На знімку: пам’ятник славним лицарям козацьким у м. Умані.
Участь у повстанні брали і наші земляки. Відомо, що 9 червня 1768 року Хащуватський сотник Ярема Панко пристав до повстанського війська, яке йшло на Умань. Після взяття штурмом цього міста М. Залізняк посилає 200 гайдамаків з чотирма гарматами у с. Хащувате, щоб не допустити переправи через Південний Буг татар.
І хоча польська влада жорстоко розправилась із повс - танцями, слава про Коліївщину назавжди залишилась у пам’яті нащадків. А Т.Г. Шевченко присвятив тим подіям поему «Гайдамаки».
Недавно відбулось освячення пам’ятника Максиму Залізняку та Івану Гонті. Постав він у бронзі на величному гранітному п’єдесталі у м. Умані і саме на тому місці, де колись стояла фортеця.
На урочисту подію з’їхалися представники козацьких товариств з багатьох регіонів України. Святкове дійство розпочиналось хресною ходою від хреста, встановленого на честь 225-річчя Коліївщини. Потім біля величного монумента відбувся мітинг.
Про велике значення гайдамаччини у боротьбі за визволення проти польсько-шляхетського гніту, про мужність українських патріотів на Сході України, які боронять нашу незалежність від ворожих посягань, говорили Гетьман Українського козацтва М.Пантелюк, народний депутат України М.Томенко, заступник голови Черкаської облдерж - адміністрації Ю.Сас, директор Національного парку «Софіївка» І.Косенко.
Народний артист України Анатолій Паламаренко прочитав уривки з поеми «Гайдамаки».
Освятив пам’ятник разом із духовенством єпископ Черкаський і Чигиринський Іоанн.
Олексій ПАВЛИЧУК.