Fridge magnet wooden gears

Вдовиний хрест

  • Подобається0Не подобається
  • 9 Листопада 2013, 10:53

Чим далі відходять в історію події Великої Вітчизняної війни, тим менше залишається їх свідків, зокрема періоду окупації. Нелегкі то були роки. Найважче доводилося солдатським вдовам.

По-різному їх називали – солдатками, а люди старшого покоління – московками.

Можливо, цей термін зберігся ще з часів Першої світової війни. Але як би їх не називали, їхня доля була однаково важкою.

Тільки з Михайлівки та Якубівки у роки війни загинуло 209 земляків, а скільки повернулися інвалідами – без руки чи без ноги, а когось санітари привезли і без обох ніг!

Могили моїх односельчан далеко за межами України.

Солдатські вдови Якубівки, яка тепер у складі Михайлівки, увіковічнили пам’ять про загиблих чоловіків, встановивши хрест на місцевому цвинтарі.

Чиєю саме була ця ініціатива, на жаль, невідомо. Але знаємо, що виготовлено його було за рахунок солдатських вдів на подвір’ї Софії Харитонівни Рудик.

Загиблих з таким же, як у неї, прізвищем було 13 тільки на цьому кутку. Тож у такий спосіб вдови ніби перенесли душі своїх чоловіків на цвинтар, поминаючи їх біля встановленого хреста. Це Федора, Олена, Ганна Рудики, Марія Тарахкало та інші.

У кожній сім’ї були діти, яких ніхто не називав по батькові, а лише по імені матері. Наприклад, Федорині, Маріїні чи Софіїні діти. З розповідей Ганни Михайлівни Рудик, Семена Івановича Опаристого про хрест чув, що закопано й освячено його біля того місця на цвинтарі, де колись була перша церква. Освятив його у 1946 році і відправив панахиду по безневинно убієнних місцевий священик ігумен Герасим.

Щороку на проводи обхід цвинтаря та панахиди обов’я зково починалися від цього хреста, який односельчани назвали Вдовиним.

У роки войовничого атеїзму церкву закрили, проводи відбувалися без священика, тож і про Вдовиний хрест почали забувати. Останні роки панахиди по загиблих справляються біля пам’ятника полеглим односельчанам, зачитуються їхні імена, вшановуються хвилиною мовчання.

Покладаються квіти, людям роздають хліб, калачі, солодощі.

А одинокий Вдовиний хрест, похилившись, чекає вже не на солдатських вдів, яких у Якубівці вже немає, а на їхніх дітей, щоб вони на проводи організували панахиду біля нього. Цей хрест їхні матері, бабусі не раз кропили сльозами та гіркими словами відчаю через втрату чоловіків та батьків. На ньому ще і до цього часу збереглася частина напису «Цей хрест сооружен...» – решта слів вже не читаються.

Звісно, Вдовиний хрест – це пам’ять про загиблих на війні та їхніх дружин, які гірко оплакували своїх героїв і тим самим переносили у поминальні дні їхні душі до рідного краю, землі, села, домівки.

Мені невідомо, чи є ще десь такі хрести на цвинтарях. Цікаво було б дізнатися про це з відгуків читачів.

Микола РУДИК, громадський кореспондент, с. Михайлівка


Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
3 фото   
<b>"Майстриня слова і числа"</b><br />Під такою назвою в читальній залі Бершадської районної бібліотеки відбулася презентація збірки поезії Руслани Руденко...
4 фото   
<b>Вінниччина очима редактора - Липовеччина – тур третій</b><br />Черговий виїзд редакторського корпусу виявився вже до меншого, сорокатисячного району, але зовсім не менш значимого і...
84 фото   
<b>День перемоги у Бершаді</b><br />За багаторічною традицією, вранці 9 травня колони ветеранів, представників трудових колективів підприємств,...
4 фото   
<b>Футбол</b><br />Футбольна команда району завершила участь в футбольних іграх першості області сезону 2011-2012 років. Завдяки тому,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Маньківка
Таран Юхим Мойсейович (1911) 1911 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.08.44.

З історії Бершаді
До складу підпільних груп, кількість яких зростала, вступали все нові члени. В березні 1943 року для координації розгалуженої сітки підпілля та керівництва двома партизанськими загонами підпільний райком КП(б)У створив Раду на чолі в О. Р. Пилипчуком та партійне бюро у складі Н. Ферштендікера, К. О. Пустовойтова, Я. Ш. Таліса, О. Р. Пилипчука та Н. Т. Друзя. Через 51 комуніста бюро здійснювало... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Вдовиний хрест - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники