладах району. По лінії управління соціального захисту населення райдержадміністрації виділяються путівки для оздоровлення.

– Воїни-інтернаціоналісти – взірець мужності, відваги і патріотизму. Вони – приклад для нинішніх і майбутніх захисників Вітчизни. Чи не так?

– Наша організація долучається до військово-патріотичного виховання молоді. У районному краєзнавчому музеї постійно діє експозиція, присвячена воїнам-інтернаціоналістам. У багатьох навчальних закладах району створено куточки бойової слави. До речі, в Осіївській, Устянській, Великокиріївській, Бирлівській, Флоринській, Лісниченській та Кидрасівській загальноосвітніх школах, в яких навчалися юнаки, що загинули в Афганістані, встановлено меморіальні дошки з їхніми іменами.

Обласна організація УСВА (воїнів-інтернаціоналістів) до ювілейної річниці виведення радянських військ з Афганістану видала книгу, де вміщено інформацію про кожний ра - йон, розповіді про воїнів- «афганців», у тому числі й про уродженців Бершадщини.

– Валерію Івановичу, дякую за розмову і щиро бажаю вам і вашим побратимам міцного здоров’я, щастя, добра, впевненості у завтрашньому дні.

Низький уклін та шана також батькам і рідним полеглих воїнів.

Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.


Дивіться також в розділі  Спогади
» 02.04.2018 За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності, Указом Президента України №890/2014 від 21 листопада...
» 02.04.2018 Уривок зі спогадів «З ярмарку»
» 01.04.2018 Кілька днів по центральній ґрунтовій дорозі, яка пролягала через село, стрімко просувались фашистські війська: автомобілі, танки, артилерія. Вояки йшли повз хату мого дідуся Миколи. Тож в один із звичайних днів сорок четвертого року, коли вже...
» 30.12.2017 Люди старшого покоління добре пам’ятають значки, марки, листівки і плакати з символікою VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, що проходив з 28 липня до 11 серпня 1957 року в Москві. На нього приїхали тисячі юнаків і дівчат із 131 країни...
» 11.12.2017 8 грудня 2015 р. в АТО загинув Юрій Тарасенко
» 27.10.2017 Добрі справи і гарний слід
» 16.09.2017 Поетичний заповіт Миколи Хараїма
» 04.02.2017 Пам’яті друга
» 17.12.2016 Оніщенко Віктор Васильович
» 10.12.2016 Дороги майора Дігтяра
Всі статті розділу Спогади »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Земляк на висоті</b><br />У п’ятницю, 6 червня, терористи збили військовий літак АН-30 над Слов’янськом. На борту було 8 членів екіпажу, які...
4 фото   
<b>Міжнародний турнір</b><br />Завдячуючи триразовому чемпіону світу, заслуженому майстру спорту А.В. Телятникову, який у Ставках створив чудову...
31 фото   
<b>УСТЯ</b><br />Вперше згадується у писемних джерелах в 1651 році. Назва походить від імені засновниці Устини Любомирської.
2 фото   
<b>Крушинівська ЗОШ</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Хмарівка
Джус Юхим Іванович (1914) 1914 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 06.06.44. Похов. Ясський пов., Румунія.

З історії Бершаді
Партійні органи організували широку допомогу сім'ям фронтовиків. З цією метою проводились декадники, місячники допомоги, під час яких збирали гроші, продукти харчування, одяг. Виділені рішенням райкому партії підприємства та установи ремонтували квартири, забезпечували паливом родини військовослужбовців. Подбали й про дітей, батьки яких загинули. Майже 150 підлітків були прийняті до дитячого... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Скрізь пекло неоголошеної війни - Спогади - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення