Fridge magnet wooden gears

Лікарі - від Бога. А реформи - від лукавого

 • Подобається0Не подобається
 • 16 Січня 2014, 21:54


Зліва направо: лікар-хірург Микола Якович Вергелюк, медсестра Марія Володимирівна Васильченко, завідуючий Шляхівською амбулаторією загальної практики – сімейної медицини Богдан Ярославович Волчастий і голова райкому профспілки працівників АПК Яків Олексійович Черватюк.

Голова райкому профспілки працівників АПК Яків Черватюк у свій час чимало років працював у Дяківці, тому добре обізнаний із проблемами, які доводиться вирішувати жителям віддалених сіл. Саме тому у кінці 2013-го і навідався в найвіддаленішу Шляхівську амбулаторію загальної практики– сімейної медицини – щоб особисто переконатися, як в умовах медичної реформи здійснюється медичне обслуговування регіону.

Особливістю цієї амбулаторії є те, що за нею закріплено чи не найбільше сіл. Насправді ж у Шляхову добираються хворі практично чи не з усієї зони Забужжя, бо тут є хірург, з яким можна проконсультуватися.

У трудовій книжці Миколи Вергелюка єдиний запис – про прийом на роботу. Як направили його у 1970 році у Шляхову, з тієї пори і знають його, як лікаря, який спроможний надати не тільки хірургічну допомогу, а і будьяку іншу, причому як дорослим, так і дітям. Повагою та авторитетом користується ще й за людяність. Коли був День учителя, завідуючий цією амбулаторією Богдан Волчастий на п’ятихвилинці вітав Миколу Яковича ще й як учителя, яким він насправді усі ці роки був для молодшого покоління медпрацівників.

Кажуть, якщо до нього заходить пацієнт навіть із звичайнісіньким пораненням пальця, то вийде обов’язково з поміряним тиском, прослуханими серцем, легенями, обстеженими іншими органами.

Він унікальний і неповторний у своїй професії і робить усе можливе, щоб тільки не пропустити симптом якоїсь із хвороб, про яку може не знати навіть сама людина, на початковій її стадії. Богдан Ярославович вважає, що дуже важливо мати такого лікаря, як Микола Якович, у селі, де поки що немає такої можливості, як у районній лікарні, пройти всі обстеження.

Щоправда, рентген, кардіограф і лабораторія є й у Шляховій, але тут неможливо зробити рентген усіх органів. А Микола Якович, з його досвідом, і у таких умовах не пропустить жодної хвороби. Кажуть, такого практично не буває, щоб він щось десь не помітив, обстежуючи хворого.

Я.О. Черватюк відзначив, що у Шляховій взагалі підібрано чудових фахівців. Переконатися у цьому особисто не раз мав нагоду і автор цих рядків, спілкуючись із жителями навколишніх сіл. У цій медустанові поєднано все: від кваліфікації лікарів, до їх людяності, що може дуже багато значити для хворого. А ще ж, працюючи на периферії, потрібно організувати відповідну роботу серед населення.

Одна справа працювати поряд з районною лікарнею і зовсім інша – віддалено від неї. Але у Шляхівській амбулаторії і цим не дуже переймаються. Якщо потрібно подивитися рентгензнімок, кваліфіковано це зроблять і Микола Якович, і Богдан Ярославович. Микола Якович іноді помічає на ньому те, що може пропустити менш досвідчений лікар-рентгенолог.

Шляховій пощастило і тим, що лікарем-стоматологом працює Валентина Панченко.

За словами тутешніх лікарів, останнім часом дуже багато їхньої роботи перейняв пункт тимчасового базування машин швидкої допомоги. Вночі й у свята на виклики тепер в основному виїжджає «швидка», і населенню не доводиться шукати транспорт, щоб привезти лікаря.

Щодо рентгенкабінету, то допоміг з обладнанням його лабораторії Я.О. Черватюк, виділивши на це кошти профспілки працівників АПК. А останнім часом тутешню амбулаторію забезпечено ще і транспортом, меблями. Знайшлися бажаючі обладнати гараж. Богдан Ярославович понад усе цінує допомогу спонсорів, якими є шляхівське, серединське, дяківське, тирлівське господарства. Особливо багато допомагає Шляхова.

Раціонально тут вирішується і проблема економії енергоресурсів. Поки інші переходили на альтернативні види палива, колишній генеральний директор ПрАТ «Зернопродукт МХП» М.І. Кучер, на прохання Б.Я. Волчастого, допоміг з придбанням економнішого газового котла, і тепер опалювання амбулаторії загальної практики – сімейної медицини обходиться дешевше, ніж робилося б це дровами чи вугіллям.

Але, щоб переконати в цьому начальство, Богдану Ярославовичу не раз довелося писати відповідні пояснення. А замінивши у системі опалювання насос на імпортний, зекономлять ще і чимало електроенергії.

Хворі, які того дня прийшли на прийом, найкращими словами відгукуються про тутешніх лікарів, медперсонал.

А от реформаторів медичної галузі населення так ще і не може зрозуміти до кінця. Микола Вергелюк, наводили приклад, давно вже заслуговує на звання «Заслужений лікар», а натомість його ще й скоротити нібито збираються. Не сприймається людьми і табличка на дверях його кабінету, на якій написано, що кабінет працює до 11 год. 51 хв. Яка точність! Навіть до однієї хвилини пора хували десь у кабінетах його робочий час на півставки. Хоч кажуть, що насправді він на роботі стільки, скільки того потребує ситуація. Не відправляти ж хворого, який припізнився на якусь хвилину-другу, добираючись із віддаленого села!

Навели у Шляховій ще один приклад. Що б ви сказали, якби захворіли, а вас направляли з Бершаді у Крижопіль чи Тростянець, бо на місці немає відповідного лікаря?
Але ж від Шляхової до лікарні у Бершадь така ж відстань!

Нехай навіть довезе хворого до лікаря машина «швидкої допомоги», а чим, запитували люди, він має добратися додому, якщо автобуси заїжджають у села не кожний день? Чому цього не врахували реформатори?

Про те, що лікарі сімейної медицини тепер зобов’язані бути фахівцями широкого профілю, вже не йдеться. Хоч, навіть будучи з чималим досвідом, дехто з них запевняє, що це не настільки просто. А з населення хтось у Шляховій пожартував, що з такою оптимізацією, економією можемо дійти до того, що вручимо лікареві сімейної медицини ще і кадило, і він тоді взагалі буде у селі майстром на всі руки.

До речі, Б.Я. Волчастому у свій час запропонували закрити у Шляховій і рентгенкабінет, але він зумів наполягти на своєму, і кабінет продовжує працювати.

Я.О. Черватюк висловився, що реформувати медицину у чомусь, можливо, і треба. Але аж ніяк не можна залишати людей у віддалених від районної лікарні селах без такого лікаря, як Микола Якович. Ми взагалі не повинні були виконувати бездумно накази зверху щодо реформування медицини. У цьому випадку, насамперед, треба дослухатися до людей, враховувати ситуацію у тому чи іншому кутку району. Тільки у такому випадку не буде нарікань щодо медичного обслуговування населення.

Від редакції: коли цей матеріал був підготовлений до друку, повідомили, що за М.Я. Вергелюком не тільки збережеться його півставки, а й буде запропоновано ще півставки сімейного лікаря. Якщо це справді так, то це має означати, що у нашому районі все-таки прислухаються до людей, здійснюючи медичну реформу.

Павло КУШПЕЛА.


Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Вони стануть солдатами</b><br />«Призовники ідуть» &ndash; можна було почути днями то з одного, то з іншого боку центральної вулиці райцентру. І...
3 фото   
<b>Урочисті проводи до лав Збройних Сил України</b><br />Відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 03.03.2010року № 91 «Про черговий призов громадян України...
4 фото   
<b>Пожежники з Моравіци відвідали Баланівку</b><br />На свято Івана Купала в Баланівку приїхали польські друзі з гміни Моравіца Свєнтокшиського воєводства. Вони привезли,...
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тернівка
Балан Василь Іванович (1918) 1918 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Ст. сержант. Помер від ран 22.01.45. Похов. с. Петрівка, Польща.

З історії Бершаді
За роки відбудови народного господарства зросло політичне та економічне значення Бершаді в губернії. 1922 року Бершадь стала центром Ольгопільського повіту. Тепер у місті працювало чотири школи, два лікнепи, клуб, районна бібліотека. Поліпшилося й медичне обслуговування: в лікарні працювали 17 медпрацівників. Трудівники Бершаді в складних міжнародних умовах, коли імперіалістичні уряди всіляко... Читати далі »Останні новини
Може бути цікаво

Лікарі - від Бога. А реформи - від лукавого - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
 • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
  18.05.2020(063) 431-41-18
 • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
  13.04.2020(067) 225-27-18
 • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
  08.04.2020(096) 095-84-08
 • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
  16.03.2020(098) 908-43-57
 • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
  27.01.2020(068) 041-74-83
 • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
  26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення